Człowiek w labiryncie

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa MT
The Man in the Maze
83-89383-10-1
silverberg, science fiction
Róża_Bzowa

Inne wydania

Kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony pewną skazą, z powodu której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą cywlizację, z którą nie potrafi nawiązać kontaktu. Muller znowu jest potrzebny. Jak go jednak wywabić z tajemniczego labiryntu, pełnego pułapek, miraży i dzikich zwierząt.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/czlowiek_w_labiryncie_stacja_hawksbilla/

MontyP | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

To jest kawał dobrej SF. Dziwię się "ktosiowi", który dał 1 gwiazdkę. Bardzo się dziwię! Właściwie wkurza mnie taka ocena. Tempo książki trochę nierówne: początek fajny (opisy labiryntu- to nie pierwszy labirynt u Silverberga), potem autor porzucił labirynt i zajął się psychologią bohatera (czasami też się czuję jakbym czymś emanował, bo niektórzy ludzie zachowują się dziwnie, także na LC), a na koniec główny wątek napisał zupełnie od niechcenia, skrótowo, lakonicznie. Chciał już chyba, za wszelką cenę, skończyć tę książkę (znam to uczucie). Całość? Na bardzo wysokim poziomie, czyta się przyjemnie. To najwyższa półka pisarzy gatunku i "ktosie" niech zajmą się lekturami, które zrozumieją. Moja ocena pomiędzy 7 a 8. Zaokrąglam w górę :)

byłem_fprefectem | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Obca planeta. Na niej jedno bardzo stare i opuszczone miasto obcych. Jednocześnie labirynt najeżony pułapkami. A w jego centrum jeden człowiek. Żyjący zgodnie z zasadami rządzącymi w tym obcym potrzasku, wykorzystujący jego niektóre możliwości i starający się aby ludzkość o nim zapomniała. Ale nie zapomniała, co gorsza dla niego, znowu go potrzebuje. Mimo tego, że najpierw wysłała go na śmierć. Zaś kiedy wrócił, odtrąciła go z obrzydzeniem, z powodu daru jaki otrzymał od obcych. Teraz ten dar może uratować ludzkość.

Wyjście na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/01/wrzask-duszy.html

Secrus | 2014-10-15
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

...Autor podzielił się z czytelnikami wizją ekranów dezorientujących, które zaburzają percepcję wzrokową, a to oznacza, że wytwarzają fałszywy ogląd otoczenia, przez co o wiele łatwiej nadziać się na faktyczną śmiertelną pułapkę, omijając te fałszywe. Innymi mechanizmami obecnymi w labiryncie są obrazy działające na podświadomość, ukazujące osobiste lęki, obawy lub skryte pragnienia patrzącego, prowadzące tym samym do utraty zdolności logicznego myślenia. Poza tego typu nowinkami na planecie aż roi się od typowych pułapek-niebezpieczeństw jak dzikie zwierzęta, wysuwające się ze ścian ostrza itp. Widzicie już, czym jest „Człowiek w labiryncie” – lekką zabawą z potencjałem tkwiącym w pomysłowości technicznej autora i brakiem miejsca na jej rozwinięcie oraz próbą sięgnięcia do głębszych treści, które czynią lekturę w pełni poważną. Nie mogłem się jednak pozbyć wrażenia, że to po prostu gratka dla dużych chłopców i gdyby autor pokusił się o ambitniejszą otoczkę dla dylematów moralnych,...

laki83 | 2016-05-16
Przeczytana: 13 maja 2016

Druga książka R.S i druga mi się bardzo spodobała. SF w książce gra bardziej drugą rolę, ta główna jest zarezerwowana dla ciekawych postaci i relacji między nimi.

Jola | 2016-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"Człowiek w labiryncie" to przykład grafomanii, której nie powinno się czytać, chyba że trafiliście na bezludną wyspę i to jest jedyna lektura, jaką macie pod ręką. A i wtedy wolałabym jej użyć jako podpałki do ogniska. Brutalne z moje strony? Może troszkę, ale autor dostatecznie mnie zdenerwował, a zaraz wyjaśnię, dlaczego.

Powieść Silverberga wypełniają górnolotne i przydługie monologi bohaterów o ludzkości, honorze, naturze człowieka i co tam jeszcze. Jednocześnie autor bardzo przedmiotowo opisuje kobiety, książkę wypełniają opisy jędrnych piersi i zaokrąglonych tyłeczków, w dodatku kobiety wydają się mieć dla Silverberga tylko jedno przeznaczenie - być obiektem pożądania dla mężczyzn, którzy w międzyczasie podróżują po wszechświecie i kontaktują się z obcymi cywilizacjami. Kobiety zaś w powieści Silverberga jedynie zaspokajają ich seksualne apetyty. Żenujące.

Gwoździem do trumny okazał się całkowity brak u autora podstawowej wiedzy o fizyce. Ludzkość podróżuje przez cały...

| 2012-05-10

Nie jest to jakieś genialne, boskie i ponad wszelką miarę fantastyczne, i niezapomniane dzieło, po którym nie można spać po nocach. Całość jednak czyta się szybko i przyjemnie.
Sama książka jest odrobinę zbyt krótka. Silverberg ma także dość pospolity styl - to na pewno minus. Jednakże jest sprawnym rzemieślnikiem, który ma nietuzinkową wyobraźnię. O tak - jej braku nie można mu zarzucić!

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra.

kipog | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Jeden i pół gwiazdki. Słaba nawet dla fanów i miłośników labiryntów. Za dużo wątków. Lepiej obejrzeć film "Labirynt" z Davidem Bowie!

noname | 2016-11-20
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2016

Trudno się oderwać od czytania. Bardzo wciągająca książka.

Leszek Gramacki | 2011-12-31

Lubię ten gatunek, więc i polecam ;)