Ludzie gościńca w XVII-XVIII wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
historia
Kosa

Dawna Polska była krajem, w którym panował wyraźny podział stanowy. Istniały jednak liczne rzesze ludzi, które nie mieściły się w tym ustalonym wówczas podziale na podstawowe stany: szlachtę, mieszczan i chłopów. Warunki życia i obyczaje tzw. ludzi luźnych były w znacznym stopniu inne niż chłopów pańszczyźnianych. Korzystali ze znacznej swobody, nie byli przypisani do ziemi, jak chłopi. Jednak warunki ich życia były przeważnie o wiele gorsze niż tych ostatnich.

[fragment książki]

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tomsn | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Swego czasu i do tej pory kamień milowy w opisach społeczeństwa polskiego doby sienkiewiczowskiej. Autor ukazuje ludzi wymykających się podziałowi stanowemu, w jakie wtłoczeni byli w większości ludzie XVII i XVIII w. Fachowy podział na różne kategorie ludzi "gościńca", przykłady i uogólnienia, dla ciekawych bibliografia. Warto polecić każdemu miłośnikowi historii Rzeczypospolitej tego okresu. Zdaję sobie sprawę, że jest to naukowo pozycja dość wiekowa, niemniej powinna znaleźć się w czytaniu u każdego historyka, nauczyciela i twórcy zanim zacznie konkurować z Sienkiewiczem.

Nina | 2011-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2011

"Ludzie gościńca" to książka, która zdecydowanie zasługuje na opinię.

Przede wszystkim dostaje plusa za prosty język (mimo kilku zwrotów, które w kontekście zapewne dają się odczytać nawet jeśli ktoś wcześniej ich nie spotkał). Jest to książka popularnonaukowa, poparta faktami. Wspaniałe są przykłady podawane przez autora- każde wydarzenie, prawo, precedens mają przypisane historie konkretnych osób.

Książka zatem zarówno dla miłośników, ciekawskich jak i dla przygotowujących się na zajęcia ze społeczeństwa polskiego w XVII-XVIII wieku.

cerata | 2015-09-07
Nisroch | 2015-08-28