11.22.63

angielski
Vanilla

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały. Zginął prezydent Kennedy, a świat już nigdy nie był taki sam. Gdybyś mógł zmienić przeszłość, zrobiłbyś to? Ze wszystkimi konsekwencjami tej decyzji? Jack Epping, bohater najnowszej powieści Stephena Kinga „11/22/63”, podejmuje to ryzyko. Jego misją jest uchronienie Kennedy’ego od zamachu. Za pośrednictwem tajemniczego portalu w barze...

Gdybyś mógł zmienić przeszłość, zrobiłbyś to?
Ze wszystkimi konsekwencjami tej decyzji?
Jack Epping, bohater najnowszej powieści Stephena Kinga „11/22/63”, podejmuje to ryzyko. Jego misją jest uchronienie Kennedy’ego od zamachu. Za pośrednictwem tajemniczego portalu w barze przyjaciela cofa się w czasie do 1958 roku i rozpoczyna nowe życie jako George Amberson. W świecie Elvisa Presleya, JFK i wielkich amerykańskich samochodów poznaje miłość swego życia. Czy Jackowi uda się zmienić bieg historii?

źródło opisu: esensja.pl

źródło okładki: stephenking.com

Paco | 2018-07-25
Na półkach: Przeczytane, King
Przeczytana: 25 lipca 2018

Na Świecie istnieje USA.
We Wszechświecie występuje USA.
Gdzie spojrzysz, dokąd pójdziesz natkniesz się na USA.
No...gdzieś, za kilkoma czarnymi dziurami jest ponoć Rosja.
Ale tak naprawdę to informacja niepotwierdzona.
USA nam jeść dają. USA nas otaczają.
Faktycznie King błysnął. W kapuście Go nie znaleźli.
To tu, to tam, sypią się iskry Jego talentu. Wycieka Krynica mądrości. Wybuchają granaty myśli złotych. A erudycja z maestrią w uścisku tkwią.
Jedźmy dalej.
Palące policzki są ? Są. Rozbiegane myśli spustoszenie sieją ? Sieją. Dni kilka z życiorysu wyrwane ? Wyrwane.
No to co się czepiam ?
Łan -- nie mam obywatelstwa jankeskiego i nerwowy tik mnie dopada,  gdy konstatuję, że nawet marsjanie Amerykanami są. Tfiu - biedne meritum przysypywane co rusz bilionami nazw własnych i jako Polak ( wg. Kinga takie coś w przyrodzie nie występuje) nie znając definicji tych wyrazów zmuszany byłem przyjąć je bez zrozumienia. Bo ich etymologia powinna być oczywista we wszystkich nacjach...

denudatio_pulpae | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

"Przeszłość jest nieustępliwa".

Skończyłam, odłożyłam książkę i poczułam pustkę, której nie da się wypełnić. To chyba najlepsza rekomendacja dla tej książki.

Myślałam, że po "Bastionie" i "To" King mnie już nigdy nie rozłoży metodą "na cegłę", moje przewidywania sprawdziły się w "Pod kopułą" - było bardzo dobrze, ale odłożyłam książkę z ulgą, bo momentami była męcząca, a w końcówce wręcz przyduszała. Już zaczynając "Dallas '63" wiedziałam, że to będzie COŚ większego, od pierwszych stron czułam, że mi się spodoba, bardzo spodoba.

I spodobało się. Na tyle, że nic, absolutnie żadnego słowa bym z niej nie wycięła, ani jednego akapitu.

Historia Jake'a Eppinga i jego podróży w czasie by uratować prezydenta to nie tylko zabawa efektem motyla. King w mistrzowski sposób przedstawił życie w Ameryce w latach '60, aż chciałoby się zabrać z Eppingiem przez króliczą norę, żeby poczuć klimat tamtych czasów. To też wspaniała opowieść o miłości i poświęceniu - uwierzycie? King i romantyczne...

boziaczek | 2013-09-28

Szczerze mówiąc to nie wiem od czego mam zacząć... "Dallas 63" to książka, która posiada wszystkie cechy dobrej, a nawet bardzo dobrej powieści. Zdecydowanie jest to "kawał" świetnej literatury!
To historia, w której każdy szczegół, szczególik dopracowany jest do perfekcji, podobnie jak postaci bohaterów oraz ich charaktery. No i jeszcze ta fabuła, bardzo dobrze przemyślana i skonstruowana, niezmiernie ciekawa i przyciągająca czytelnika z każdą stroną.
Nie jestem wielką fanką Kinga, która zna wszystkie jego książki. Jest to może moja czwarte spotkanie z jego twórczością, ale za każdym razem przekonuje się, że jest to pisarz niesamowicie wszechstronny.
Nie chcę tu rozpisywać się co do treści "Dallas 63", każdy powinien sam się z nią zapoznać, bo naprawdę warto. Trudno określić nawet gatunek tej książki - kryminał, powieść obyczajowa z elementami fantasy, szczypta romansu..., co jeszcze bardziej potwierdza niesamowite umiejętności Kinga.
Zdecydowanie polecam, bo takich książek się...

ChicaDeAyer | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Ta książka znajduje się w ścisłej czołówce powieści Mistrza Grozy, jakie dane było mi czytać. Śmiem zaryzykować twierdzenie, że może to być jedna z najlepszych w jego karierze – fenomenalna powieść, którą czyta się jednym tchem i równie intensywnie się ją przeżywa.

King jest niekwestionowanym Królem Horroru, jednak ten tytuł jest kolejnym potwierdzeniem niezaprzeczalnej uniwersalności tego pisarza. Chociaż jego nazwisko już zawsze będzie kojarzone z określonym gatunkiem, to sam zainteresowany nie skupia się na odcinaniu kuponów od popularności i wciąż rozwija się jako twórca. I wychodzi mu to fantastycznie, bo z powodzeniem łączy pasujące do siebie wątki, żongluje gatunkami oraz nadaje nowe życie znanym motywom. I nie inaczej jest w przypadku „Dallas ‘63”, gdzie autor czerpie pełnymi garściami z historii współczesnej Ameryki, a przy okazji odkurza – wydawałoby się wyświechtany – popularny motyw podróży w czasie. Efekt tych zabiegów może porwać nawet największego sceptyka, bo od...

allison | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Nie przypuszczałam, że książkę Kinga ocenię jako wybitną. A jednak...

Początkowo sądziłam, że "Dallas '63" okaże się jedynie trzymającą w napięciu powieścią, napisaną z rozmachem, z fabularnymi fajerwerkami, ale bez wartościowego przesłania. Jakże się myliłam... I bardzo się cieszę z tej pomyłki, bo uwielbiam takie literackie zaskoczenia!

Okazało się, że utwór Kinga można odczytywać na różnych poziomach. Na pewno jest to historia niecodziennych, fantastycznych podróży w czasie, pełna przygód i zaskakujących wydarzeń.
To jednak również ponadczasowa opowieść o marzeniach, walce dobra ze złem, o miłości, zdolności do poświęceń i trudnych wyborach.

Może ktoś mi zarzuci, że tworzę jakąś nadinterpretację, bo przecież King to przede wszystkim twórca bestsellerów, mistrz grozy i suspensu, więc gdzież tu miejsce na wyszukane ideały i metafory... Ja jednak twardo obstaję przy tym, że udało się pisarzowi stworzyć dzieło będące nie tylko perełką, ale perłą, zarówno w jego dorobku, jak i...

Marlena | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Świetna w swojej klasie. Dobrze oddaje koloryt i klimat amerykańskich lat 60 (przynajmniej według mojego wyobrażenia). Pomysł podróży w czasie nie jest może innowacyjny, ale w połączeniu z wątkiem obyczajowym i sensacyjnym, doskonale się obronił. Bardzo lubię Kinga "niehorrorowego", dlatego przy "Dallas '63" naprawdę wyśmienicie się bawiłam.
Jakieś zastrzeżenia? Owszem, ale już do polskiej redakcji książki, znalazłam sporo błędów w tłumaczeniu (np. dowiedzieć się możemy, że w Ameryce istnieją "powiaty"), które powinny być wychwycone podczas korekty.
Mimo tych błędów czytało się to sporych rozmiarów dzieło naprawdę dobrze, wyśmienita rozrywka na te już coraz dłuższe wieczory.

wiech | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu chciałby cofnąć czas i zmienić przeszłość. King zrobił to wiele razy.
Cofał czas i zmieniał przeszłość, choć się opierała, „gryzła” - nie chciała być zmieniana.
Fani Kinga uważają, że to jego najlepsza książka.
Ja fanką nie jestem, ale takiego Kinga mogę czytać !!!
Bo to niesamowita książka!
Wtapiasz się w to, co się dzieje.
Czujesz niezwykły klimat Ameryki lat 60-tych. I niecierpliwie czekasz na finał. W ciągłym napięciu… przez całą książkę.
I choć podróż w czasie to tylko interesująca fantazja – cudownie było ją odbyć… i jeszcze zobaczyć pełną czułości, prawdziwą miłość!
Bez wahania daję 9 gwiazdek dla tej wyjątkowej książki.

„Mam żółtą kartkę z zielonego sklepu, więc daj dolca, bo jeden dziś wart jest dwa.”
A kto z was by się nie skusił na magię podróży w czasie?

George z przeszłości, Jake w przyszłości. Królicza nora, która przenosi w przeszłość. Misja, która ma zmienić świat: uratowanie JFK w Dallas 22.11.1963, a po drodze jeszcze inne niewinne osoby, tylko że przeszłość nie tak łatwo chce dać się zmienić...
„Ktoś tak czy tak zabije prezydenta, czemu nie ty?”
Jednakże do czasu, gdy ma dojść do tej katastrofy, pozostaje kilka lat. Czemu nie skorzystać z uroków, jakich nie znaliśmy? Gdzie ceny są niższe, gdzie wszyscy milsi i beztroscy.
Oczywiście książka bez kobiety, to nie książka! George, który jako nauczyciel angielskiego pracuje nawet przed własnym urodzeniem, spotyka uroczą bibliotekarkę, ale pamiętajcie, że on nie jest na swoim miejscu, a misja powstrzymania Oswalda, który jest w książce głównym oskarżonym zabicia prezydenta, który uciekł z USA do Rosji, a potem z powrotem, który jest...

Wkp | 2012-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

KING SADIEsta

Przyznaję, że do tej książki podchodziłem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony ostatnie książki Kinga (od wydania Blaze'a) były naprawdę dobre, a wręcz coraz lepsze (szczególnie te, których pomysły pochodziły z projektów, których King nie zrealizował w latach 70 - tak też jest z "Dallas 63", co dobrze jej wróżyło) ale z drugiej co może być ciekawego w historii o próbie uratowania Kennedy'ego? King na szczęście rozczarował mnie najpozytywniej jak to możliwe. Powieść ta bowiem nie jest ani o Kennedym ani o podróżach w czasie, a liczącym ponad 850 stron romansem i to w najlepszym Kingowym wydaniu.
Jeśli komuś podobał się "Worek kości" to "Dallas" będzie zachwycony.
Historia jest prosta, konsekwencje podróży w czasie nie przesadnie pokręcone (choć finał ma tu do powiedzenia coś jeszcze), mamy parę świetnie poprowadzonych zagadek znajdujących swe rozwiązanie dopiero na końcu i mnóstwo autentycznych emocji (przyznaję się, że choć zazwyczaj nie wczuwam się w to co...

marcin | 2017-11-05
Przeczytana: 2017 rok

Dawno żadna książka nie rzuciła mnie na glebę jak "Dallas 63" S.Kinga wręcz aż mi smutno że sie skończyła. Dlugo się do tej powieści zabieralem, odkładałem ją ciągle na później i teraz żałuję. "Dallas 63" to moim zdaniem jedna z bardziej wybitnych powiesci w dorobku Mistrza uwydatniająca caly jego geniusz.
Fascynujący temat podróży w czasie King przedstawił w sobie tylko znany urzekający sposób. Fajnie się czyta o Ameryce z lat 60 ,o czasach które minęły ale odcisnęły piętno na późniejszych pokoleniach.
Sam wątek zabójstwa JFK jest przedstawiony w sposób mistrzowski z wypiekami na twarzy czytałem o całej otoczce dotyczącej tamtego wydarzenia. Powieść ma ponad 850 stron ale czyta się ją znakomicie,wręcz czasami na bezdechu,trzyma w napięciu, potrafi rozbawić,zasmucić i wzruszyć a przecież w książkach o to właśnie chodzi.REWELACJA!!!