Niepocieszony

Tłumaczenie: Tomasz Sikora
Wydawnictwo: Albatros
The Unconsoled
978-83-7359-878-2
ishiguro, koszmar, ryder, muzyk, groteska
kareena

Ryder, światowej sławy muzyk, przybywa do nie nazwanego miasta gdzieś w Niemczech, aby dać koncert w tamtejszej filharmonii. Kiedy jednak boy hotelowy prowadzi go do pokoju, Ryder uzmysławia sobie, że oczekuje się po nim zupełnie czego innego, niż sądził. Ishiguro już na pierwszych stronach bezlitośnie wrzuca czytelnika w niesamowity, wrogi świat. To świat zamkniętych przestrzeni i krętych...

Ishiguro już na pierwszych stronach bezlitośnie wrzuca czytelnika w niesamowity, wrogi świat. To świat zamkniętych przestrzeni i krętych korytarzy, przerostu abstrakcji nad uczuciem, pozoru nad faktem, świat komiczny i groźny zarazem, którym rządzi logika sennego koszmaru. W gruncie rzeczy jest on nam bliski: to zimne piekło egotyzmu, zaklęty krąg wzajemnych uraz i złości, w którym na próżno szukać pocieszenia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: merlin

jolene7 | 2013-12-09

Z ulgą dziś doczytałam do końca. Cały czas czekałam aż wydarzy się coś co sprawi, że książka ta nabierze jakiegoś sensu. Niestety do ostatniej strony była to złudna nadzieja. Już dawno nie czytałam książki, która zwyczajnie mnie męczyła, a każda próba jej skończenia była udręką.

Główny bohater cały czas starał się uświadomić otaczających go ludzi o tym jakie odpowiedzialne zadania ma na swoich barkach, a tym czasem na każdym kroku jego zachowania były wielce nieodpowiedzialne i jak na osobę z wielkiego świata sztuki, kompletnie nie przemyślane.

Zero jakiegokolwiek przekazu, mało znaczące wydarzenia opisane tak jakby były głównym problemem książki, przez co prawdziwy sens treści gdzieś uciekł.

Kaga | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

I udało mi się przebrnąć przez.... coś.
W sumie, do teraz nie wiem, co czytałam. Historie ciągnące się jak krew z nosa, z wtrąceniami branymi z kosmosu, które nijak nie odnosiły się do głównego bohatera (którego swoją drogą naprawdę znielubiłam), mętlik fabuły, postaci... Nie. To lektura zdecydowanie nie dla mnie, bardzo słaba, bardzo wymagająca skupienia i uwagi.
Ale ogólnie, jestem na nie.
Z ulgą zakończyłam męczenie (albo, jak kto woli, katowanie) własnego umysłu tym w moim odczuciu filozoficznym bełkotem, z którego nie wyciągnęłam niczego. Nie ukrywam. Są książki złe. Są książki bardzo złe. I są książki, których więcej nie ruszę.
A ta po prostu była tragiczna.

kareena | 2011-02-27
Na półkach: 2011, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lutego 2011

Fabuła książki równie dobrze mogłaby być fabułą sennego koszmaru. Wszystko w niej jest możliwe, a czas i konwenanse nie grają większej roli. Jednak rozczaruje sie ten, kto szuka bajkowego świata jak w Alicji w krainie czarów. Tutaj akcja dzieje się w realnym świecie - choć może lekko w krzywym zwierciadle, jak to w dziwnym śnie.

W tej książce nie ma szybkich dialogów, tu napotkani ludzie się nagle rozgadują, opowiadają głównemu bohaterowi swoje historie lub problemy, często dość dziwne. Jednak całkiem nieźle się to czyta, choć potok wypowiadanych słów nieraz trwa kilka stron.

Książkę dodaję do ulubionych :) Głównie za oryginalność. W pierwszej chwili troszkę rozczarowałam się zakończeniem, ale po namyśle stwierdziłam, że jest całkowicie uzasadnione.

Monsoon | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Pęd, nieustanny brak czasu, setki niezałatwionych spraw, ciągle w drodze, w rozjazdach, praca w pracy, praca w domu, kolejna poprzeczka do osiągnięcia postawiona samemu sobie, niemożność zatrzymania samonakręcającego się robota-współczesnej Europy. Czy nie doświadczamy tego codziennie?

Kazuo Ishiguro, zdobywca Bookera za „Okruchy dnia”, w „Niepocieszonym” wprowadza nas w świat, w którym zdarzenia dzieją się szybko, sprawy się komplikują a finał wciąż jest nieprzewidywalny. Angielski muzyk z Worcesteshire, Ryder, przyjeżdza we wtorkowy wieczór do miasteczka gdzieś w Europie by dać czwartkowy koncert. Otaczany troską i poważaniem mieszkańców wikła się w lokalne rozgrywki, zatracając swoje życie i gubiąc miłość.

Bohaterowie „Niepocieszonego” są smutni i niezdolni do przyjęcia pocieszenia.

Miłość dawno tu wygasła. Christine Hoffman, żona dyrektora hotelu powie „ Gdy tylko nadchodzi dzień, obezwładnia mnie ta dziwna moc. I jakkolwiek się staram, między mną a mężem zawsze układa się...

Ensui-Szyszka | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Podchodziłam do niej kilka razy, ale lektura tylko mnie wykańczała, że zostawiłam na półce i więcej nie ruszę. Książka ma w sobie coś, co niektórych może zachwycić, niestety nie należę do tych osób.

BeataBe | 2012-09-14
Przeczytana: 17 września 2012

Kompletnie nie rozumiem tej książki. To co w niej się dzieje jest wg mnie zupełnie pozbawione sensu.

Elsinoe | 2012-08-16

Musiałam przebrnąć przez kilkadziesiąt stron tej powieści, by odnaleźć się i zadomowić w ukazanym tu świecie przedstawionym. Kiedy już to uczyniłam, uświadomiłam sobie, że to jedna z najciekawszych książek, jakie dostały się w moje ręce.
Rządząca tu logika sennego koszmaru początkowo odstrasza - dłużąca się pierwsza rozmowa Rydera z boyem hotelowym ma moc zniechęcania. Ale każdy, kto w absurdalnych wędrówkach bohatera poczuje zapach utworów Kafki, a tym samym zapowiedź nietuzinkowych i otwartych na najbardziej szalone interpretacje zdarzeń, wciągnie się w lekturę bez reszty. Tak było w moim przypadku - z zaintrygowaniem śledziłam kolejne kroki Rydera, zazdroszcząc mu ogromnych pokładów (raczej wymuszonej) empatii, które skłaniały go do spełniania życzeń wszystkich ludzi, jacy zjawiali się na jego drodze. Szybko okazało się jednak, że w powieści nie chodzi wcale o uwypuklenie tego rysu osobowości bohatera: książka traktuje o przede wszystkim o ludzkim egotyzmie. Dobitnie podkreśla,...

marcyk8 | 2012-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Od zawsze podobał mi się styl prozatorski Ishiguro - spokojny, nastrojowy... Autor potrafi opisywać uczucia i emocje w sposób nienachalny i bardzo prawdziwy. Jego niewymuszona, intuicyjna wrażliwość momentami jest po prostu urzekająca. Nie inaczej jest w przypadku bardzo nietypowej powieści w jego dorobku - "Niepocieszonego".

Niezwykłym, nienazwanym miastem w środkowej Europie, w którym toczy się akcja "Niepocieszonego", rządzi pokręcona logika rodem z dziwacznego snu. Tu nie obowiązują żadne reguły - czas raz przyspiesza, raz zwalnia, (nie)rzeczywistość jest jakby płynna, zmienna.

"Niepocieszony" jest książką wielowątkową i wielopłaszczyznową; w pewnym sensie może wręcz aspirować do miana powieści totalnej. Narrator, światowej klasy pianista nazwiskiem Ryder, wysuwa się siłą rzeczy na pierwszoplanową postać fabuły, ale nie mniej ważne są losy całej masy innych postrzeleńców - polskiego dyrygenta Brodsky'ego oraz panny Collins, Sophie i Borisa, Gustava i boyów hotelowych,...

Kaja | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Poległam... Utknęłam na 118 stronie i za nic nie mogłam ruszyć dalej.
Zapowiadała się całkiem nieźle, facet przyjeżdża do miasteczka, niewiele pamięta, wszyscy czegoś od niego oczekują, napotkane osoby opowiadają mu swoje długaśne historie, pojawia się nawet kobieta z którą prawdopodobnie coś go łączyło (lub łączy). No i właśnie, tu miałam problem z głównym bohaterem. Powinien być co najmniej mocno zaniepokojony, zarówno zachowaniem napotkanych osób jak i swoją amnezją i pojawiającymi się szczątkowymi wspomnieniami. Tymczasem grzecznie wszystkich wysłuchuje, zgadza się na wyświadczenie drobnych przysług i przez 118 stron nie zadał pytania "co tu jest, do cholery grane?!".
Niemal każda osoba, którą Ryder spotyka opowiada jakąś historię, czy to o sobie, czy też o innym mieszkańcu miasteczka. Po scenie w kinie, gdzie spotyka kilku radnych przerwałam czytanie. Za dużo tych osób, zbyt wiele retrospekcji, zbyt bierny główny bohater.
Dziwna, męcząca książka.

kachna | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Poddaje się i zgadzam z niektórymi z napisanych tutaj opinii. Książka ma niejasną fabułe, co pewnie jest jej plusem, ale ciężko mi się przebić przez masę nieistotnych dla głównego bohatera i jego historii, detali, nawiązań, opowieści i dialogów. Każda napotkana postać uporczywie zadręcza bohatera swoimi problemami i dylematami oraz wciąga go w swoją błahą przygodę, a on zamiast robić to, co planował, jest bierny i poddaje się wszystkiemu. W efekcie nie dzieje się nic. Dosłownie nic. Poznajemy multum faktów, które nie wnoszą nic do fabuły.

Po przeczytaniu połowy książki [w strasznych męczarniach] uznaję, że nie mam ochoty drążyć dalej i czekać, aż się coś wydarzy. Dawno nie miałam w ręku nic, co równie mocno by mnie znudziło jak i zmęczyło.

Nie polecam.