Ogród pamięci

Wydawnictwo: Czytelnik
foxtrout

Druga książka młodego autora, który w 1976 r. zadebiutował jako szesnastoletni chłopiec zbiorem opowiadań "Owadzia planeta". Nowy tom składa się z 2 opowiadań. Zarówno dramatyczne przygody przeżywane przez szesnastowiecznego uczonego w labiryncie fantastycznego ogrodu (opowiadanie tytułowe), jak i losy francuskiego oficera z czasów napoleońskich w egzotycznej scenerii wschodniej Afryki...

Zarówno dramatyczne przygody przeżywane przez szesnastowiecznego uczonego w labiryncie fantastycznego ogrodu (opowiadanie tytułowe), jak i losy francuskiego oficera z czasów napoleońskich w egzotycznej scenerii wschodniej Afryki (opowiadanie "Ci, co ryzykują") - są dla autora tłem i pretekstem do rozważań nad rolą religii, filozofii, poezji i sztuki w życiu i okazją do refleksji nad ludzką wiedzą i kulturą.

źródło opisu: Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, 1985

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl

Arturion | 2017-01-01

Gwiazdki zwłaszcza za drugie opowiadanie. Zapowiedź jest bardzo myląca, bo to nie są czasy napoleońskie. Młody oficer to porucznik... Rimbaud, który trafia w Afryce na dalszą część Naprawdę Wielkiej Wojny. Tak, tej z czasów napoleońskich, bo te jeszcze się nie skończyły, tylko świat o tym nie wie. Pomysł niezwykle oryginalny. Tym bardziej, iż wojna rozgrywa się w przestrzenni... poezji. Dlatego Rimbaud jest bardzo cennym nabytkiem w armii. No i chyba dlatego w młodym wieku znika z oczu świata.
Poetów jest rzecz jasna znacznie więcej po obu stronach konfliktu (jak za Napoleona: Francja - Anglia) i są różnej narodowości oraz rangi.
Rzecz wartościowa i bardzo przyjemna :-)

Marek Nowowiejski | 2014-12-31
Niniel | 2014-10-07