Dom nad Aven

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7298-930-3
AniaJ

Dom nad Aven wyrasta z bukietu zieleni nad rzeką, która płynie do oceanu i z powrotem. Na zachodnim krańcu Europy, tam gdzie ląd się kończy, a horyzont niknie w bezmiarze wód. Zbiór obrazków z życia Bretanii po raz pierwszy ujrzał światło dzienne na łamach "Gazety Polskiej". Malarskie impresje, obserwacje natury i zwyczajów mieszkańców krainy na tyle fascynującej, że postanowiłam się w niej...

Malarskie impresje, obserwacje natury i zwyczajów mieszkańców krainy na tyle fascynującej, że postanowiłam się w niej osiedlić, przesycone są kolorami mojej malarskiej palety.
Poetyckie gawędy zaprawione sporą dozą humoru nie są przewodnikiem turystycznym po celtyckich rubieżach Francji. Mogą jednak zachęcić do poznania kraju pełnego wiatru, słonecznych blasków, pachnącego algami, laurem i anyżkiem. Zapraszam w odkrywczą podróż, niekoniecznie wymagającą opuszczenia własnego wygodnego fotela.

Autorka

"Taką książkę o Bretanii mogła napisać jedynie artystka. I to artystka o niezwykłej wrażliwości. Bo Monika Handke przedstawiła już Bretanię w swych wyrafinowanych kolażach i zdjęciach, a tym razem maluje ją słowem. Tworzy obrazy pisane, bardzo wyraziste, lecz wcale nie oczywiste. Jej Bretania nie jest z turystycznego przewodnika, ale z czułej, bardzo wnikliwej, wręcz pedantycznej obserwacji. I z przeżycia. Przy tym nie z obserwacji reportera, doraźnej i celowej, jak gdyby zadanej. Choć autorka jest stąd , z Polski - wydaje się, czytając jej książkę, że jest stamtąd, z Bretanii, i to nie od iluś lat ledwie, a od pokoleń, że posiada wiedzę jakby zakodowaną genetycznie. Ona Bretanię nie tylko zna i lubi, ona ją naprawdę czuje. Ujawnia jej duszę, czyli to, co powinien mieć w sobie prawdziwy obraz. A że słowem Monika Handke potrafi posługiwać się nie gorzej niż pędzlem – otrzymujemy obraz wyjątkowy, literacki i prawdziwy zarazem. Może on zauroczyć nie tylko tych, którzy byli albo też wybierają się do Bretanii, lecz wszystkich czytelników wrażliwych na urodę słowa."

Elżbieta Dzikowska, podróżnik, fotografik, krytyk sztuki, autorka m.in. serii przewodników
Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!

Monika Handke urodziła się w Warszawie w 1962 roku. Ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie potem ponad siedem lat była asystentką. Przez ten czas jako grafik współpracowała również z różnymi wydawnictwami. Jej grafiki i obrazy były pokazywane na kilkunastu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych w kraju i za granicą. Od pięciu lat mieszka w Bretanii, gdzie maluje, fotografuje i pisze. Zadebiutowała na łamach "Gazety Polskiej", pod pseudonimem Magdalena Nienaska, cyklem tekstów Z domu nad Aven, które złożyły się na tę książkę.

źródło opisu: http://sklep.zysk.com.pl/dom-nad-aven.html

źródło okładki: http://sklep.zysk.com.pl/dom-nad-aven.html

AniaJ | 2011-03-29
Przeczytana: 20 marca 2011

Niedoceniana konkurencja dla wszystkich modnych teraz w Polsce i zawzięcie czytanych "Prowansji", czyli książek autorów, którzy uciekli z wielkich miast, zamieszkali w pięknej krainie i opisali życie i zwyczaje mieszkańców oraz własne barwne losy... Podstawową zaletą tej ksiązki jest to, że nie jest tłumaczona z obcego języka. Powstała w języku polskim. I to jakim języku! Autorka wie, co robić z językiem ojczystym, więc czytanie "Domu nad Aven" jest przyjemnością, niemal rozkoszą. Zapadają w pamięci opowiadania o dziku, morskiej roślinności, gołoledzi :) Wiadomo też dlaczego mężczyźni - mieszkańcy tamtejszych nadmorskich miejscowości nie umieją pływać, dlaczego śpiewa mur, co to jest "prawo drabiny" i jak powstają bretońskie saboty... A od czasu do czasu niemal można poczuć jak przygrzewa bretońskie słońce. Po przeczytaniu zbioru "obrazków" znad Aven mam wielką ochotę obejrzeć obrazy, które Pani Monika Handke maluje pędzlem.

Aarionne | 2011-09-30
Przeczytana: 2006 rok

Czytałam książkę kilka lat temu, ale do dziś nie mogę o niej zapomnieć. Wcześniej upajałam się sielskimi krajobrazami Petera Mayla czy Frances Mayes, ale to właśnie "Dom nad Aven" pokazał mi, że w każdym zakątku każdego kraju może być pięknie. Piękno jest w ludziach, w kulturze, ale także w podmuchach wiatru (czasem w wichurach) czy wodzie uderzającej o klify. "Cena wody w Finistere" też jest o Bretanii, ale Monika Handke piękno tego regionu uchwyciła o wiele lepiej, o wiele subtelniej, o wiele cieplej.

Fraukabuki | 2012-03-26

,,Taką książkę mogła napisać jedynie artystka" po prostu nie mogłabym się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Książka jest pisana bardzo rozbudowanym językiem, aczkolwiek przyjemnie się ją czyta. Każdy opis jest tak żywy, że aż ma się ochotę odwiedzić Bretanię. O tych kartach papieru na pewno długo nie zapomnę, i chętnie będę do niej wracać. Z całą pewnością książka ta pojawi się na liście MOICH ULUBIONYCH KSIĄŻEK. Polecam, warto!

Grzegorz | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Sielski obrazek prowincjonalnej Bretanii, pisany poetycko i słonecznie. Można przy tej lekturze wspaniale się wyciszyć - a potem obejrzeć dla równowagi rambo czy innego hobbita ;)

Dorota | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, Polska, Reportaż