Ostatni ludożercy

Tłumaczenie: Witold Nowicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Blandt menneskeaedere pa Ny Guinea
Papuasi, Nowa Gwinea, Papua
literatura faktu
hunter

Niepotrzebny jest "wehikuł czasu" by dziś, w połowie dwudziestego wieku, zwanego wiekiem atomu przenieść się w epokę kamienną. Wystarczy-jak to uczynił Bjarre- dotrzeć do rezerwatów środkowej Australii i w głąb nowogwinejskiej dżungli, do plemion Wailbri, Kukukuku i Kumanów, w świat bumeranga, kamiennych noży i zatrutych strzał, w świat ostatnich ludożerców.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1960

książek: 1990
Renax | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Cyklu 'Naokoło Świata' ciąg dalszy. Książka bardzo dobra, traktuje o kulturach jednego z plemion aborygeńskich i kilku plemion z Nowej Gwinei, żyjących z dala od 'białych ludzi' (celowo unikam określenia ;cywilizowanego świata'), odwiedzonych, zaobserwowanych i spisanych przez autora około roku 1950.
Zaletą książki jest znajomość tematu, konkretność i szczegółowość opisu zwyczajów, obrzędów, a nawet opowieści i piosenek obrzędowych. Autor pisze zwięźle, wie co chce zawrzeć, co jest istotne.
Po przeczytaniu pozostaje myśl, iż kultury tradycyjne posiadały całkiem sprawnie działający system społeczny, który był chyba zbyt bezmyślnie niszczony przez białych kolonizatorów.

dziewczynablond | 2012-12-27
jaoli | 2015-09-01
John Kolańczyk | 2015-04-19
iga | 2014-02-23
    Miłość Safini
    Arkady Fiedler, Melchior Wańkowicz, Olgierd Budrewicz, Karen Blixen, Bogdan...