Walczyć i kochać : mężczyźni w poszukiwaniu własnej tożsamości

Tłumaczenie: Beata Kamińska
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Kämpfen und lieben
religia
Mateusz Kuca

Patriarcha jako wzorzec mężczyzny został zrzucony z piedestału przez pokolenie lat 60. ubiegłego wieku. W dzisiejszych czasach pytanie o to, jakie cechy powinny charakteryzować prawdziwego mężczyznę, rozbrzmiewa coraz głośniej. Twardy "Macho" albo mężczyzna "miękki" - dla wielu mężczyzn te wzorce nie stanowią żadnej sensownej alternatywy, gdyż są zniekształceniem męskości. Mężczyzna "w całej swej pełni" także dzisiaj musi umieć walczyć i kochać, marzyć i czegoś dokonać.

Adam, Samson i inni mężczyźni, których dzieje znajdziemy na kartach Pisma Świętego, posiadają te cechy. W swojej książce ojciec Anzelm Grün przedstawia charakter i osobowość 18 postaci biblijnych; dzięki ich poznaniu mężczyźni mogą odkrywać siebie i docierać do siły, która w nich tkwi.

Ojciec Anzelm Grün urodził się w 1945 roku. W wieku 19 lat wstąpił do Zakonu św. Benedykta (benedyktynów) w Münsterschwarzach - "typowo męskiej grupy", jak pisze w książce. W latach 70. ubiegłego wieku ojciec Anzelm na nowo odkrył tradycję ojców Kościoła i przekazuje nam nową interpretację ich nauki w połączeniu z nowoczesną psychologią. Studiował filozofię, teologię oraz ekonomikę i organizację przedsiębiorstw. Od roku 1977 pełni funkcję szafarza w opactwie Münsterschwarzach, tzn. jest odpowiedzialny za sprawy finansowe i personalne opactwa.

Prowadzi liczne kursy i wykłady, odpowiadając na różnorodne potrzeby i pytania ludzi. Jest cenionym kierownikiem duchowym i chętnie czytanym współczesnym autorem chrześcijańskim.

źródło opisu: www.edycja.pl

źródło okładki: www.edycja.pl