Na tropie Indoeuropejczyków. Mity i epopeje. Z Georges'em Dumezilem rozmawia Didier Eribon

Tłumaczenie: Krzysztof Kocjan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Entretiens avec Didier Eribon
83-01-12179-3
mity, religioznawstwo,
historia
Feanor

Jest to zapis rozmów z Dumézilem - uczonym francuskim, światowej sławy historykiem i lingwistą, profesorem College de France, członkiem Akademii Francuskiej - opublikowany w roku 1986, dwa miesiące przed jego śmiercią. Czytelnik znajdzie tu przedstawienie biografii i osiągnięć naukowych Dumézila - przede wszystkim jego teorii trójfunkcyjności mitologii indoeuropejskiej - a także rozważania na temat roli uczonego w świecie, stosunku do własnego dzieła. Rozmówcą jest francuski filozof młodego pokolenia - autor słynnej książki o Michelu Foucault oraz przełożonego już na język polski wywiadu-rzeki z Claudem Lévi-Straussem. Pragniemy przybliżyć polskiemu czytelnikowi postać znawcy mitologii indoeuropejskiej, którego prace we Francji i innych krajach Zachodu są zaliczane, obok dzieł Eliadego, do ścisłego kanonu najwybitniejszych dzieł humanistyki współczesnej.

źródło opisu: http://merlin.pl/Na-tropie-Indoeuropejczykow-Mity-...(?)

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=44396&lang=en

Marek | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Ta książka to właściwie wywiad rzeka z człowiekiem legendą.
Znajdziemy w niej to czego sięgając po nią oczekujemy i wiele więcej. Jest więc w niej Dumezilowski trójpodział którego oczekujemy, poparty stosownymi przykładami ale książka nie zaczyna i nie kończy się na nim. Na uwagę zasługują także wspomnienia Dumezila z jego pracy pozwalające spojrzeć na mitologie z nieco innej strony.
Całość niestety jest dość która, pozostawia spory niedosyt.
Naprawdę polecam.

comafan | 2015-05-16

Bardzo ciekawa książka. Mimo tego, że teorie Dumezila się zdezaktualizowały lub raczej częściowo je sfalsyfikowano to stosowana przez niego metoda badania mitów nie umrze nigdy!!!!
Kapitalna w tej książce jest teoretyczna część druga, z której przy drobnej konsultacji jej tekstu z cytowanym we wstępie do całości książki artykułem Griswarda można wyciągnąć na czym ona polega.

LaLuna | 2014-07-04
Krystian | 2013-06-28