Dziecioodporna

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Otwarte
Baby Proof
gall21

Czy trzeba wybierać między dziećmi a karierą? Czy w miłości mają sens niezrywalne umowy? Czy w życiu warto mówić "nigdy"? Claudia i Ben są szczęśliwym małżeństwem. Nie chcą mieć dzieci, realizują się w pracy i w życiu towarzyskim. Kiedy jednak w domu ich przyjaciół pojawia się niemowlę, w Benie coś pęka. Pragnie zostać ojcem. Jak w tej sytuacji zachowa się Claudia? Czy ich małżeństwo wytrzyma...

Czy trzeba wybierać między dziećmi a karierą?
Czy w miłości mają sens niezrywalne umowy?
Czy w życiu warto mówić "nigdy"?

Claudia i Ben są szczęśliwym małżeństwem. Nie chcą mieć dzieci, realizują się w pracy i w życiu towarzyskim. Kiedy jednak w domu ich przyjaciół pojawia się niemowlę, w Benie coś pęka. Pragnie zostać ojcem. Jak w tej sytuacji zachowa się Claudia? Czy ich małżeństwo wytrzyma tę próbę?

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: www.otwarte.eu

Wioleta Sadowska | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

"Jeśli największą zaletą wczesnego rodzenia dzieci jest to, że szybciej masz je z głowy, a największą zaletą późnego rodzenia dzieci jest odwleczenie tej mordęgi, to czyż zupełna rezygnacja z dzieci nie stanowi najlepszego rozwiązania?".

Przeczytałam tę książkę po raz pierwszy w 2012 r. i przeglądając obecnie swoją ówczesną recenzję, jestem zażenowana. Dzisiaj bowiem zupełnie inaczej odbieram tę historię, nieco mniej krytycznie, a przede wszystkim widzę pewne elementy, które wówczas mi zupełnie umknęły. A minęły przecież jedynie cztery lata pomiędzy ponownym otworzeniem pierwszej strony tej powieści.

Emily Giffin to amerykańska autorka, która ukończyła Uniwersytet Virginia i rozpoczęła pracę w kancelarii adwokackiej na Manhattanie. Po jakimś czasie, gdy wyjechała do Londynu rzuciła jednak karierę i poświęciła się pisaniu. Autorka mieszka obecnie w Atlancie z mężem i trójką dzieci.

Tytułowa dziecioodporna to trzydziestopięcioletnia Claudia. Bohaterka mieszka w Nowym Jorku,...

Spodziewałam się głębszego podejścia do tematu. Młoda kobieta nie chce mieć dzieci. Rozumiem, ma takie prawo. Zawarła umowę z mężem, któremu się jednak odmieniło. Dochodzi do rozwodu. Bohaterka uświadamia sobie, że kocha męża tak mocno, że skłonna jest urodzić dziecko dla niego. Pokrętna motywacja. Tak jak i przyczyna, dla której wcześniej tych dzieci mieć nie chciała. A właściwie brak przyczyny. Wygodnictwo? Niechęć do zmian? Jakieś to wszystko letnie, płytkie. Brakuje iskry, dramatyzmu, dyskusji nad problemem-merytorycznej, namiętnej, wściekłej, może feministycznej. Brakuje słów o odpowiedzialności za nowe życie i to nie w fazie pieluch tylko np. nastolatka. Wszystko przepływa pomiędzy palcami...
Bardziej podobała mi się książka "Pewnego dnia".

SeVIIen | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

„Życie z pewnością nie układa się tak, jak sobie wyobrażasz, kiedy jesteś dzieckiem i snujesz wspaniałe marzenia o dorosłości.”

Claudia jest szczęśliwą mężatką. Nie chce mieć dzieci i mąż – Ben – podziela jej poglądy. Oboje realizują się w pracy i życiu towarzyskim. Ale pewnego dnia w Benie coś pęka. Ich przyjaciołom rodzi się dziecko i mąż Claudii nagle chce sam mieć dzieci! Ale kobieta nie jest na to gotowa, nie czuje powołania do macierzyństwa. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Ulec czy też być wierną swoim wartościom? To ciężka próba dla ich małżeństwa. Czy ją przetrwają?

Była to pierwsza książka Emily Giffin, jaką miałam okazję przeczytać. Nie byłam nastawiona na żadne rewelacje, z reguły jestem sceptycznie nastawiona do literatury typowo kobiecej – wolę zostać miło zaskoczona niż niemiło sprowadzona na ziemię. Ale książka okazała się całkiem niezła. Jej odbiór bardzo ułatwia pierwszoosobowa narracja. Możemy śledzić wszystkie wydarzenia z perspektywy głównej bohaterki, która od...

Izabela Pycio | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

"Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nic nie jest doskonałe, że istnieje coś takiego jak kompromisy i poświęcenia."

Powieści Emily Giffin mają w sobie magnetyczną siłę przyciągania, mocno odwołują się do sercowych rozterek, poruszają przy tym ważne, trudne i kontrowersyjne tematy, potrzebujące zrozumienia i naświetlenia pewnych ich aspektów. Bardzo łatwo zatracić się w tych książkach, napisane lekkim i naturalnym stylem, przesycone wzruszeniem, dające spojrzenie na losy bohaterów z różnych perspektyw, odnoszące się do problemów, zmagań, wahań, błędnych decyzji i ich konsekwencji. Dotykają najbardziej wrażliwej części duszy kobiety, zmagającej się z silnymi emocjami i złożonymi rozterkami. Czujemy sympatyczną nić porozumienia z powieściowymi postaciami, stają się nam bliskie, są barwne i intrygujące. Jakże często ich życie przypomina nasze bolesne lub radosne doświadczenia.

Przyjemne zaczytanie w lekturze zapewniającej świetną rozrywkę i skłaniającej do wielu przemyśleń. W książce...

UpsyDaisy | 2010-11-01
Przeczytana: październik 2010

Kompletna porażka. Książka, której tytuł sugeruje nastawienie na analizę zagadnienia, przemianę głównej bohaterki a przynajmniej rozważania natury psychologiczno-społecznej...W rzeczywistości jest opowieścią o kryzysie małżeńskim, z całym mnóstwem wątków towarzyszących, próbujących ukazać złożoność problemu, jakim okazuje się posiadanie( lub nie) potomstwa.Jest para chce ale nie może, jest kobieta, która próbuje ale w absolutnie toksycznym związku i wreszcie szczęśliwa rodzina, której życie w zasadzie nie uległo zmianie po narodzinach dziecka. A w samym środku tego wszystkiego tkwi tytułowa bohaterka, ze swoimi wątpliwościami i obawami. Oczywiście przechodzi ona wspomniane przeobrażenie światopoglądowe - ze stanowczego"nie" na nieśmiałe "być może". Ale jej motywacja, choć szlachetna, to jednak moim zdaniem słaba jak niespełna 400 stron lania wody.

Gosia3 | 2019-04-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

Tytułowa dziecioodporna to trzydziestopięcioletnia Claudia która przed ślubem zawarła z mężem Benem układ: nie będą mieć dzieci.Zamiast wstawać w nocy, zmieniać brudne pieluchy , będą robić karierę, podróżować i korzystać z życia. Byli bardzo stanowczy i jednomyślni, do czasu… kiedy w domu ich wspólnych przyjaciół pojawia sie dziecko.
Ben nagle chce zostać ojcem.Czy ich małżeństwo przetrwa próbę, czy dziecko ma być kartą przetargową lub sposobem na zachowanie u boku najukochańszego mężczyzny? Czy wogóle Ben ma prawo żądać od Claudii zostania matką i wymuszać powiększenie rodziny?
Co dalej? przekonajcie się sami jak Claudia i Ben rozwiążą ten problem.

Wioleta Sadowska | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

„Jeśli największą zaletą wczesnego rodzenia dzieci jest to, że szybciej masz je z głowy, a największą zaletą późnego rodzenia dzieci jest odwleczenie tej mordęgi, to czyż zupełna rezygnacja z dzieci nie stanowi najlepszego rozwiązania?”

Całkiem niedawno o tej książce było dosyć głośno na blogach książkowych. W końcu i mnie udało się ją przeczytać. A czy był to czas stracony? Zapraszam do lektury.

Emily Giffin, to pisarka dotychczas mi nieznana. Czytając jej biografię, możemy się dowiedzieć, iż dla pisarstwa porzuciła obiecującą karierę prawniczą. Autorka obecnie mieszka z mężem i trójką dzieci w Atlancie. Jej poprzednie książki były bestsellerami. „Dziecioodporna” to trzecia jej powieść w karierze.

Tytułowa dziecioodporna to trzydziestopięcioletnia Claudia. Bohaterka mieszka w Nowym Jorku i ma bardzo satysfakcjonującą pracę, jest bowiem redaktorem w popularnym wydawnictwie. Poznając Bena stwierdza, iż znalazła mężczyznę swojego życia. Ben bowiem, podobnie jak Claudia nie chce...

książek: 1921
keys | 2013-05-09
Przeczytana: maj 2013

To było to, czego od jakiegoś czasu szukałam, aby w wolnej chwili oderwać się od szarej codzienności i zrelaksować się.
Niby takie zwykłe czytadełko ale mnie przypadło do gustu. Książka prosta, lekka i łatwa w czytaniu, w niektórych momentach daje do myślenia. Przede wszystkim to, że w życiu nie należy mówić słowa "nigdy", bo z reguły ono samo to weryfikuje po czasie. Nie należy także podejmować pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.
I coś co spodobało mi się najbardziej, mianowicie zdanie o molach książkowych : " wszystkie mole książkowe są nieatrakcyjne. Wręcz przeciwnie, myślę, że tworzymy wspaniały gatunek - jesteśmy ekscentryczni, bystrzy i o wiele bardziej interesujący niż typowa była cheerleaderka albo były sportowiec". :)))

Miłka Kołakowska | 2016-07-13
Przeczytana: 06 lipca 2016

Wiedzę o tym, że prawdziwa miłość jest trwała i wszystko przetrzyma zapisano już w biblijnym „Hymnie o miłości”. Realia często okazują się inne i pokazują, jak bardzo słaby jest człowiek w obliczu podstawowych zasad. Nawet najpiękniejsze uczucie podlega dyskusji w obliczu ludzkiego egoizmu. Bohaterowie powieści „Dziecioodporna” w imię własnych zasad rezygnują z luksusu pięknej miłości, jaka niewątpliwie ich łączy.

Po kilku mniej trafnych związkach Claudia trafia wreszcie na ideał mężczyzny. Ben zgadza się z jej poglądami, świetnie się z nią dogaduje, łączy ich też wspólna niechęć do posiadania dzieci. Małżeństwo zdaje się być niemal idealne, ale błogi związek poddany zostaje próbie, gdy Ben oświadcza, że zależy mu jednak na dziecku. Claudia nie dopuszcza takiej myśli i wierzy, że jest to chwilowy kaprys mężczyzny, ale ten wytrwale obstaje przy swojej decyzji. Kobiecie trudno zrozumieć stanowczość w nowej postawie męża, sama nadal nie wyobraża sobie życia z dziećmi u boku....

Tathagatha | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Po kilku latach oczekiwania na półce 'Dziecioodporna' w końcu doczekała się zainteresowania.

To drugie spotkanie z tą autorką i w mej pamięci Giffin została zaszufladkowana jako 'lekkie, niezbyt głębokie, nie zapadające w pamięć' historie. Cóż... 'Dziecioodporna' w moim odczuciu to książka całkiem dojrzała. Wiele trafnych spostrzeżeń, wzorców dotyczących związków i relacji z ludźmi. O nie, nie można się nastawiać na wielką analizę psychologiczną głównych bohaterów, jednak nie mamy do czynienia z jednowymiarowymi, mdłymi postaciami.

Podeszłam do tej książki bez żadnych konkretnych oczekiwań...no, może poza tym żeby nie było morderstw, flaków i dużej ilości krwi. I jak to się mówi: nie ma oczekiwań, nie ma rozczarowań.

Polecam!