Manhattan: Niezwykła historia Nowego Jorku od czasów Indian do roku 2000

Manhattan: Le fabuleuse historie de New York des Indiens a l'an 2000
83-06-02346-3
historyczna
camillejr

Niezwykła historia Nowego Jorku od czasów Indian do roku 2000.

Książka A. Muhlstein - pisarki francuskiej urodzonej w Paryżu w 1935 r, a od 1947 mieszkającej w Nowym Jorku traktuje o historii Nowego Jorku, jego mieszkańcach, dzielnicach i ciekawych miejscach.

źródło opisu: www.antykwariat.waw.pl

źródło okładki: www.koncertowa35.pl

sister | 2016-05-21
Przeczytana: 2016 rok

To ciekawa pozycja opisująca historię Manhattanu od czasu kiedy pierwsi biali zasiedlili wyspę, po końcówkę ubiegłego wieku. Opisuje różne aspekty rozwoju miasta i warunków życia w nim.

Autorka niewątpliwie poprzedziła pracę nad "Manhattanem" szczegółowymi badaniami i wnikliwą lekturą, a to, co zdecydowała się zamieść w swojej niewielkiej książce daje świetny i interesujący obraz rozwoju 'współczesnej stolicy kulturalnej' świata.

Mamy więc rzut oka na wyspę sprzed i w momencie zasiedlenia jej przez 'białych' i ich stosunki z tubylcami; strukturę przybyszów ze względu na narodowość, status ekonomiczny oraz ich stosunki wzajemne w przekroju wieków. Mamy też opis stosunków handlowych wewnątrz i międzykontynentalnych, codzienne zajęcia i pracę mieszkańców. Znajdziemy też bardzo ciekawą historię rozbudowy i zabudowy łącznie z historią rozwoju komunikacji miejskiej (moim osobistym zdaniem najsprawniejszej w USA), oraz takimi szczegółami jak prawo zabudowy przestrzeni nad budynkiem. I...

pani_e | 2017-03-11
Bartata | 2017-02-15