Hiob, mój przyjaciel. Obietnice szczęścia i nieuchronności zła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Job, mon ami : promesses du bonheur et fatalité du mal
esej,
filozofia i etyka
hunter

utor poszukuje sensu zła i cierpienia ludzkiego; demaskuje oświeceniowe wyobrażenia o szczęściu w idealnym królestwie dobra; analizuje problem wewnętrznego rozdarcia człowieka, istoty autonomicznej a zarazem uwarunkowanej społecznie, wyobcowanej, osamotnionej; ukazuje tragizm ruchu rewolucyjnego, który w imię szczęścia przyszłych pokoleń skazuje żyjących na zło terroru politycznego.

źródło opisu: czytelnia.onet.pl

źródło okładki: czytelnia.onet.pl

tazi | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 13 listopada 2013

Interesująca analiza problematyki zła w dobie oświecenia od teodycei po zło polityczne czasów rewolucji. Analiza myśli przeplatana ciekawostkami historycznymi oraz tekstami źródłowymi.

Mateusz | 2016-01-16

Zbiór esejów i artykułów poświęconych francuskiej filozofii epoki Oświecenia, ze szczególnym naciskiem na problem zła oraz próby jego zrozumienia oraz przezwyciężenia.

Książka składa się z czterech dużych działów. Pierwszy poświęcony jest Wolterowi, drugi oświeceniowym utopiom (w tym utopii Denisa Diderota), trzeci Jean-Jacquesowi Rousseau, czwarta Wielkiej Rewolucji Francuskiej (szczególnie postaci Emmanuela Sieyesa oraz Marquisa de Condorcet).

Jedna myśl główna znajduje się w centrum książki: Oświecenie nie było spójnym prądem ideowym oraz filozoficznym, wprost przeciwnie - naszpikowane było przeciwnościami, antynomiami oraz paradoksami. W dziale poświęconym Wolterowi możemy zapoznać się nie tylko z ciekawą, skrótową biografią tego myśliciela ale też z dokładnym zarysem jego poglądu na świat, wrogiemu wszelkim utopiom, charakteryzującemu się filozofią rozsądku, dystansu i "dbania o własny ogródek". Punktem wyjścia jest trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 roku, które stało się...

marianna | 2013-04-02
Przeczytana: 28 marca 2013

Książka rewelacyjna, branżowa, ale bez zadęcia. Baczko pisze lekko, potoczyście i po prostu pięknie: cudownie się go czyta (tu pewnie duża zasługa tłumaczy). Koncept na tę książkę - problem zła - broni się świetnie: pozwala pokazać jak w soczewce zarówno postulaty, jak i kryzys oświecenia. Baczko jest jednym z największych umysłów naszej epoki, więc nie czytać go to grzech :)

Michel | 2016-05-29
Kamasz | 2016-02-18