Warna

9 (2 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-7722-111-2
historia
Kamila

„Warna” to powieść historyczna o politycznym i psychologicznym zabarwieniu, poruszająca temat konfliktu pomiędzy Węgrami a Turcją w XV wieku, a konkretnie w latach panowania Władysława Jagiellończyka, zwanego potem Warneńczykiem. Opowiedziana jest ustami kilku narratorów, m.in. samego króla, biskupa Oleśnickiego, legata papieskiego Cesariniego i generała węgierskiego Hunyadyego. Każda z postaci reprezentuje inną postawę polityczną, dyplomatyczną i obyczajową. Powieść podaje historyczną wersję wypadków, choć wiele wydarzeń z tego okresu, łącznie ze śmiercią króla pod Warną, do tej pory nie zostało zadowalająco wyjaśnionych. Autorka podaje własną literacką interpretację i stara się odpowiedzieć na pewne zarzuty stawiane przez badaczy Władysławowi, a czyni to z prostej sympatii do tragicznej postaci królewskiej.

Alina Zerling-Konopka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat mieszka w Kanadzie. Jej ulubionym hobby jest historia Polski i Europy, szczególnie średniowiecza i renesansu. Prócz tego kocha muzykę, zajęcia w ogrodzie i dalekie podróże. Pisuje artykuły do portali internetowych Histmag i Focus pod pseudonimem Olson. Powieść „Warna” jest jej debiutem literackim.

Pisałam z myślą o wszystkich tych, którzy kochają średniowieczną historię Polski i Europy, a szczególnie czasy Jagiellonów. Warneńczyk jest mało znanym królem, poza tragiczną śmiercią pod Warną nie zapisał się w pamięci narodowej niczym szczególnym. Moim zamiarem było przybliżenie królewskiej osoby i dostarczenie bardziej wyrafinowanym czytelnikom nowych wrażeń i nieznanego materiału.

Alina Zerling-Konopka

Isadora | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Niewiele jest postaci w dziejach naszego narodu, których życie owiane jest mgiełką tajemnicy, a legenda przerasta ich samych. Z całą pewnością jest nią król Władysław III zwany Warneńczykiem, syn Władysława Jagiełły i jego czwartej żony Zofii (Sonki), księżniczki Holszańskiej.
Pierwszy raz zetknęłam się z tą niezwykłą postacią na lekcjach historii w szkole podstawowej; pamiętam do dziś, jak bardzo wtedy poruszył mnie tragiczny los króla i jego okrutna śmierć koronująca krótkie i burzliwe życie. Zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej o młodym królu, jednak podręczniki historii nie spełniły moich oczekiwań.
Dopiero książka, którą mam przed sobą, przypomniała mi po kilkunastu latach moją niegdysiejszą fascynację. Uwagę zwrócił oczywiście tytuł, który - choć krótki - zawierał w sobie obietnicę zaspokojenia mojej ciekawości. Musiałam przeczytać tę książkę!
Już po pierwszych zdaniach czułam, że był to trafiony wybór. Lektura wciągnęła mnie do tego stopnia, że nie byłam w stanie się od...

Cyriaanne | 2011-04-05

„Warna” przyciągnęła mnie do siebie dosyć niecodziennym tematem – potraktowaniem naszej historii jako tematu na powieść, a do tego z zachowaniem szczegółów i wiarygodności historycznej. Autorka, Alina Zerling - Konopka, wielbicielka średniowiecznej historii Polski postanowiła napisać książkę o Władysławie Jagiellończyku zwanym Warneńczykiem.

Powieść jest prowadzona przez narrację kilku osób, między innymi samego Władysława i jego matki, królowej Zofii, dzięki czemu mamy bardzo osobiste spojrzenie na wydarzenia i otoczenie. Myślę, że autorka poradziła sobie z nadaniem każdej osobie ich indywidualnych cech i sposobu myślenia, dzięki czemu rzeczywiście poznajemy świat z punktu widzenia różnych osób. Nie powiem, nie jest to idealne wyjście, bo czasami miałam ochotę, aby narracja zamieniła się w trzecią osobę (zawsze tak wolę), niemniej jednak nie było źle. Dla wielbicieli historii smaczkiem może być język bohaterów, bardzo stylizowany na staropolszczyznę.

Samą książkę czytało mi...

Kasiek m | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Lubię książki historyczne. Moja dusza historyka jest wtedy w niebie. O Władysławie Warneńczyku wiedziałam stosunkowo niewiele. Pamiętam, ze nauczycielka z Liceum potraktowała go po macoszemu(jak zresztą większość tematów). Jako średnia fanka tego okresu historycznego poza czytaniem „Pocztu książąt i królów” w kilku wydaniach, nie czułam potrzeby zgłębiania tego okresu. Tymczasem wpadła mi w ręce książka która pozwoliła mi przenieść się w tamte czasy. Dosłownie.
Książka świetna. Kilku narratorów pokazuje wydarzenia z kilku punktów widzenia.
Książka wciągająca o wartkiej akcji. Można się wielu rzeczy dowiedzieć. Mam wrażenie, że literatury dotyczącej tego okresu nie jest za wiele. A tu proszę książka która bawi ucząc i ucząc bawi.
Niewiele jest książek historycznych, które nie nudzą, nie drażni ich sztuczny język. Żadnej z tych rzeczy nie mogę zarzucić „Warnie”.
Mogę tylko zachęcić zainteresowanych historią a także tych lubiących książki z akcją osadzona w dawnych czasach po...

| 2016-05-22
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane