Historia rzeczy codziennych

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-36-9
przedmioty, historia, wynalazki, kultura,

Krótkie opisy przedmiotów, bez których trudno dziś wyobrazić sobie życie - żarówek, żelazek, samochodów, samolotów, okularów i innych - ujętych w żartobliwe, lekko napisane notki. Wielką zaletą książki są unikatowe ilustracje.

kinga1711 | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Mnóstwo przedmiotów otacza nas każdego dnia. Małe, niepozorne, tworzą naszą codzienność i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Lecz czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się skąd się wzięły? Jak wyglądały ich pierwowzory lub komu je zawdzięczamy? Zapewne nie.

Książka wpadła w moje ręce podczas Targów książki i nie mogłam się jej oprzeć. Książka stanowi zbiór ciekawostek dotyczących przedmiotów, z którymi mamy styczność każdego dnia. Od agrafki, przez stanik a po aparat. Jednak w mojej ocenie, opisy są zbyt krótkie, lakoniczne i są to bardziej ciekawostki niż przedstawiona historia przedmiotów. Nie tego oczekiwałam od tej książki, lecz dla osoby, która chce pokrótce przeczytać o danych przedmiotach, będzie idealna. Nie uszło mojej uwadze, iż w książce nie ma bardzo ważnej wzmianki dotyczącej żarówki, którą wynalazł Tesla, natomiast Edison ukradł mu pomysł i po prostu wyprzedził go ze złożeniem wniosku patentowego.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: styczeń 2011

E, słabo. Nie dość, że styl irytujący (na co komu tyle wielokropków i cały ten naciągany humorystyczny styl zakończeń?) to jeszcze zamiast rzeczowej wiedzy i merytorycznej rzetelności obrywamy laniem wody i pisaniem komunałów nie wiadomo po co i na co. O błędach rzeczowych (osiem muz, minimetry zamiennie z milimetrami) nie wspominając. I niech mi ktoś powie, czemu taki szajs jest taki drogi?

iusta | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Szkoda, że nie ma informacji, że książka adresowana jest do młodzieży i dzieci, to może oceny byłyby wyższe i mniejsze rozczarowanie. W każdym razie irytuje infantylny styl, jakieś wierszyki dla dzieci, przysłowia wplatane i innego rodzaju nadmierne lanie wody. Ale wydana ładnie, sporo ilustracji...

CUD-NATURY | 2017-03-01

Pomysł ciekawy, ale miałam wrażenie, że książka jest przeznaczona dla uczniów gimnazjum/liceum niż dla osób starszych. Przez to ciężkowato było czytać.

Limetka | 2014-12-26
Na półkach: Inne, Posiadam, Przeczytane