Orchidee z ulicy szkarłatnej

Seria: Seria z Jamnikiem
Wydawnictwo: Czytelnik

Mijając ogródki działkowe, ujrzał nagle - zaledwie o kilka metrów od zderzaka wozu - rozciągniętą na bruku jezdni, nieruchomą sylwetkę. - Człowiek! - przemknęło przez myśl cudzoziemcowi. Z całej siły nacisnął pedał hamulca! Musiał tylko jeszcze wykonać ostry skręt kierownicą, bo odległość od leżącej postaci była już niebezpiecznie bliska. Cudzoziemiec wyskoczył z wozu i pochylił się nad...

- Człowiek! - przemknęło przez myśl cudzoziemcowi.
Cudzoziemiec wyskoczył z wozu i pochylił się nad leżącym człowiekiem. Była to młoda dziewczyna. Zastygła w poprzek ulicy...

źródło opisu: Opis autorski, fragment książki.

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Ell | 2014-08-29

Klasyczny kryminał z czasów PRL-u, z wątkiem morderstwa, przemytu i podejrzanych interesów w środowisku badylarzy. Nielegalny rynek dolarowy, "skoki" drobnych złodziejaszków na "Delikatesy", działanie paserów, społeczny margines.

Początkiem całej serii wypadków jest napad na cudzoziemca, któremu skradziono między innymi sporą ilość pudełek holenderskiego kakao...

Sympatyczni milicjanci są skuteczni w działaniu, wątek uczuciowy młodego oficera przeplata się z pracą operacyjną, świat przestępczy jest niesympatyczny (niezależnie od szczebla) i zasługuje na karę, chociaż w niektórych przypadkach na reedukację.

W porównaniu ze stopniem okrucieństwa dzisiejszych kryminałów (szczególnie filmowych), tamte historie wydają się miłymi opowieściami, a przestępcy łagodnymi barankami.

jamczyk | 2016-01-22
Przeczytana: 1988 rok