W poszukiwaniu podstaw moralności. Tomistyczna etyka prawa naturalnego a etyka wartości Dietricha von Hildebranda

Wydawnictwo: Universitas
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7052-586-5
filozofia i etyka
poznanianka

Zagadnienie podstaw moralności, stanowiące pole problemowe książki, zostało prześledzone na drodze krytycznego przedstawienia, a poniekąd skonfrontowania dwóch stanowisk stycznych: teorii prawa naturalnego i klasycznej etyki wartości. Teoria prawa naturalnego, zapoczątkowana w Grecji, a rozwinięta do kształtu klasycznego przez św. Augustyna i św. Tomasza, fundament moralności widzi w naturze...

Teoria prawa naturalnego, zapoczątkowana w Grecji, a rozwinięta do kształtu klasycznego przez św. Augustyna i św. Tomasza, fundament moralności widzi w naturze człowieka, w jej wewnętrznych inklinacjach i dążeniach. Etyka wartości, zapoczątkowana przez Schelera, a rozwinięta przez Hartmanna, Hildebranda oraz Ingardena, osadza moralność na wartościach.
Analizy zawarte w książce wykazują, że wartość jest bardziej adekwatną kategorią dla poszukiwania podstaw moralności niż natura człowieka, pozwalając na pełniejsze ujęcie fenomenu moralności oraz jego filozoficzne wyjaśnienie.

źródło opisu: okładka książki

poznanianka | 2011-04-21
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

To jest bardzo dobre opracowanie tematu. Wszystkie pojęcia są wytłumaczone, niektóre kwestie są powtarzane wiele razy, tak, że łatwo je sobie przyswoić. Poza tym bardzo obszerna bibliografia i dużo przypisów rozszerzających kontekst.
Polecam dla zainteresowanych tematem, poglądami Tomasza z Akwinu, Hildebranda i tym, którzy są zagubieni w etycznej terminologii.

Na półkach