Les Nuits de Paris ou le Spectateur nocturne
83-08-00365-6
klasyka

Retif de la Bretonne o mieszkańcach XVIII-wiecznego Paryża i ich nocnych zajęciach. Wybór z francuskiego opracowania, przedstawiający anegdoty i krótkie historyjki z życia ludzi napotkanych w czasie nocnych spacerów autora: żebraków, złodziei, ulicznych dziewek, gryzetek i robotników - a także rewolucjonistów, których aktów zarówno barbarzyństwa jak i heroizmu Retif de la Bretonne jest naocznym świadkiem.

źródło okładki: http://img.archiwumallegro.pl/?853708651

Aarionne | 2014-05-30
Przeczytana: 29 maja 2014

Książka jest bardzo nierówna. Składa się z krótkich rozdziałów, z których każdy opisuje jakieś zdarzenia z nocy spędzonej na ulicach Paryża. Pierwsza część odnosi się do codzienności - w niemal każdym rozdziale drobne rzezimieszki chcą zrobić krzywdę jakiejś kobiecie, narrator widzi tę sytuację i dzielnie ratuje niewiastę z opałów.

Druga część to już wielka historia - opis rewolucji francuskiej widzianej oczyma zwykłego paryżanina. Autor nie oszczędza czytelnika, serwuje mu w dość bezpośredni sposób opis okrucieństw, jakich dokonuje francuski lud na rządzących krajem.

Lekturę czyta się szybko i sprawnie, wartka akcja każdego rozdziału dodatkowo wciąga w świat XVIII-wiecznego Paryża. Ale człowiek oddycha z ulgą, gdy uświadamia sobie, że nie urodził się w tych trudnych i bardzo okrutnych czasach.

Gabrielle | 2014-08-04

Jeśli ktoś nie jest zmuszony przez okoliczności, temu raczej odradzam sięganie po tę książkę. Jest niesamowicie nudna, a autor i narrator w jednym irytujący. Sięgnęłam po nią, żeby dowiedzieć się czegoś o obyczajach XVIII wieku, ale i na tym gruncie czuję duże rozczarowanie.

mickimouse | 2013-01-31
Przeczytana: 2001 rok

Wybitne dzieło. Niezapomniany klimat.

Corvus Corax | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017