Ameryka

Wydawnictwo: Sic!
Amerique
83-86056-97-5
Collony

"Czas, który oni tu spędzają w bibliotekach, ja spędzam na pustyniach i drogach. Podczas gdy oni czerpią materiał do rozmyślań z historii idei, ja czerpię go z codzienności, z ruchu ulicznego i krajobrazów. Moje polowania urządzam nie w konferencyjnych salach uniwersytetów, lecz na pustyniach, w górach, na freeways, safeways, w Los Angeles, ghost towns albo downtowns. Ich pustynie znam lepiej od nich, bo oni odwracają się plecami od własnej przestrzeni, jak niegdyś Grecy odwrócili się plecami od morza, i te pustynie dostarczają mi tylu wiadomości o konkretach życia społecznego w Ameryce, ilu nigdy nie zdobyłbym uczestnicząc w oficjalnym życiu społecznym czy intelektualnym".
Kultowy esej Baudrillarda, manifest uwielbienia dla Ameryki w tych jej przejawach, którymi Europa zazwyczaj gardzi. Autora fascynują amerykańskie pustynie i autostrady, banał życia codziennego, kino i kicz.

źródło opisu: http://www.empik.com/ameryka-dodatek-baudrillard-s...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/ameryka-dodatek-baudrillard-s...»

Andrzej | 2012-12-16
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: styczeń 2010

Ciekawy punkt widzenia filozofującego Francuza przemierzającego USA - nie trzeba się zgadzać, ale warto się skonfrontować.

bastkk | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Ameryka jako utopia. Państwo jako film, zmontowany z fragmentów kreujących nowy medialny wizerunek (symulacja i odrzeczywistniony symulakr), obecny w świadomości ludzi. Symulakr jako przestroga i lustro dla wartości Europy.

Zdaje się że poniższy cytat może bronić się sam: "Dla nas, fanatycznych wyznawców estetyki i sensu, kultury i uwiedzenia; dla nas, dla których piękne jest tylko to, co głęboko moralne, a pasjonujące jedynie heroiczne rozróżnienie między naturą i kulturą; dla nas, wiekuiście przywiązanych do zwodniczych uroków zmysłu krytycznego i transcendencji - dla nas odkrycie fascynacji bezsensem, zawrotnym rozluźnieniem panującym zarówno na pustyniach, jak i w miastach, jest wstrząsem duchowym i niespodziewanych wyzwoleniem. Odkrycie ekstatycznej radości płynącej z likwidacji całej kultury i wyświęcenia obojętności."

Na całe szczęście w tej pozycji Baudrillarda nie ma aż tylu zapożyczeń z języka nauk ścisłych, używanych zwykle totalnie bez-sensownie, tylko jako ozdobnik...

Monika | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Jest to książka filozoficzna, także nie można się spodziewać szybkiej lektury. Momentami było dla mnie za ciężko, zbyt abstrakcyjnie, zwłaszcza na początku. Jednak znalazłam też wiele ciekawych spostrzeżeń, metafor i porównań. Pomogło mi spojrzeć na światową potęgę z innej perspektywy, niż ta pop-kulturowa.
Trzeba pamiętać, że to obraz ameryki Reagana, więc można później zasiąść i zastanowić się jak wiele się zmieniło, przy czym potwierdzić lub odrzucić teorię autora o inercji Stanów.

Margy | 2014-08-06

arcydzieło, każde zdanie może być jak motto lub wstęp do wiersza.

mangi17 | 2013-08-16

"Ameryka nie jest ani snem, ani rzeczywistością, lecz hiperrzeczywistością." /Baudrillard/
Znakomity socjolog i filozof kultury ponowoczesnej przemierza Amerykę, muzeum potęgi, i snuje opowieść. Interesujące.

| 2013-08-23

Napisana strasznym językiem i stylem, jednak błyskotliwa.
Bardzo ciekawy ostatni fragment o Kalifornii pokazuje krajobraz jak z Californication Red Hotów, chociaż wzorowano się raczej w odwrotnej kolejności.

Dżej_Lo | 2017-03-21
Maciej | 2017-01-15