historia

Istnieje pogląd, że był moment w historii Warszawy, w którym miasto pozostało całkowicie martwą, pozbawioną ludności pustynią gruzów. Dotyczy to okresu od upadku powstania, czyli początku października 1944 roku, do zajęcia stolicy Polski przez oddziały polskie i radzieckie, 17 stycznia 1945 roku. To nieprawda. Warszawa nigdy nie była "królestwem bez poddanych". Nawet w tym straszliwym...

To nieprawda. Warszawa nigdy nie była "królestwem bez poddanych". Nawet w tym straszliwym czasie, kiedy na rozkaz von dem Bacha kto żyw musiał opuścić miasto, kiedy w lewobrzeżnej Warszawie przystąpiły do działania niemieckie "ekipy specjalne", powołane w celu ostatecznego zniszczenia miasta - nawet wtedy istniała społeczność warszawska, jedyna w świecie "Rzeczpospolita Gruzów". Jej niezwykłe dzieje w książce tej opisuję*.

źródło opisu: od autora

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Antoniuss | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2008 rok

Nie wiem za bardzo do jakiej kategorii zaliczyć tą książkę. Zasadniczo, nie jest to powieść oparta na faktach - autor posiada jednak pewien warsztat naukowy, rozważa pewne kwestie, próbuje ustalić wiarygodność zdobytych przez siebie informacji. Z drugiej strony, wszystkie przedstawione przez niego historie są ,,zasłyszane", z drugiej ręki, podawane przez znajomych znajomych... Czy to odejmuje im wartości? Na pewno nie literackiej. Bo to wzruszające, wstrząsające historie ludzi którzy po upadku powstania przez kilka miesięcy ukrywali się gruzach, z różnych powodów nie mogąc lub nie chcąc się poddać. Czy są to historie prawdziwe? Nie mam pojęcia. Ale bardzo wiarygodne.

Izabela Jasińska | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015