Appassionata tom I i II

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3676-6
polska wieś, wojna, zdrada
Jula

Ta dwutomowa powieść została wydana w 1976 r. Autor starał się w niej wykazać, jak niejasne mogą być granice przestępstwa współpracy z okupantem i jak wiele zastrzeżeń mogą wzbudzać wydawane wyroki śmierci. Maryśka, bohaterka utworu, porzucona przez Adama, oddaje się Niemcom z miejscowej placówki SS. Chcąc zemścić się na bogatej rywalce, donosi na nią do gestapo. Kiedy jednak z rąk esesmanów...

współpracy z okupantem i jak wiele zastrzeżeń mogą wzbudzać
wydawane wyroki śmierci. Maryśka, bohaterka utworu,
porzucona przez Adama, oddaje się Niemcom z miejscowej
placówki SS. Chcąc zemścić się na bogatej rywalce, donosi
na nią do gestapo. Kiedy jednak z rąk esesmanów ginie jej
ukochany, występuje przeciwko nim. Nie wiedzą o tym partyzanci z AL i wydają na dziewczynę wyrok śmierci. Z tym
wątkiem łączą się dwa inne: zagrożenie wsi w związku z rozkazem komendanta SS w sprawie wydania ukrywających się partyzantów oraz problem zdjęcia z szubienicy ciała Adama.
Konflikty rozwiązują się z korzyścią dla mieszkańców wsi,
chociaż giną główni bohaterowie, jedni ponoszą śmierć jako
zasłużoną karę, inni w rezultacie tragicznego splotu okoliczności lub nawet ciążącego nad nimi fatum.

źródło opisu: http://www.mediateka.com.pl/dedal/pdf/nr_6/13-14-piewca-ponidzia.pdf

źródło okładki: Internet

oil3 | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

polska wies.okupacja hitlerowska.swietnie napisana powiesc.opisane motywy widziane oczami wielu ludzi(ofiary,kata,chłopa,księdza,głupka wioskowego itd)oddaje realizm tamtych czasow.co ludzie myśleli,robili i co nimi kierowało.polecam

Zbyszek | 2014-12-11
Marta | 2013-01-30