Memories of silk and straw. a self-portrait
837383088X
japonia, historia, kultura, etnografia,

Junichi Saga, japoński lekarz i historyk z zamiłowania, przez lata prowadził rozmowy ze swoimi pacjentami - ludźmi starszymi, świadkami przemian, jakie przeszła Japonia w ciągu ostatniego stulecia. Wśród narratorów opowieści znajdziemy zatem rybaków, fryzjerów, rolników i rzemieślników, których wspomnienia tworzą zadziwiającą mozaikę minionego świata.

źródło okładki: http://godi.pl/k/kultura-i-sztuka/230/da/str-90/

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2009

Przede wszystkim skończyłam „Japonię – wspomnienia z czasów jedwabiu i słomy. Portret miasteczka” Sagi Junichi. Jest to zbiór wspomnień mieszkańców Tsuchiury, mieścinki prowincjonalnej, o wiejskim charakterze. Ze względu na to, że rozmówcy Sagi pamiętali jeszcze czasy reformy Meiji, chronologicznie odpowiada to „Córce samuraja” Etsu Iganaki Sugimoto. Ale jaka jest różnica między światami przedstawionymi w obu książkach! U Iganaki, spadkobierczyni tradycji samurajskiej rodziny, nie ma śladu ciężkiej pracy, za to cała książka przepojona jest szacunkiem do nauczycieli, rodziny i starszych. Etykieta, surowość wychowania, sztywna hierarchia rodzinna, idealnie odpowiadająca wyobrażeniom Europejczyka o japońskiej powściągliwości i uczuciowości jednocześnie.
A z drugiej strony „Portret miasteczka”, gdzie głos został oddany prostym mieszkańcom, rybakom, rolnikom, drobnym kupcom, furmanom, służącym i fryzjerkom. I nagle cała sztywna hieratyczność odchodzi, a zostaje obraz żywej, pogodnej...

Shei Nain | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze

Fantastyczna książka przenosząca nas do dawnej Japonii. Aż ciężko uwierzyć, że świat który opisują miał miejsce jeszcze sto lat temu. Polecam każdemu, kto lubi wszystkie drobne smaczki na temat codzienności w dawnych czasach plus oczywiście wszystkim fanom Japonii. Nie powinniście się zawieść.

polskajaponka | 2015-07-28
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Wspaniała książka, w której można odnaleźć ducha przedwojennej, wiejskiej Japonii. Jun'ichi Saga przenosi czytelnika w bezpowrotnie minione czasy, odtworzone z pieczołowitością przez chłopów, rybaków, kupców czy rzemieślników będących jednocześnie narratorami książki. Zdecydowanie polecam. Lektura dla koneserów.

miete | 2014-09-17
| 2013-08-20