historia geografii, Polska
historia
Michał

Niezwykłe dzieje polskiej geografii. [...] w Zakopanem nad bramą starego cmentarza wyryto napis: "Narody, które tracą pamięć, giną. Zakopane pamięta". Trawestując tę myśl pragniemy, aby geografowie polscy mogli szczycić się dewizą: "Nauki, które tracą pamięć, zanikają. Geografia pamięta". W znacznej mierze idea ta przyświecała inicjatorom niniejszego opracowania. (ze Wstępu) Książka...

Niezwykłe dzieje polskiej geografii.

(ze Wstępu)

Książka prezentuje rozwój nauk geograficznych w Polsce, od najwcześniejszych zapisków, świadczących o zainteresowaniu otaczającym światem i podróżami, po czasy współczesne. Autorzy opisują zainteresowania badawcze polskich geografów oraz ich dokonania naukowe i organizacyjne, omawiają ich wkład w kształtowanie wiedzy o Polsce i świecie, a także główne kierunki badań geograficznych i dorobek szkół związanych z postaciami wybitnych uczonych. Przedstawiają też rozwój ośrodków prowadzących badania geograficzne w Polsce oraz aktywny udział polskich geografów w międzynarodowych organizacjach naukowych.

Jest to praca zbiorowa przygotowana pod redakcją profesorów Antoniego Jackowskiego, Stanisława Liszewskiego i Andrzeja Richlinga, w opracowaniu której udział wzięło 30 autorów ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Zespół autorski tworzą: Zygmunt Babiński, Jerzy Bański, Elżbieta Bliska-Wodecka, Andrzej Ciołkosz, Bolesław Domański, Jan Drwal, Andrzej Gawryszewski, Andrzej Gocłowski, Krystyna Harasimiuk, Marian Harasimiuk, Antoni Jackowski, Andrzej T. Jankowski, Bartłowiej Jaśkowski, Stefan Kałuski, Ewelina Kantowicz, Bronisław Kortus, Leszek A. Kosiński, Andrzej Kostrzewski, Teresa Kozłowska-Szczęsna, Kazimierz Kuciński, Roman Kulikowski, Andrzej Lisowski, Stanisław Liszewski, Jan Łoboda, Zdzisław Mikulski, Stanisław Musielak, Władysław Niewiarowski, Jerzy Ostrowski, Grzegorz Rachlewicz, Andrzej Richling, Henryk Rogacki, Eugeniusz Rydz, Stefan Skiba, Marek Sobczyński, Jerzy Solon, Izabela Sołjan, Elżbieta Szkurłat, Andrzej Walewski,Alojzy Woś, Stefan Żmuda.

źródło opisu: PWN, 2008

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl