Perski chłopiec

Tłumaczenie: Marek Michowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trylogia o Aleksandrze". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Persian boy
83-7150-047-5
historyczna

Opowieść o życiu i śmierci Aleksandra Wielkiego z punktu widzenia jego perskiego kochanka, Bagoasa. Barwna, porywająca powieść historyczna o sile władzy, miłości i przyjaźni.

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/bid,19885,tytul,Perski-chlopi...»

Anteros | 2016-05-17
Przeczytana: 10 maja 2016

Mam taki zwyczaj, że na wakacje zabieram książki pasujące do miejsca, do którego się udaje. Jadąc więc nad Morze Śródziemne, nigdy nie zabrałbym np. kryminału Krajewskiego.
Kiedy wiec udawałem się na swoją pierwszą wyprawę do Aten, szukałem odpowiedniej lektury. Znalazłem tani bilet z Krakowa, więc miałem okazję znaleźć się w mojej ulubionej księgarni przy Grodzkiej. Tam znalazłem pierwszy tom o Aleksandrze Wielkim pióra Mary Renault. Książka świetnie się sprawdziła jako towarzysz w Atenach. Jednak po powrocie miałem problem z znalezieniem pozostałych tomów. Aż do zeszłego miesiąca.
"Perski chłopiec" jest godną kontynuacją pierwszego tomu. Autorka świetnie rozwiązała mój problem z Aleksandrem Wielkim. Nie cierpię bowiem długim opisów militarystycznych. A historia Aleksandra do głównie militaria. Tutaj jednak historia jest przedstawiona przez eunucha Bagoasa, którego Aleksander odziedziczył po swoim wrogu, perskim królu Dariuszu. Nacisk jest więc postawiony bardziej na miłość i...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: wrzesień 2010

Najbardziej zaskakujący jest tu punkt widzenia - zamiast apoteozy niosących kulturę Greków Bagoas przedstawia najeźdźców, prymitywnych żołdaków, którym obce jest wyrafinowanie perskiego dworu i wschodni przepych. Z czasem zaczyna jednak doceniać i Greków, i ich króla. Bardzo piękna, barwna opowieść, miejscami zaskakująca i budząca podziw wrażliwością, a przede wszystkim nostalgię za taką bajkową wręcz starożytnością.

DreamWinchester | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016