Andy Warhol 1928-1987. Komercja w sztuce

Andy Warhol 1928-1987: Commerce into Art
83-916407-4-4
sztuka, XX wiek, andy warhol,
sztuka

Andy Warhol żył latach 1928-1987. To wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiociel pop-artu. Już za życia stał się legendą. Tylko o nielicznych tak wiele pisano. Andy Warhol znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki seriigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Lenin czy artysta Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

źródło opisu: http://www.tmc.com.pl/WARHOL-ANDY--KA-SCPL.html

źródło okładki: http://www.tmc.com.pl/WARHOL-ANDY--KA-SCPL.html

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2010

Ale łajno. Po biografii Bockrisa każda książka o Warholu jest płytka i okrojona, a ta w dodatku nie oddaje ani jednej setnej jego artystycznej wrażliwości i charyzmy. Poza tym napisana ciężko, koszmarnym językiem, te pseudonaukowe wywody, z których nic nie wynika, okropne. Taki sobie katalog prac z pobieżnym komentarzem, nic specjalnego.

Panda | 2014-09-18
mirum_stupri | 2014-06-07