Wyprawa Cyrusa (Anabaza)

klasyka
foxtrout

źródło okładki: własne

Menandros | 2016-09-17

Przekład Madydy jest literacko bardzo dobry, ale niekoniecznie technicznie dokładny (zwłaszcza w odniesieniu do słownictwa wojskowego). Brakuje mi też większej liczby przypisów, których wydanie takiego dzieła powinno koniecznie zawierać.

Ksenofont wciąż pozostaje wzorem dla wszystkich żołnierzy-pisarzy. Koleje losów Greków skazanych na powrotny marsz z głębi imperium perskiego ku zbawczym brzegom morza do dziś czyta się świetnie- aż dziw, że żaden filmowiec nie pokusił się dotąd o adaptację.

edan | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Jedna z najlepszych antycznych relacji wojennych. Ksenofont bardzo plastycznie opisuje przebieg wydarzeń. Wszystkie wiadomości są proporcjonalnie skondensowane, bez rozwodzeń nad elementami drugorzędnymi. Zaskakuje (i jednocześnie cieszy) bogactwo szczegółów nie tylko z zakresu wojskowości(przysłowiowy "konik" autora), taktyki i polityki, ale również etnografii, geografii, występujących postaci, zdarzeń. Dramatyczny odwrót greckich najemników spod Kunaksy, leżącej w samym sercu wrogiego imperium w "Anabazie" zyskał należytą pamięć. Ksenofont oddał ją swoim żołnierzom, ale przede wszystkim sobie.Można by dywagować (i krytycy to robią), czy odzwierciedla ona prawdziwą rolę autora w opisywanych zdarzeniach, zwłaszcza, że nie zachowała się inna "Anabaza" Sofajnetosa (do postaci którego ma widoczny dystans). Są to - biorąc pod uwagę skalę osiągnięć militarnych oraz tych dokonanych na polu intelektualnym (bogata spuścizna pisarska) -zbyt przesadnie podnoszone głosy(moim skromnym...

lubieczytac | 2015-10-29
mahatmiarz | 2015-09-07