Z pamiętnika

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Inprint
reymont, parodia, satyra,
klasyka

Władysław Reymont jako humorysta i krytyk swoich współczesnych: Hala, panna na wydaniu, przeżywa swoje zaręczyny i pierwszą zagraniczną podróż... Dowcipny, złośliwy obraz życia warszawskich mieszczan.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.pelta.com.pl/artykul/Wladyslaw-Reymont/...»

onika | 2017-05-31
Przeczytana: maj 2017

Takiego Reymonta jeszcze nie czytałam! „Z pamiętnika” to opowiadanko – cud, miód, malina! Satyra, humoreska i wnikliwy portret mieszczańskich stosunków w jednym. Popis talentu, inteligentnej złośliwości, fantastycznego poczucia humoru i niezwykłego zmysłu obserwacji pisarza. A wszystko podane tak przyjemnym, „letkim” stylem, że „psiakość, baranie nóżki” słów znaleźć nie potrafię, by wyrazić mój zachwyt.

Panna Hala i jej rodzina to idealna kompania dla Dulskich Zapolskiej. Incydentu ze służącą co prawda brak, ale tylko dlatego, że pani domu czuwa i wie, kiedy delikwentkę odesłać. Chociaż ko wie, jakby było, gdyby małoletni syn starszy nieco był. A tak to jest tylko córa, co właśnie pensję skończyła i się urzędownie zaręczyła. Co prawda tylko ze studentem piątego kursu medycyny, ale trzy ciocie z hipotekami narzeczony ma i jedynym krewnym jest – dobra partia. Opowiadanie Reymonta to dziennik Hali – pisarz bezbłędnie wczuł się w styl panieneczki, co to życia nie zna, pstro w główce...

Adrianna | 2017-09-19
Przeczytana: 17 września 2017

Ten krótki utwór naprawdę warto przeczytać. Reymont w przezabawny sposób ukazał ówczesny świat. Naszła mnie niestety refleksja, iż mentalność ludzi nie zmieniła się...
"Z pamiętnika" jest w głównej mierze pisane z perspektywy młodej panny na wydaniu. Możemy jednak poznać także spojrzenie matki i ojca dziewczyny. Dopisują oni swoje spostrzeżenia podczas podróży po Europie.
Jest to świetna komedia. Można sobie nią umilić wieczór. Ja śmiałam się przy niej prawie do łez!

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Przezabawne, po prostu. I satyra, i złośliwość, i klimat minionej epoki. Coś cudnego, jednym słowem :D

Squirrel | 2015-12-09
Przeczytana: 14 maja 2016