Memories of silk and straw. a self-portrait
837383088X
japonia, historia, kultura, etnografia,

Książkę Junichi Sagi można by nazwać zbiorową biografią, powstałą z wywiadów nagrywanych przez lekarza z Tsuchiury, położonej na północny wschód od Tokio, nad jeziorem Kasamigaura. Wśród rozmówców doktora Sagi znajdujemy farbiarza bawełny, kowala, wytwórcę tofu, przedsiębiorcę, woźnicę, gangstera, robotnika sezonowego, sprzedawcę koniny, gejszę, handlarza ryżem, rybaka i wielu innych, łącznie około 50 postaci. Wszyscy ci ludzie, urodzeni na początku XX wieku, poznali dawną Japonię, doświadczali zmian, jakie przyniosła modernizacja, i początków dobrobytu. Rozmówcy Sagi ukazują nam feudalny model życia, panujące w nim stosunki, które na przestrzeni pięćdziesięciu lat zmieniły się nie do poznania. W swoich szczerych opowieściach czasem zabawnych, czasem nostalgicznych, czasem zatrważających, ale nigdy niegoniących za sensacją opisują swoją młodość przypadającą na ciężkie czasy, w których panowała powszechna bieda, niechciane dzieci bywały „pielone” przy narodzinach, w których biedniejsze rodziny gotowały na dworze, a rybacy w lecie chodzili prawie nadzy. Ocalając te wspomnienia dla potomności, Autor miał nadzieję, że choć trochę zasypie przepaść dzielącą dawną Japonię od tej dzisiejszej. W efekcie powstała książka, którą „możemy się delektować, z której możemy się uczyć” – jak powiedział wybitny antropolog Ronald Dore.

źródło opisu: scholar.com.pl

źródło okładki: scholar.com.pl

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Przeczytana: marzec 2009

Przede wszystkim skończyłam „Japonię – wspomnienia z czasów jedwabiu i słomy. Portret miasteczka” Sagi Junichi. Jest to zbiór wspomnień mieszkańców Tsuchiury, mieścinki prowincjonalnej, o wiejskim charakterze. Ze względu na to, że rozmówcy Sagi pamiętali jeszcze czasy reformy Meiji, chronologicznie odpowiada to „Córce samuraja” Etsu Iganaki Sugimoto. Ale jaka jest różnica między światami przedstawionymi w obu książkach! U Iganaki, spadkobierczyni tradycji samurajskiej rodziny, nie ma śladu ciężkiej pracy, za to cała książka przepojona jest szacunkiem do nauczycieli, rodziny i starszych. Etykieta, surowość wychowania, sztywna hierarchia rodzinna, idealnie odpowiadająca wyobrażeniom Europejczyka o japońskiej powściągliwości i uczuciowości jednocześnie.
A z drugiej strony „Portret miasteczka”, gdzie głos został oddany prostym mieszkańcom, rybakom, rolnikom, drobnym kupcom, furmanom, służącym i fryzjerkom. I nagle cała sztywna hieratyczność odchodzi, a zostaje obraz żywej, pogodnej...

Shei Nain | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze

Fantastyczna książka przenosząca nas do dawnej Japonii. Aż ciężko uwierzyć, że świat który opisują miał miejsce jeszcze sto lat temu. Polecam każdemu, kto lubi wszystkie drobne smaczki na temat codzienności w dawnych czasach plus oczywiście wszystkim fanom Japonii. Nie powinniście się zawieść.

polskajaponka | 2015-07-28
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Wspaniała książka, w której można odnaleźć ducha przedwojennej, wiejskiej Japonii. Jun'ichi Saga przenosi czytelnika w bezpowrotnie minione czasy, odtworzone z pieczołowitością przez chłopów, rybaków, kupców czy rzemieślników będących jednocześnie narratorami książki. Zdecydowanie polecam. Lektura dla koneserów.

Horesz | 2017-02-04
miete | 2014-09-17