Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Cień gejszy

Cykl: Emil Żądło (tom 2)
Wydawnictwo: Replika
Klejzerowicz
izusr

Miłość, sztuka, pieniądze i śmierć splatają się w fascynującą fabułę powieści Anny Klejzerowicz.Spokojne życie znanego gdańskiego dziennikarza – Emila Żądło – zostaje zakłócone: okazuje się, że ktoś podszywa się pod niego na licznych forach internetowych. Zostawiane komentarze dotyczą zagadkowych japońskich drzeworytów. Zaintrygowany sprawą Żądło rozpoczyna prywatne śledztwo. Choć akcja...

Choć akcja powieści rozgrywa się w dzisiejszym Gdańsku, czuć w niej niewątpliwie powiew Dalekiego Wschodu. Jaki związek z morderstwami popełnianymi w polskim mieście ma historia drzeworytów? Dziennikarz, w towarzystwie swojej ukochanej Marty, próbuje rozwiązać tajemnicę, której korzenie sięgają Japonii początków XX wieku. Oboje odkrywają przy tym piękną, ale burzliwą historię miłosną, której echo wciąż pobrzmiewa, mimo upływu lat…

„Cień gejszy” w fascynujący sposób wiedzie nas przez historię i współczesność, odkrywając sekrety miłości i sztuki. Powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, przez co zainteresuje zarówno miłośników kryminałów, jak i romantycznych historii.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=309&k=Romans

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=309&k=Romans

gwiazdka | 2018-07-15
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2018

Kryminał na dobrym poziomie. Bohaterowie znani, konsekwentnie też przedstawieni, analogicznie do poprzedniej części. Akcja nieźle pomyślana, jednak od pewnego momentu już mało przewidywalna. Za to fajne powiązanie treści współczesnych z historycznymi, do tego sprytne, nienachalne dołączenie wiadomości na temat drzeworytów i kultury japońskiej. Wyjaśnienie średnio ciekawe, ale za to logiczne. Książkę czytało mi się lekko, zresztą nie jest ona obszerna objętościowo, napisana bez udziwnień, bez jakichś niepotrzebnych dłużyzn. A najbardziej podobał mi się oczywiście Bolero :)

Eli1605 | 2018-01-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Pomysł na fabułę trochę egzotyczny, ale bardzo fajny. Dobrze napisany polski kryminał. Polubiłam Emila Żądło i jego partnerkę. Z pewnością przeczytam inne pozycje Pani Klejzerowicz.

keys | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 września 2014

Nie czytałam wcześniejszej książki autorki o przygodach detektywa Emila Żądło, bo tak się złożyło, że Cień Gejszy trafił niespodziewanie pierwszy w moje ręce. Bardzo pozytywnie mnie ta powieść zaskoczyła.
Świetny styl autorki, czyta się rewelacyjnie bez zbędnych dłużyzn i rozwlekłości. Spora dawka informacji na temat historii i kultury Japonii, co lubię. Do tego tajemnicza atmosfera i zagadkowa historia japońskich drzeworytów z początku XX wieku, a liczne morderstwa we współczesnym Gdańsku. Polecam miłośnikom kryminałów.

Książkowo_czyta | 2016-05-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Powieści autorstwa Anny Klejzerowicz do tej pory były mi znane wyłącznie ze słyszenia lub opinii innych czytelników, kiedy więc nadarzyła się ku temu okazja z ciekawością sięgnęłam po wznowienie ksiązki „Cień gejszy”.

Akcja powieści toczy się dwutorowo na przestrzeni od roku 1905 do chwili obecnej. Jej głównym bohaterem jest niezwykle inteligentny i spostrzegawczy były dziennikarz śledczy Emil Żądło.
Tłem zaś jest zagmatwana i bardzo niejasna historia japońskich drzeworytów, z którymi jak dowiadujemy się w toku lektury nierozerwalnie łączą się morderstwa, do jakich dochodzi w Trójmieście.

Emil wraz ze swoją życiową partnerką Martą oraz komisarzem Zebrą próbują rozwiązać zagadkę dotyczącą tego, komu i dlaczego tak bardzo zależy na niepozornych, choć pięknych japońskich drzeworytach, iż jest w stanie posunąć się do dokonania zbrodni.
Tropów i ślepych uliczek jest w tej sprawie bardzo wiele… Tym czasem giną kolejne osoby… A Emil i Marta stają się obiektami...

crouschynca | 2017-12-21

Generalnie książka posiada to, co stanowiło sedno poprzedniej części cyklu. Zagłębiając się w lekturę, od razu wyczułam przyjemny styl autorki oraz smykałkę do kreślenia wyrazistych postaci, a wciągająca już od pierwszych stron fabuła ponownie brata czysto kryminalne motywy z elementami historii i sztuki, tyle że w tym konkretnym wypadku dotyczącymi Dalekiego Wschodu. Tak na marginesie, bardzo ucieszył mnie fakt, iż Bolero, kot Marty, znowu otrzymał swój heroiczny epizod, ostrzegając Emila oraz jego dziewczynę przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Przy okazji mam dobrą wiadomość dla osób, które, z różnych przyczyn, zamierzałyby przerobić w pierwszej kolejności „Cień gejszy”. Mimo że to drugi tom, powieść została napisana w przyjazny dla nowych czytelników sposób.

Opinia jest zarazem fragmentem recenzji, którą można znaleźć na moim blogu:

Biblioteczka Rudej | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Zacznijmy od tego, że klasyczne drzeworyty japońskie nazywają się okiyo-e....czyli "przemijający świat ".Sztuka przemijającego świata."
Nie, nie robię teraz wykladu z drzeworytnictwa japońskiego, bo kompletnie się na tym nie znam:) chociaż muszę przyznać, że autorka w ciekawy sposób przyblizyła ten temat.
Właśnie owe drzeworyty stanowią kanwę Cienia gejszy, którą miałam przyjemność właśnie przeczytać.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/01/anna-klejzerowicz-cien-gejszy.html?m=1

Piotr | 2011-05-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Spokojne życie znanego gdańskiego dziennikarza – Emila Żądło – zakłócone zostaje po tym, jak ktoś podszywa się pod niego w Internecie, udzielając się na licznych forach. Wszystkie komentarze dotyczą zagadkowych drzeworytów, o których sam Żądło nie ma pojęcia. Zaintrygowany sprawą rozpoczyna prywatne śledztwo. Kluczem do rozwiązania zagadki wydają się japońskie obrazki sprzed ponad wieku, przedstawiające tajemniczą gejszę na tle urokliwej, japońskiej przyrody. Ich wartość na rynku sztuki jest jednak niewielka, dlaczego zatem po kolei ginie każdy, kto miał z nimi do czynienia? Co kryje historia drzeworytów i jaki ma związek z morderstwami we współczesnym Gdańsku? Emil Żądło, w towarzystwie swojej ukochanej Marty, próbuje rozwiązać tajemnicę, której korzenie sięgają Japonii z początku XX wieku. Oboje odkrywają przy tym piękną, ale burzliwą historię miłosną, której echo pobrzmiewa mimo upływu lat…

"Cień gejszy" to kolejna świetna książka , gdzie mamy kryminalną aferę, za którą kryje się niebezpieczna tajemnica z japońskimi drzeworytami w tle.
Drzeworyty wiszą sobie spokojnie w mieszkaniu ich właściciela, dopóki nie zostaje on zamordowany, bo potem wokół drzeworytów zaczynają się dziać dziwne rzeczy stają się one obiektem szantażu i włamań i przez nie giną kolejne ofiary.
Zagadkę stara się rozwiązać Emil Żądło a pomaga mu Marta i policjant Marek. Swoją chwilę chwały ma też kocur Bolero, który po raz kolejny ratuje życie swojej pani.
Książka wciąga od samego początku aż do ostatnich stron.Ciekawa zagadka z przeszłości, wielkie pieniądze, które aż do dzisiaj wpływają na decyzję ludzi....a w tle miłość gejszy .

Grażyna | 2015-01-19
Przeczytana: styczeń 2015

Jestem już po kolejnej przygodzie z Emilem Żądło...Oprócz niego polubiłam Martę.. oraz Marię i Marka...Sporo się dowiedziałam -bo prawdziwe informacje są i o wojnie rosyjsko-japońskiej..i o drzeworytach japońskich. Wszystko "podane" jest czytelnikowi w bardzo ciekawy sposób...tak jak w "Sądzie ostatecznym" akcja...zwroty akcji...historia z przeszłości ...i czasy współczesne..wszystko to autorka robi z wielkim "talentem lekkiego pióra" (tak to nazwę).Czy Pani Aniu jest pani pewna ,że Emil...tylko jest w głowie..troszeczkę nie dowierzam...Z niecierpliwością czekam na......następne..."historie",a że wszystkim polecam....to oczywiste...

Kasia | 2014-08-11
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Anna Klejzerowicz jest autorką między innymi dwóch zbiorów opowiadań z cyklu: „Złodziej dusz. Opowieści niesamowite” oraz powieści kryminalnych: „Ostatnią kartą jest Śmierć” oraz „Sąd ostateczny”, z którym miałam przyjemność zapoznać się, dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika.

„Cień gejszy” jest kolejnym tomem z kryminalnej serii o gdańskim dziennikarzu: Emilu Żądło. Tym razem główną rolę w książce odgrywają japońskie drzeworyty, których intrygująca historia ma związek z tajemniczymi morderstwami w Trójmieście. Dotychczas spokojne życie głównego bohatera zostaje zakłócone. Okazuje się, że ktoś podszywa się pod niego na licznych forach internetowych. Pozostawione komentarze dotyczą zagadkowych japońskich drzeworytów. Zaintrygowany sprawą Emil Żądło rozpoczyna prywatne śledztwo.

Sięgając po „Cień gejszy” cały czas miałam w pamięci poprzednią książkę z serii „Sąd ostateczny”, który zaintrygował mnie do tego stopnia, że do tej pory nie mogę o nim zapomnieć. Wyrył w mojej pamięci...