Najgorsze ze wszystkiego

Tłumaczenie: Marta Eloy Cichocka
Wydawnictwo: Cyklady
Le peor de todo
Hiszpana

"Człowiek może bardzo kochać swoją papugę, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Z drugiej strony, człowiek może wcale nie kochać swojej papugi, ale potem przychodzi pies i ją zjada. Czyli to nie ma znaczenia, jak bardzo człowiek kocha swoją papugę, bo i tak jej to nie pomoże, jeśli w okolicy kręci się pies". Na tym nie kończą się problemy i refleksje nastoletniego bohatera powieści Raya...

Na tym nie kończą się problemy i refleksje nastoletniego bohatera powieści Raya Lorigi - oprócz papugi ma jeszcze na głowie szkołę, piłkę nożną, dziewczynę, którą uwielbia do szaleństwa, i pracę, której nie cierpi. Niełatwo to wszystko pogodzić z męką dojrzewania, bo "Kiedy jesteś dzieckiem, za nic na świecie nie chcesz być dobrym człowiekiem (...), chcesz spłonąć w piekle i widzieć, jak cała pieprzona szkoła gapi się z podziwem".

To powieść o dorastaniu we współczesnym świecie, zaskakująca prostotą stylu i bezpretensjonalnością, historia nastolatka, który dziwi się, męczy i nie chce iść dalej. To także książka o tym wszystkim, co człowiek musi robić, chociaż nie ma na to ochoty, i o tym, jak beznadziejnie komplikują się różne sprawy...

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2006

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Jula | 2016-06-17
Przeczytana: 06 maja 2016

Gdybym nie znała sytuacji kulturowej okresu, w którym powstała książka, byłaby dla mnie kompletnie niezrozumiała.

ramses1013 | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018