Cztery tygodnie w Japonii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
japonia, podróże,

Ela i Andrzej Banachowie o swoim pobycie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zaskoczenie egzotyczną, nieznaną kulturą, jej wyrafinowaniem i odmiennością zaowocowało zbiorem esejów i impresji, bogato ilustrowanych fotografiami.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=16091

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Przeczytana: marzec 2009

Nie mam pojęcia, kim byli autorzy, ale zdjęcia przedstawiają ich jako nadętych, pełnych protekcjonalnej wyższości, upozowanych starannie „na tle” i jakkolwiek absurdem jest doszukiwanie się korelacji między wyglądem a stylem, tak w tym wypadku to widać w książce. Widać.
W latach ciemnego komunizmu – co też widać, podróż do Japonii zaczyna się od opisu podróży do Moskwy i zachwyt nad jej pięknością, zwłaszcza mrówkowców niedaleko centrum – Banachowie zostali skierowani do Japonii na cztery tygodnie i za cel najwidoczniej postawili sobie rozgryźć mentalność narodu i jego kulturę o ponad tysiącletniej historii w dwadzieścia osiem dni. Stąd różnych, bardzo ciekawych niekiedy, rzeczy można się dowiedzieć na przykład na temat zen albo klasycznych japońskich sportów. Na podobnej zasadzie ja mogłabym napisać traktat na temat, bo ja wiem, poezji chińskiej okresu Wiosen i Jesieni, bez choćby pobieżnej analizy tematu, chociaż pojecie o nim mam raczej mgliste. Podejrzewam, że Banach pisząc o...

Ela i Andrzej robią lekką wieś zagramanicą, to jest nawet niekiedy zabawne.

Przypomina mi się inna para obieżyświatów z takiego serialu o emigrantach co kiedyś leciał w telewizji, Ela i Staszek, jak jumali sąsiadom gazety z podjazdu.

Dwie gwiazdki - ze względu na liczne, czarno-białe zdjęcia, które dodały książce uroku. Teksty, niestety, zazwyczaj dość powierzchowne.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 13 września 2016