rozwiń zwiń

Kalinka

Okładka książki Kalinka
Andrzej Lipiński Wydawnictwo: Dobra Literatura Seria: Bliżej siebie literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Bliżej siebie
Wydawnictwo:
Dobra Literatura
Data wydania:
2011-04-22
Data 1. wyd. pol.:
2011-04-22
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393055920
Tagi:
literatura polska ojciec córka choroba
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wyrazy. Kwartalnik humanistyczny. Nr 7-8/1998 Stefania Adamczyk, Joanna Aleksandrowicz, Antoni Amirowicz, Katarzyna Andrejuk, Monika Bąk, Gerhard Bartodziej, Barbara Bernhardt, Katarzyna Bochir, Wojciech Boros, Selim Chazbijewicz, Jerzy Chmielewski, Łukasz Chotkowski, Henryk Chromik, Justyna Dalecka, Szymon Domagała-Jakuć, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Patrycja Englert, Peter Finch, Marta Fox, Anna Gbiorczyk, Marian Grzegorz Gerlich, Anna Glinka, Agnieszka Gos, Gabriela Guzgan, Józef Hen, Wika Husarzewska, Izabela Iwańczuk, Michał Jagiełło, Agnieszka Janik, Sokrat Janowicz, Józef Jarosiński, Katarzyna Jarota, Łukasz Jastrzębski, Anna Kalata, Krzysztof Karwat, Wioletta Katra, Hanna Kawecka, Marek Maganiusz Kielgrzymski, Paweł Kołodziejski, Ola Komada, Aneta Korcz, Szymon Kosiarski, Michał M. Kowalski, Adam Krzemiński, Ela Kuchta, Adolf Kuhnemann, Barbara Kuklińska, Patryk Kuzior, Paweł Lindner, Magdalena Lipiec, Andrzej Lipiński, Ewa Liszcz, Mikołaj Łoziński, Anna Rachela Machałowska, Filip Maciuś, Aga Majcher, Anna Mańka, Magdalena K. Marchewicz, Anna Miąso, Amelia Michalska, Kamila Mielczarek, Piotr Mrozowski, Anna Nowak, Lesław Nowara, Agnieszka Obara, Mariola Odzimkowska, Aniela Monika Pałaszczuk, Anka Parot, Jakub Pawłowski, Marcin Pietrzak, Anna Pilewicz, Adam Piotrowski, Lilka Poncyliusz, Krzysztof Rębowski, Andrzej Romański, Lilianna Rosa, Joanna Rostropowicz, Thaddaus Schape, Mariusz Siemiński, Joanna Siepietowska, Agnieszka Sobol, Paweł Śpiewak, Dorota Stasikowska-Woźniak, Ignacy Igor Stecki, Ernest Stępień, Magda Stopa, Małgorzata Stosel, Joanna Strukowska, Darek Świderski, Paweł Szydeł, Leon Tarasewicz, Anna Tatarkiewicz, Adam Terlecki, Anka Tomkiel, Katarzyna Wawrzyniak, Agnieszka Wesołowska, Jacek Wódz, Kazimiera Wódz, Witek Wrzosiński, Dariusz Zdrzałka, Monika Zimakowska, Jarek Żmudzki, Łukasz Zweiffell
Ocena 0,0
Wyrazy. Kwarta... Stefania Adamczyk, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
390
257

Na półkach:

Bardzo ciężko jest zrecenzować pozycję, która jest zapisem autentycznych przeżyć. Przeżyć tak bolesnych, okrutnie prawdziwych i dla większej części społeczeństwa po prostu niezrozumiałych. Pan Andrzej Lipiński zawarł w swojej książce bardzo intymne zwierzenie na temat swej córki – Kalinki. Dziewczynka przychodzi na świat jako nieuleczanie chory noworodek, któremu lekarze nie dają więcej niż sześć lat życia. Roślinka (bo tak nazywa ją sam autor) staje się najistotniejszą częścią ich życia. Kalinka nie mówi, nie chodzi, nie wykonuje żadnych innych ruchów poza ruchami gałek ocznych. Odtąd ich każdy dzień jest walką o jej życie, o zrozumienie sensu jej egzystencji i wiarą w lepsze jutro.

„To nasza największa choroba – strach przed czymś trudnym, innym czy nieznanym, niewyobrażalność zjawisk, z którymi nie zetknęliśmy się nigdy wcześniej. Każdy ledwie coś o nich słyszał, a wszyscy są ekspertami i nawzajem straszą się tą ubogą wiedzą.”

To co zdumiewa to ogromna i wręcz niewyobrażalna, nadludzka siła psychiczna jaką obdarzeni są rodzice Kalinki. Są gotowi na wszystko, żeby tylko zapewnić komfort córeczce. A należy mieć świadomość, że nie jest to proste, bowiem za dziewczynkę oddycha respirator, specjalne urządzenia stale kontrolują poziom tlenu w płucach oraz ilość flegmy w nich zalegającej. Każde odchylenie od normy sygnalizowane jest za pomocą dźwięku. Zdarzają się noce podczas których, paniczny ryk urządzeń budzi rodziców, którzy zmuszeni są walczyć o życie Kalinki zachowując przy tym zimną krew.

Wzruszającymi fragmentami książki są zapisy podróży małej dziewczynki. Ojciec stara się aby Roślinka miała życie pełne miłości, niesamowitych wrażeń i niecodziennych przygód. Specjalnie do tego przygotowanym samochodem zwiedzają Europę, wspinają się na górskie szczyty czy też oddają morskim kąpielom. Wszystko po to, by zapewnić córeczce pozory normalnego życia.
Czytelnika zastanawia jedno. Skąd rodzice Kalinki mieli tyle siły? Zapoznając się z książką można zauważyć jak ogromnie trudne bywa życie z niepełnosprawnym dzieckiem, którego największym osiągnięciem jest lekki ruch warg. Jak niesprawiedliwe wydaje się fakt, iż akurat w tym przypadku doszło do niespodziewanej mutacji w jednym genie, która doprowadziła do takiej tragedii.

„Wystarczy przetrwać, rezultat może być ujemny, strata przeogromna, a życie może się potem stać innym życiem. Najważniejsze, żeby nadal próbować. Niestety iskierka to tylko namiastka światła i nie jest ona w stanie rozjaśnić ciemności. Gaśnie równie szybko, jak się pojawia...”

Przyznam szczerze, że książkę czytałam z przerażeniem. Prywatnie nie znam nikogo, kto borykał by się z problem nieuleczalnej i tak tragicznej w skutkach choroby swojego dziecka. Zdałam sobie sprawę co muszą czuć rodzice tak okrutnie potraktowani przez los. Ich życie trwa tylko dla tej małej kruszynki, dla której przecież już nie ma ratunku. Do łez doprowadziły mnie fragmenty, gdzie pan Andrzej opisuje swój ból, nadzieję i odwieczne pytanie „dlaczego?”. Jak patrzy na inne zdrowe dzieci i wie, że dałby wszystko, aby móc żyć normalnie. To co dla innych jest chlebem powszednim, dla niego jest nierealnym marzeniem. To niesłychane ile człowiek jest w stanie znieść dla dobra swojego dziecka, nawet kiedy wie, że jest to tylko poprawieniem jakości jego życia i na wyleczenie nie ma, niestety, szans. Nie chce, żeby zabrzmiało to okrutnie, ale kiedy Kalinka umarła, poczułam ulgę. Głównie dlatego, że jej rodzice dostali kolejną szansę na wychowanie w pełni zdrowej córeczki Amelki, że ich cierpienie i trudy dnia codziennego dobiegły kresu i Kalinka zmarła w pełni świadoma miłości, jaką została obdarzona.

Podziwiam autora za to, że zechciał podzielić się z czytelnikami swoimi przeżyciami. To odważna decyzja. Książka jest wspaniała, smutna, nostalgiczna a zarazem pełna miłości i wiary.

Bardzo ciężko jest zrecenzować pozycję, która jest zapisem autentycznych przeżyć. Przeżyć tak bolesnych, okrutnie prawdziwych i dla większej części społeczeństwa po prostu niezrozumiałych. Pan Andrzej Lipiński zawarł w swojej książce bardzo intymne zwierzenie na temat swej córki – Kalinki. Dziewczynka przychodzi na świat jako nieuleczanie chory noworodek, któremu lekarze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    140
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    13
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2013
    3
  • 2011
    3
  • Ulubione
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2020
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kalinka


Podobne książki

Przeczytaj także