Opowiadania dla dzieci

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Stories for children

Nie wszystkim wiadomo, że zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla dorosłych z powodzeniem pisał również dla dzieci. Doskonały zbiór mądrych, żydowskich opowieści poruszy wyobraźnią każdego wrażliwego dziecka. Singer także tutaj tworzy barwne historie pełne czaru, głębokiej mądrości, szacunku dla przyrody i respektu dla Boga. Pośród trzydziestu sześciu opowiadań znalazły się między innymi te najbardziej znane: "Koza Złotka", "Mazełe i Szlimazełe" oraz "Mędrcy z Chełma i głupi karp".

źródło opisu: http://mediarodzina.pl

źródło okładki: http://mediarodzina.pl

IvonaS | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, Noblisci
Przeczytana: 30 września 2014

Zbiór opowiadań-baśni Singera to jedna z najbardziej poruszających wyobraźnię książek jakie czytałam. Autorowi udało się zawrzeć w swoich tekstach całą plejadę najważniejszych w życiu postaw i mądrości, zabarwiając je swoim poczuciem humoru i jednocześnie ocalając od zapomnienia żydowskie obyczaje. To bogaty zbiór opowieści dłuższych i krótszych przepełnionych szacunkiem dla przyrody, respektem dla Boga i rodziców oraz kultu dla tradycji.

Teksty te podzieliłabym na kilka grup. Pierwsza z nich to opowiadania biblijne, nawiązujące oczywiście do wydarzeń ze Starego Testamentu np. Dlaczego Noe wybrał gołębicę albo Eliasz niewolnik, kolejna grupa to biograficzne opowieści z życia autora/narratora najczęściej wspominające czasy dzieciństwa w przedwojennej Warszawie, wieczory chanukowe albo lekcje w Chederze. Trzecia grupa to historie o przyrodzie, pięknie opisujęce świat zwierząt i ich silną więź z ludźmi np. wzruszająca Koza Złotka, Papuga Drejdel lub piękna opowieść o jelonku...

BethLuisNion | 2011-04-02
Na półkach: Żydzi, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2009

"Opowiadania dla dzieci" okazały się niekoniecznie dla dzieci. Po ich zakupie przepadłam sama na kilka wieczorów. Sześciolatkowi to bym jeszcze nie poleciła, ale już ośmiolatka mogą niektóre z nich zaciekawić. Singer potrafił snuć opowieści w niepowtarzalny sposób, jednak nie traktujcie ich jak opowiadań do poduszki, zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie zafundowaliście swoim dzieciom pewnej dozy grozy :) Proponuję najpierw przejrzeć samemu, bo nawet jeśli uznacie, że dziecko jest jeszcze za małe, to sami zajrzycie w niepowtarzalne klimaty.

Patrycja | 2011-06-06

Wiele lat przeleżała ta książka na półce zapomniana aż wreszcie przyszła na nią pora :) Poetyckie opowiadania inspirowane Biblią, śmieszne przygody Szlemiela i kolejne uchwały rady "mędrców" z Chełma ( jak ta, żeby za karę utopić w jeziorze głupiego karpia - bo jak go powiesić, skoro karp nie ma szyi?) odsłaniają świat i kulturę Żydów, która w okrutny sposób znikła zaledwie 60 lat temu. Ta książka to wspaniała okazja, żeby pokazać ją dziecku.
Ja i córka siedmioletnia jesteśmy zachwycone. Niektóre opowiadania są bardzo nastrojowe, niektóre ironiczne, są tez wspomnienia z dzieciństwa Singera.
Uwaga: niektóre opowieści nie przystają do naszych słodko- pierdzących Kubusio-Puchatkowych czasów ale według mnie to akurat jest ich wielki plus :)
A straszliwe opowiadanie o Czarownicy Kunegundzie i rabim Lejbie jeży włos na grzbiecie i ma taki klimat jaki powinna mieć prawdziwa, nasycona nastrojem i walką dobra ze złem klasyczna baśń.

yuutoo | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Dla Polaków szczególnie krzepiące jest opowiadanie o Wilku i jego córce Kozie. Dzieci rozbawiły opowiadania o mędrcach z Chełma, jednak po jakim czasie też przestało to działać.
Podsumowując, grzechem byłoby krytykować noblistę, szczególnie z narodu wybranego, ale lepiej się ośmieszyć, niż kłamać.
Opowiadania te nie są ciekawą lekturą dla dzieci, a dla dla mnie były irytujące.

PolaTola | 2015-05-06

Baśniowe, kolorowe, obrazowe, pełne morału. Jak sam mówi pisane dla żydowskich dzieci, pełne żydowskich świąt, potraw i nazw w języku jidysz, ale jednocześnie uniwersalne, dla wszystkich, bez wyjątku. Polecam wszystkim dzieciom i rodzicom :)

blackindustrial | 2016-04-20

Jedna z najwspanialszych książek z dzieciństwa.

Novvyczka | 2016-11-01
aneta | 2016-08-25