Najpiękniejszy dzień

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opowiadanie, nowela
takisobiejac

Janusz Nasfeter, reżyser filmów fabularnych, m.in. dla dzieci i o dzieciach, jest laureatem wielu nagród filmowych w kraju i za granicą.
Na tomik "Najpiękniejszy dzień" składają się trzy opowiadania, w których Autor ukazuje problemy i dramaty wrażliwych dziecięcych bohaterów pozostających w konflikcie z otoczeniem i szukających jego aprobaty.
Akcja toczy się w końcu lat pięćdziesiątych.

źródło opisu: okładka książki

takisobiejac | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

Janusz Nasfeter nakręcił wiele filmów o tematyce dziecięcej. Za to książkę napisał tylko jedną, właśnie "Najpiękniejszy dzień". Na owe dzieło składają się trzy oddzielne opowiadania: "Upadek milionera", "Najpiękniejszy dzień" i "Mój stary".
Rudy, Jadzia Bąk, Leoś Grzela. Trójka różnych bohaterów, których łączy jedno - potrzeba akceptacji przez rówieśników. A nie jest to łatwe, akcja rozgrywa się bowiem w ciężkich latach 50-tych, niedługo po wojnie, bieda i niepewność o dzień jutrzejszy są stałymi towarzyszami ludzi.
Opowiadania Nasfetera mają swe filmowe odpowiedniki. "Upadek milionera" jest jedną z historii filmu "Małe dramaty" (1958, ale premiera w roku 1960). "Najpiękniejszy dzień" to także jedna z historii (zatytułowana "Jadźka") z filmu "Kolorowe pończochy" (1960), w którym rolę wychowawcy gra sam Gustaw Holoubek. Wreszcie "Mój stary" to również tytuł bardzo dobrego obrazu z 1962 r., gdzie tytułową postać brawurowo zagrał Adolf Dymsza.
"Najpiękniejszy dzień" to książka być...

mokasyn | 2015-09-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane