Fascynujące ścieżki filozofii prawa

Wydawnictwo: LexisNexis
978-83-7334-869-1
filozofia i etyka

Książka Fascynujące ścieżki filozofii prawa pod redakcją prof. zw. dr. hab. Jerzego Zajadło powinna zainteresować studentów i wykładowców, a także praktyków wymiaru sprawiedliwości. Jej głównym tematem są bowiem tzw. trudne przypadki (hard cases), których rozwiązanie wymaga nie tylko znajomości prawa i warsztatu prawniczego, lecz także doświadczenia życiowego, głębokiej erudycji i humanistycznej wrażliwości. Zdaniem Autorów z tego typu sytuacjami mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy dochodzi do wewnętrznych napięć w systemie prawa, jak i wówczas, gdy prawo zderza się z innymi systemami normatywnymi i innymi obszarami życia społecznego – ekonomią, historią, medycyną, moralnością, obyczajowością, polityką, religią etc.

Amerykański sędzia Oliver W. Holmes stwierdził swego czasu, że tzw. trudne przypadki tworzą złe prawo (hard cases make bad law). Fascynujące ścieżki filozofii prawa są próbą krytycznej weryfikacji tej tezy. Na podstawie praktycznych przykładów Autorzy zastanawiają się bowiem, czy raczej nie jest odwrotnie – że to właśnie w zmaganiach ze skomplikowanymi sprawami tworzy się dobre prawo (hard cases make good law) i rodzą się dobrzy prawnicy (hard cases make good lawyers). Tytuł książki jest też pewną parafrazą podstawowego dzieła słynnego amerykańskiego prawnika – The Path of the Law (Ścieżka prawa).

Autorzy są pracownikami naukowymi Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego nie tylko w zakresie teorii i filozofii oraz historii prawa, lecz także prawa europejskiego, gospodarczego, karnego, konstytucyjnego i międzynarodowego. Niektórzy z nich zajmują się również prawem w wymiarze praktycznym, wykonując zawód adwokata i radcy prawnego.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

jasminowa | 2014-02-09
Przeczytana: 2014 rok

Książkę przeczytałam nie jako osoba zainteresowana tematyką, a jako pierwszoroczna studentka prawa; praca jest jedną z 5 pozycji, których znajomość jest obowiązkowa do egzaminu z (wstępu do) prawoznawstwa. Tytuł automatycznie mnie zniechęcił. "Fascynujące"? Wieje bolesną nudą, wyciskającą z oczu łzy niemocy, że jednak trzeba to przeczytać. Ponieważ to tę książkę udało mi się zdobyć i był już najwyższy czas na jej przeczytanie, pozostałam przy niej.
"Fascynujące ścieżki filozofii prawa" to zbiór trudnych przypadków powstających w konfrontacji prawa... z czym właściwie chcemy. Prawo bywa nawet w konflikcie ze samym sobą. Autorzy poszczególnych rozdziałów z reguły nie narzucają własnego punktu widzenia i pozwalają na samodzielną ocenę danej sprawy przez czytelnika, przedstawiając przy tym przeróżne argumenty, również te, o których ja bym nie pomyślała. Opisane hard cases bywają mocno kontrowersyjne, jak np. kwestia delegalizacji pornografii lub działań dotyczących eutanazji osób w...

wojrzep | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016