Historia mego życia. Wspomnienia Warszawianki

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Warszawa, pamiętnik, Tańska
wirydiana

Pamiętnik Aleksandry z Tańskich Tarczewskiej jest ewenementem wśród pamiętników XIX -wiecznych. Pisany przez szereg lat na bieżąco nie ukrywa i nie zmienia faktów z życia autorki, jak to często ma miejsce w przypadku pamiętników retrospektywnych. Każde opisywane wydarzenie jest odpowiednio skomentowane i umieszczone w konkretnym wymiarze ramowym. W pamiętniku tym odnotowane jest ciekawe zjawisko społeczne: powstawanie nowej warstwy społecznej - inteligencji szlachecko-mieszczańskiej, gdyż to właśnie z tej warstwy wywodzi się sama pamiętnikarka.

źródło opisu: http://www.warszawiarnia.pl

źródło okładki: http://www.warszawiarnia.pl

Od jakiegoś czasu z lubością zaczytuję się w różnego rodzaju XIX-wiecznych wspomnieniach, czy pamiętnikach i w końcu trafiłam i na ten. A jako iż różni się on od większości tego typu książek tym, że spisany został nie przez szlachciankę, a polityczne kwestie nie grają tutaj niemal żadnej roli, tym bardziej wydał mi się on interesującym. Więcej - tym wartościowszą stanowił dla mnie lekturę, bo też i o codziennych kwestiach chciałam poczytać, a właśnie pod tym względem sprawdził się znakomicie. Szkoda, że pewne życiowe nieszczęścia sprawiły, iż Aleksandra nie kontynuowała swego pamiętnika, bo niestety pozostał mi po nim spory niedosyt.

wirydiana | 2011-03-02
Przeczytana: 24 lutego 2011

Czarodziejski wiek XIX, oddalony od nas o dwa stulecia, a ciągle tak bliski, niemalże namacalny. Bardzo lubię czytać pamiętniki z tego okresu. Odnajduję w nich ( mimo niespokojnych wydarzeń historycznych) spokój, refleksję nad przemijającym czasem, wspaniałe opisy życia towarzyskiego, które stanowiło główny punkt upływającego dnia. Teraz zastąpił je telewizor, komputer i internet. Żyjemy dziś w takim pędzie i pośpiechu, że nie mamy czasu ani chęci poznać najbliższych nam sąsiadów. Tych zza ściany.
Innym powodem, dla którego z zapałem czytam pamiętniki jest fakt, że w przeciwieństwie do ich autorów wiem jak zakończyły się niektóre wydarzenia historyczne, znam ich konsekwencje dla losów Polski i mogę zgodzić się z przypuszczeniami stawianymi w tekście lub powiedzieć w myśli autorowi, że jest w błędzie.
Aleksandra z Tańskich Tarczewska jest siostrą znanej pisarki Klementyny z Tańskich Hoffanowej. Sama także podejmowała pewne próby literackie, o czym wspomina w swym pamiętniku. Zapiski...

Kasia Moszumańska | 2014-01-20
Przeczytana: 22 stycznia 2014