Dzieje filozofii starożytności chrześcijańskiej i średniowiecza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pomocy Naukowych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu
filozofia i etyka
poznanianka

Poniższy zarys filozofii starożytności chrześcijańskiej i średniowiecza ukazuje się w serii "Biblioteka Pomocy Naukowych" jako podręcznik dla studentów teologii. Fakt ten wyznacza zakres i sposób prezentacji zawartego w nim materiału. Studium niniejszej pozycji ma na celu ułatwienie studiującym ..nabycie podstawowej wiedzy na temat filozofii a zainteresowanym przybliżyć filozoficzną doktrynę...

Studium niniejszej pozycji ma na celu ułatwienie studiującym ..nabycie podstawowej wiedzy na temat filozofii a zainteresowanym przybliżyć filozoficzną doktrynę patrystyczną i średniowieczną.

Z faktu iż niniejszy podręcznik przeznaczony jest w pierwszym rzędzie dla studentów teologii, wynika pomijanie w nim obszerniejszego opisu wydarzeń historycznych, które stanowiły tło i podłoże kształtowania się myśli filozoficznej pierwszych wieków chrześcijaństwa i średniowiecza. Gruntowną wiedzę o tych wydarzeniach przekazują bowiem wykłady i podręczniki z historii Kościoła.

Znajomość filozofii średniowiecznej jest niezbędna dla poznania dróg kształtowania się i rozwoju myśli chrześcijańskiej, a niniejszy podręcznik takie poznanie umożliwia.
Praca składa się z dwóch części, gdzie na część pierwszą składa się przedstawienie i analiza filozofii starożytności chrześcijańskiej; natomiast część druga ukazuje filozofię średniowiecza.
Na końcu pracy Czytelnik może zapoznać się z zestawem tekstów wybranych autorów omawianego okresu dziejów filozofii. Tekst z pism danego myśliciela nie daje oczywiście obrazu całokształtu jego nauki, pozwala jednak w pewnym stopniu poznać jego styl i niektóre elementy omawianej w podręczniku doktryny.

źródło opisu: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=140

źródło okładki: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=140