Zlecenie

Bir anlık gecikme
978-83-927570-4-7
Powieść turecka, zlecenie
orchisss

W 1905 roku w stolicy Imperium Osmańskiego, Stambule, planowany jest zamach na sułtana Abdulhamita II. Organizatorami są Ormianie, młodoturcy, a może i obce mocarstwa czyhające na upadek chwiejącego się kolosa na glinianych nogach. Sułtańskie służby wywiadowcze działają bardzo sprawnie, więc nie wszystko idzie po myśli zamachowców. Dokonanie zamachu jest zlecone belgijskiemu anarchiście. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto osiągnie sukces: spiskowcy, czy wywiadowcy. W sprawę włącza się sam sułtan, podejmując dość zaskakującą decyzję.

źródło opisu: Wydawnictwo Układanka, 2008

źródło okładki: gandalf.pl

orchisss | 2011-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Turecki stosik nadgryziony. I co? I będzie nieobiektywnie.

Troszku o autorze - pan Reha Çamuroğlu to turecki polityk, związany z obecnym premierem Erdoğanem, jest również redaktorem encyklopedii. Historyk z wykształcenia. Czy popularny w Turcji? Średnio.

A treść? 3/4 fabuły zdradza opis z okładki. Jeśli ktoś szuka dobrego wątku kryminalnego - zawiedzie się. Jeśli ktoś szuka książki, którą pochłonie w jedno popołudnie z wypiekami na twarzy - zawiedzie się. Ale jeśli ktoś jest Turkoholikiem i bezgraniczną przyjemność sprawia mu przeczytanie paru słów po turecku - absolutnie się nie zawiedzie. Historyjka jest napisana sprawnie. Dla osób zupełnie nie znających tureckiego będzie pewnie trudniejsza w odbiorze - wielki ukłon w stronę tłumaczki - pani Ani Sobczak, która starała się oddać specyfikę języka tureckiego. Jeśli ktoś zna jednak podstawowe "zasady" Türkçe - wychwyci niuanse. Historia opiewa sprawność wywiadu sułtana Abdulhamita II, oddaje klimat Stambułu na początku XX...

prz_ | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Zdaję sobie sprawę z bardzo przeciętnych ocen tej książki, mi jednak powieść ta się podobała. Faktycznie, jest dosyć krótka i nie wyczerpuje wszystkich wątków, mi to jednak w sumie nie przeszkadzało. Przyznam jednak, że jestem zainteresowany krajami tego regionu, tak więc dla niektórych mogę podpadać pod turkoholika, podniecającego się kilkoma słowami po turecku.
Poza samą fabułą, interesującym dodatkiem jest pokazanie kultury ta'arofów, która w dzisiejszej Turcji nieco zanikła (choć nie zniknęła całkowicie), w Iranie zaś wciąż ma się dobrze.

Dominika | 2016-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Fabuła mało porywająca, książka czytana bez większych emocji. Jestem zawiedziona, tym bardziej, że jest to pierwsza książka tureckiego pisarza jaką dane mi było przeczytać.

mr_best | 2016-09-25
misstag | 2014-03-23