rozwiń zwiń

Malina

Okładka książki Malina
Ingeborg Bachmann Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 literatura piękna
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Malina
Wydawnictwo:
Wydawnictwo A5
Data wydania:
2011-04-26
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361298281
Tłumacz:
Sławomir Błaut
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki The Echoing Green: Poems of Fields, Meadows, and Grasses Anna Akhmatova, Sherman Alexie, Ingeborg Bachmann, William Blake, Robert Burns, Willa Cather, Seamus Heaney, Ted Hughes, Victor Hugo, Denise Levertov, Andrew Marvell, John McCrae, Harryette Mullen, Lucia Perillo, Rainer Maria Rilke, Christina Rossetti, Carl Sandburg, Gary Soto, Tomas Tranströmer, Derek Walcott, William Wordsworth
Ocena 8,5
The Echoing Gr... Anna Akhmatova, She...
Okładka książki Czas serca. Listy Ingeborg Bachmann, Paul Celan
Ocena 7,8
Czas serca. Listy Ingeborg Bachmann, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
261 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1419
86

Na półkach: , ,

REQUIEM DLA NADZIEI
Nie sposób czytać „Maliny” w oderwaniu od życiorysu Ingeborg Bachmann, jest to bardzo osobista książka, będąca swoistym hołdem złożonym dla Paula Celana, poety pochodzenia rumuńsko-żydowskiego, będącego przez 20 lat kochankiem pisarki.
Klamrą spinającą powieść są dwa wydarzenia: 20 kwietnia 1970 Paul Celan popełnił samobójstwo rzucając się z mostu do Sekwany, trzy lata później 17.10.1973 Ingeborg w swoim rzymskim apartamencie świadomie lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku dokonała aktu samospalenia.
Proroczo brzmią słowa książki: „Przez szaleństwo mojego ojca spłonęłam i umarłam” oraz „Moje życie dobiegło końca, bo on w czasie transportu utonął w rzece, on był moim życiem. Kochałam go bardziej od mojego życia”
„Malina” jest krzykiem rozpaczy kobiety rozpostartej pomiędzy traumą z dzieciństwa, utożsamianą z postacią despotycznego ojca, używający przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej a walką o równowagę psychiczną, budowaną na chwiejnym emocjonalnym związku z narcystycznym kochankiem, który nie chce nic widzieć, jest władczy, wymagający i skoncentrowany na sobie. Jego zainteresowanie kochanką, ma na celu zaspokojenie samczych potrzeb, nie chce przyjąć do wiadomości postępującej choroby psychicznej bohaterki, o czym świadczą infantylne rady:
„Więcej śmiej się, mniej czytaj, więcej śpij, nie myśl. Postarza cię to, co robisz. Postarzają cię szare i brązowe suknie”.
Tytułowy Malina to alter ego bohaterki, animus - męski archetyp w psychice kobiecej, zwierzęcy pierwiastek stworzony przez nią do walki o przetrwanie w świecie, którego zasady dyktują mężczyźni.
Przeczytałam powyższy tekst i mam ochotę go skasować, bo nawet w części nie opisuje ogromu treści i emocji, jakie niesie ze sobą ta książka, za mało wiem, zbyt mało umiem wyrazić, dodatkowo obawiam się nadinterpretacji. Jedyne, co mogę zrobić to posłużyć się słowami Thomasa Bernharda, który o autorce napisał „najbardziej inteligentna i najwybitniejsza poetka, jaką nasz kraj wydał w tym stuleciu”, a Elfriede Jelinek podjęła się napisania scenariusza do filmu zrealizowanego w 1991 roku na podstawie życia i twórczości Ingeborg.

REQUIEM DLA NADZIEI
Nie sposób czytać „Maliny” w oderwaniu od życiorysu Ingeborg Bachmann, jest to bardzo osobista książka, będąca swoistym hołdem złożonym dla Paula Celana, poety pochodzenia rumuńsko-żydowskiego, będącego przez 20 lat kochankiem pisarki.
Klamrą spinającą powieść są dwa wydarzenia: 20 kwietnia 1970 Paul Celan popełnił samobójstwo rzucając się z mostu do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    884
  • Przeczytane
    365
  • Posiadam
    98
  • Ulubione
    32
  • Teraz czytam
    15
  • Literatura piękna
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2013
    7
  • 2012
    5
  • 2020
    5

Cytaty

Więcej
Ingeborg Bachmann Malina Zobacz więcej
Ingeborg Bachmann Malina Zobacz więcej
Ingeborg Bachmann Malina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także