Okładka książki Przygody Tomka Sawyera

wydawnictwo
Rytm
typ
papier
6.17 (5355 ocen i 222 opinie)

Opis książki

Powieść zdobyła niezwykłą popularność dzięki żywej akcji obfitującej w nieoczekiwane, zaskakujące zwroty. Autor, opierając się na wspomnieniach z własnego dzieciństwa, opisuje niezwykłe przygody dwóch chłopców, którzy, udawszy się w nocy na cmentarz, stają się mimowolnymi świadkami zbrodni, a następnie przyczyniają się do wykrycia jej sprawców. Oglądamy również barwny i realistyczny obraz Ameryki

źródło opisu: opis autorski

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa, do której wracałam wiele, wiele razy i to z niesłabnącym zainteresowaniem. Nawet teraz, po wielu latach, chętnie sięgnęłabym po tę lekturę, gdybym miała więcej wolnego czasu...

Pamiętam, że w książce ujęły mnie nie tylko przygody Tomka, ale również poczucie humoru i jedyna w swoim rodzaju atmosfera amerykańskiego Południa. Do dziś z wielkim zainteresowaniem sięgam po utwory, których akcja tam właśnie się rozgrywa i jestem pewna, że ten sentyment utrwaliła we mnie właśnie powieść Twaina.

Chociaż minęło już wiele czasu, wciąż pamiętam, jak Tomek wykradał ze spiżarni konfitury, jak malował płot, kochał się beznadziejnie w Becky, z którą potem zgubił się w pieczarach...

Dobrze, że książka jest lekturą szkolną. Nie wiem, czy budzi w małych czytelnikach takie odczucia jak we mnie kiedyś, ale życzę im tego z całego serca.

Danway | 2011-12-13
Przeczytana: 1994 rok

Niesamowite i niewiarygodne przygody chłopca z małego amerykańskiego miasteczka... Tytułowy Tomek bardzo lubi spędzać na wagarach, a także na różnych wojażach...

Dzięki swojej rezolutności potrafi wybrnąć z każdej opresji, a wymierzoną przeciwko sobie karę potrafi zamienić na coś dobrego dla siebie...

Warto sięgnąć po tą pozycję, by wiedzieć jak radzić sobie w życiu...

Agnieszek | 2013-11-10
Na półkach: Zawodowo, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2013

Odświeżona po latach.
Czy się nie zestarzała? Oczywiście, że się zestarzała - mnóstwo archaizmów, świat bez telewizji, internetu, ba! samochodów, radia, telefonu. Istniał, naprawdę.
W tym czasie trzeba było wysilać wyobraźnię, zająć czymś czas - i zawsze na coś się wpadło, coś się udało.

Lektura to dla wielbicieli horroru (nocna wizyta na cmentarzu), przygód, historii i Ameryki. I dla każdego.
Właśnie tak.

adams101010 | 2014-03-31

Nigdy nie powstała żadna lepsza powieść dla młodzieży. Towarzyszyła mi przez całę dzieciństwo. Całe strony znałem na pamięć. Cudo. Indianin Joe, jaskinie, Becky - to mnie ukształtowało jako mężczyznę. Mark, dziękuję Ci. Dobra robota.
P.S.
Zawsze o Tobie pamiętam, gdy maluję płot albo podaję walerianę mojemu kotu...

jovitka | 2011-02-19
Przeczytana: 1997 rok

Do dziś pamiętam jak Tomek miał pomalować parkan. Okazał się wtedy sprytny, bo nie dość, że się nie narobił za dużo to jeszcze na tym zarobił :)

Marysieńka | 2011-09-03

Przygody Tomka Sawyera czytałam chyba juz bedąc w liceum. było to tak dawno, że nie pamiętam. Był to czas, kiedy ponownie zaczytywałam się w baśniach - czy to Andersena czy J. Porazińskiej czy G. Morcinka. W tym czasie przeczytałam też Niewiarygodne przygody Marka Piegusa i jescze sporo innych tego typu książek. A Mark Twain to rewelacyjny pisarz. Przygody Tomka Sawyera czytałam niemal z wypiekami na twarzy, z zapartym tchem...Ten sympatyczny łobuz nie mogący usiedzieć na miejscu i jego kumpel Huck...Jak ja się śmiałam jak poszli w nocy na cmentarz usuwać kurzajki przy pomocy zdechłego kota....A kiedy wraz z Becky zgubili sie w jaskini? Te emocje...Doskonała przygodowa książka dla dzieci i młodzieży....POLECAM

Eliszeba | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Nie poznałam niestety Tomka Sawyera w swoich młodzieńczych latach. Jak widać jednak, nigdy nie jest za późno. Zachęcona wydaniem audiobooka w interpretacji Artura Barcisia, zawarłam w końcu znajomość z tym uroczym i nieznośnym zarazem łobuzem. Nie żałuję. Ubawiłam się setnie poznając przygody Tomka i otwierając usta ze zdziwienia niezliczonymi narwanymi pomysłami chłopca. Artur Barciś wywiązał się z zadania znakomicie. Dzięki niemu postać niewiarygodnego wisusa ożyła na nowo.

anek7 | 2011-03-06
Przeczytana: 28 lutego 2011

Nie wiem jak to się stało, że przy tak wielkiej liczbie książek czytanych w okresie dzieciństwa nie miałam okazji poznać się bliżej z bohaterem książki Marka Twaina pt. "Przygody Tomka Sawyera". Ale teraz wreszcie się zmobilizowałam i w ciągu dwóch wieczorów przeczytałam tę uroczą książeczkę.
Bohater książki, kilkunastoletni Tomek, mieszka u swojej ciotki w małym miasteczku nad Missisipi. Zajmuje się tym samym co inni chłopcy w jego wieku - chodzi do szkoły (nader niechętnie), prowadzi rozmaite interesy ze swoimi kolegami (ma zadatki na prawdziwego rekina biznesu) i ciągle wpada w jakieś tarapaty. Jednak wszystkie jego problemy przestają być ważne wobec wydarzenia którego świadkiem staje się przez przypadek . Otóż wraz ze swoim przyjacielem Huckiem Finnem postanawia pewnego dnia wypróbować niezawodny środek na likwidację kurzajek na rękach. Aby nie było zbyt łatwo chłopcy musza odprawić skomplikowany rytuał a żeby ich działania zakończyły się sukcesem ceremonia musi być dopełniona o...

Evik | 2012-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 16 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia chłopca, który nieustannie wpada w kłopoty. Pojawia się nawet na własnym pogrzebie.

Tomek przeżywa pierwsze młodzieńcze miłości, jego najlepszym przyjacielem jest Huck Finn. Marzy o tym, żeby zostać piratem albo rozbójnikiem. Zdarza mu się wagarować.

Książka zawiera elementy horroru ;) - sceny na cmentarzu, poszukiwanie skarbów wokół rzekomo nawiedzonych domów oraz kryminału - morderstwo i niesłuszne posądzenie o nie. Tomek staje przed dylematem - jeśli nie powie prawdy niewinny człowiek poniesie śmierć.

Z książki można dowiedzieć się, w jaki sposób pozbyć się brodawek. Trzeba wziąć zdechłego kota, udać się o północy na cmentarz i...

Jedna z moich ukochanych lektur. Po prostu ją kocham. Tomek wraz ze swoim przyjacielem urzekli mnie już na samym początku tej niezwykłej powieści. Śmiałam się do upadłego z prawie wszystkich sytuacji w książce. Nigdy nie zapomnę jak Tomek wykiwał chłopców przy malowaniu płotu lub jak usuwał kurzajki za pomocą kota na cmentarzu. Coś pięknego. Polecam wszystkim, którzy nie mieli jeszcze styczności z tą książką. Po prostu BOMBA:-) Polecam

Załóż konto za darmo!

56. rocznica
  • Irvine Welsh
    56. rocznica
    urodzin
    Dlaczego odrzucam świat i widzę siebie jako coś lepszego? No bo tak, to wszystko. Bo jestem kurwa lepszy i taka jest prawda.
  • Jerzy Płażewski
    90. rocznica
  • Anna Janko
    57. rocznica
    urodzin
    Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
  • Ira Levin
    85. rocznica
    urodzin
    Przyznaję, że niedo­puszczenie kobiet do życia publicznego to problem przestarzały.
  • Lolita Pille
    32. rocznica
    urodzin
    Przedwcześnie pozbawiona złudzeń, rzygam na sztuczność uczuć.
  • Jeanette Winterson
    55. rocznica
    urodzin
    Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje.
  • Kerstin Ekman
    81. rocznica
    urodzin
    Nie mogę znaleźć innego porównania między czytaniem i jedzeniem słodyczy jak nienasycenie. Od tego, co się czyta, nie można się przecież uwolnić.
  • Cecil Scott Forester
    115. rocznica
    urodzin
    (...)był już teraz na tyle doświadczonym małżonkiem, żeby wiedzieć, że warto pozwolić żonie mówić, co tylko chce, byle sam mógł robić, na co ma ochotę
  • Jaś Kapela
    30. rocznica
    urodzin
    Wyciągnąć wnioski i umrzeć. Zawiesić rozumowanie i żyć.
  • Lloyd C. Douglas
    137. rocznica
    urodzin
    Nie trzeba wypijać trucizny anie wbijać sobie sztylet w serce, by popełnić samobójstwo. Można zabić się i chodzić dalej po świecie.
  • Theodore Dreiser
    82. rocznica
  • Cesar Millan
    45. rocznica
    urodzin
    ...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.
  • Kazimierz Wierzyński
    120. rocznica