Jezus z Nazaretu. Część 2. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania

Wydawnictwo: Jedność
Jesus von Nazareth. T. 1, Vom Einzug in Jerusalem bis zur Auferstehung
religia
A--

Mogę wreszcie oddać w ręce czytelników drugą część mojej książki o Jezusie z Nazaretu. (...) W przedmowie do części pierwszej powiedziałem, że moim pragnieniem było ukaza-nie "postaci i orędzia Jezusa". Może trzeba było w tej książce umieścić te dwa słowa - postać i orędzie - jako jej podtytuł i w ten sposób wskazać na istotny jej cel. Z odrobiną przesa-dy można by powiedzieć, że chciałem znaleźć rzeczywistego Jezusa (...). W drugiej części zadanie to było jeszcze trud-niejsze niż w pierwszej, ponieważ w niej dopiero spotykamy decydujące słowa i wydarzenia z życia Jezusa. Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa (...). Jeśli, rzecz jasna, pozostają jak zawsze jakieś szczegóły dyskusyjne, to jednak mam nadzieję, że dane mi było zbliżyć się do postaci naszego Pana w spo-sób, który może dopomóc wszystkim tym czytelnikom, którzy pragną spotkać Jezusa i mu uwierzyć.
[Joseph Ratzinger - Benedykt XVI]

źródło opisu: książka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kasandra_85 | 2011-08-23
Przeczytana: sierpień 2011

Ania | 2016-06-02

To bardzo pouczająca, choć momentami niezwykle trudna książka. W porównaniu jednak ze swoją poprzedniczką wydaje się być dużo prostsza. Jednak może to tylko złudzenie, lub też moje zainteresowanie tematem.

Ewa_Chani_Skalec | 2015-09-14

Druga część "Jezusa z Nazaretu" autorstwa papieża Benedykta XVI – jak zresztą wyraźnie wskazuje podtytuł – traktuje o ostatnich ośmiu dniach Jezusa, czyli okresie pomiędzy Niedzielą Palmową a Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego.
Książka jest dogłębną, naprawdę drobiazgową analizą "krok po kroku" tych kilku dób. Benedykt XVI analizuje i interpretuje słowa i gesty samego Jezusa, ale często sięga również po wypowiedzi i czyny otaczających Go ludzi – apostołów, uczonych w Piśmie, w końcu i Jego katów. Wszystko to zaś rozważa na tle ówczesnych przepisów, zwyczajów i światopoglądu. Zestawia swoje wnioski z tymi, które już wcześniej pojawiły się u Ojców Kościoła i późniejszych komentatorów, biblistów, naukowców. Dzięki temu "Jezus z Nazaretu" jest dziełem o szerokich horyzontach, dziełem światłym, naprawdę wybitnym.
Choć książka napisana jest językiem naukowym, czyta się ją niemal z wypiekami na policzkach. Myślę jednak, że dla osób nie obeznanych ze specyficznym słownictwem...

Snoopy | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Książka ta jest bardzo wymownym (bo papieskim) świadectwem tego, że Kościół i wiara nie mogą obejść się bez rzetelnej refleksji.

84-letni papież zadziwia obeznaniem w literaturze teologicznej, także tej najnowszej (i nie tylko "ortodoksyjnej"). W swoim dziele obficie cytuje ustalenia różnych teologów, biblistów i historyków, wchodzi z nimi w żywy dialog, poważnie traktuje ich argumenty, z niektórymi także polemizuje. Poleca też do lektury różne naukowe publikacje, a niemałą bibliografię konstruuje w ten sposób, że prawie każdą pozycję komentuje, pisząc co możemy w niej znaleźć i co jest tam najbardziej interesujące.

Przy tym wszystkim sama lektura książki Ratzingera jest fascynująca (choć nie pozbawiona fragmentów odrobinę nużących). Zadziwia żywotność myśli, interpretacja wielu słów Jezusa i szczegółów jego ostatnich dni na ziemi. A do tego ile ważnych i inspirujących pytań. Jeden tylko przykład. Pisząc o przesłuchaniu Chrystusa przez Piłata pyta papież:

"Czy polityka może...

Matys | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Druga część równie głęboka jak pierwsza, ale łatwiejsza w odbiorze.

Tomasz Mikołajczyk | 2014-05-07

Benedykt XVI przedstawia bardzo głęboką i interesującą interpretację Dziejów Chrystusa. Osobiście bardzo mocne wrażenie zrobiła część o Znaczeniu imienia "Barabasz". Encyklika to to nie jest, ale bez odpowiedniego przygotowania nie każdy wyłapie bogactwa jego treści.

Polecam: Wierzącym katolikom
Lektura Obowiązkowa dla: księży i studentów teoligii

Robert_Janik | 2011-03-31
Przeczytana: 2011 rok

Polecam.

eskimos | 2013-02-19
Przeczytana: 2012 rok

Nie jestem biblistą więc wchodziło mi się w tę książkę ciężko. Z jednej strony z pokorą do tego z jaką tematyką i autorem mam do czynienia, z drugiej z całą masą własnych doświadczeń z własnego czytania Pisma Świętego. Muszę jednak przyznać że im dalej tym czytało mi się przyjemniej. Spojrzenie na 4 Ewangelię jako całość, fragmenty wybrane przez Papieża do rozważań zachwyciły mnie z czasem. Zacząłem od tej części trylogii i dojrzewam do przeczytania pozostałych.

Ulla | 2012-02-27
Przeczytana: kwiecień 2011

Rewelacja! Nowe spojrzenie na Jezusa i ożywienie wiary.

Paweł | 2012-08-01

Świetne