Pałac Północy

Cykl: Trylogia mgły (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
6,88 (5187 ocen i 520 opinii)
tłumaczenie
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
El Palacio de la Medianoche
zafon, tajemnica
olina

Inne wydania

Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa - to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać… Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

źródło opisu: Wydawca

Mogą Ciebie również zainteresować

• Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Z jednym wyjątkiem
  • Wyspa
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Złączeni
  • 450 stron
  • Fangirl
  • Czarny świt
  • Szturmując niebo
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Sekret Sonji
  • Nie tacy oni straszni
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

Książkę z koszmarnym pociągiem w roli głównej czytałam...w pociągu oczywiście. Na szczęście nie tak koszmarnym, naszym rodzimym, powolnym i bezpiecznym.

"Pałac Północy" nie zachwycił mnie tak bardzo, jak "Marina". Jednak z całą pewnością jest to pozycja warta polecenia.

Zafon tworzy świat, któremu nie potrafię się oprzeć.

"Pałac Północy" to druga książka Zafóna skierowana głównie do młodzieży, jednak inne grupy wiekowe również chętnie po nią sięgają. „Pałac Północy” myślę, iż jest spełnieniem dziecięcej fantazji i wyobraźni. Bo kto z nas nie marzył się znaleźć w tajnym stowarzyszeniu, rozwiązywać zagadki i na końcu stać się bohaterem. „Pałac Północy” to eksplozja tajemniczości, sekretów, magii, a język i prowadzona narracja to czysty majstersztyk.
Carlos Ruiz Zafón ur. W 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia jest dziennikarzem, lecz to pisaniu podporządkował swoje życie. Swoje pierwsze powieści kierował głównie do młodzieży jednak zyskał sobie zwolenników także wśród starszych grup wiekowych.

Akcja powieści toczy się w Kalkucie na początku XX wieku. Do portu przybija łódka z której wychodzi mężczyzna z zawiniątkiem. Okazuje się, że ma ze sobą bliźnięta: chłopczyka i dziewczynkę. Mężczyzna jest ścigany, a niemowlęta musi rozdzielić. Dziewczynka trafia do starszej kobiety, a chłopiec do sierocińca....

Gosia | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 września 2013

Kolejna powieść Zafona z serii "młodzieżowej". Opowieść pełna przygód i magii, ale nie jest to tylko książka przygodowa, która wciąga i nie pozwala się oderwać aż do jej skończenia. To piękna opowieść o przyjaźni, poświęceniu i miłości. Powieść z momentami zaskakującą akcją, pełną tajemnic i magii historią. Nasza wyobraźnia działa cały czas, a strach przeżywany przez dzieci, staje się także naszym udziałem. Każda z postaci jest świetnie scharakteryzowana i umiejscowiona w akcji. Plastyczne opisy i narracja to także atuty tej powieści. Początkowo przeszkadzało mi podobieństwo schematu do Księcia mgły", ale wciągając się w historię, wkrótce o nim zapomniałam, bo ta historia jest jednak inna. Tłem akcji jest Kalkuta - miasto pełne tajemnic i zagadek, gdzie swoje przygody pełne zasadzek , tajemnic i sekretów. Całość niesamowita, nastrojowa, na długo zapadająca w pamięć.

Marzin | 2012-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Kolejna dobra książka Zafona, choć jak poprzednie 3 pierwsze nie licząc"Cienia wiatru" i " Wieźnia nieba" zawiera elementy fantastyczne. Jednakże czyta się ją dobrze i szybko wręcz pochłania się ją całą duszą i zatraca w treści. Przeczytałam juz wszystkie książki Zafona i czekam z niecierpliwością aż zaszczyci nas kolejną interesującą powieścią.

"Pałac Północy" nie okazała się lepszy od "Księcia Mgły", ale ta powieść również bardzo mi się podobała, pomimo tego, że styl autora nie jest dopracowany. Niewątpliwą zaletą "Pałacu Północy" jest mroczny klimat. Po za tym jest to opowieść o lojalnej przyjaźni, dorastaniu, tajemnicach i przygodach pełnych niebezpieczeństw. Polecam serdecznie :)

mroźny_poranek | 2015-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2015

Kolejny raz spotkanie z Zafónem uważam za niezwykle udane.
Uwielbiam jego mroczne tajemnice, zjawiska niewytłumaczone, a przede wszystkim niespodziewane zwroty w akcji.
Podobnie było i tym razem w "Pałacu Północy".
Można rzec, że każda kartka odsłaniała coś nowego i zaskakiwała.
O tak, Zafón potrafi oczarować czytelnika.

danieltrn | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Dzięki popularności, jakie zyskały powieści „Cień wiatru” i „Gra anioła” Carlos Ruiz Zafon dostał szanse na godne wydanie swoich wcześniejszych dzieł. Tak, więc czytelnicy na całym świecie mają już szansę poznać tego hiszpańskiego pisarza z nieco innej strony. Pierwsze książki Zafona są przeznaczone dla nieco młodszych czytelników. Każdy z miłośników hiszpańskiego pisarza zna już powieści takie jak „Marina” czy „Książę mgły”. Teraz nadszedł czas na „Pałac północy”.

Młodzi ludzie szukający klucza do mrocznych zagadek historii. Połączeni więzami przyjaźni, miłości, lojalności. Na ich drodze staje demoniczna postać, którą można utożsamić z wcieleniem wszelkiego zła. Akcja toczy się w zatrważającym tempie. Niczym w najlepszym filmie. Fabuła jest zawsze bardzo dramatyczna. Bo takie właśnie są losy wielu bohaterów. Trudno również spodziewać się specjalnie szczęśliwego zakończenia. Zazwyczaj to właśnie ono jest najbardziej dramatyczne i daje sporo do myślenia. Tak wygląda schemat...

Aleksandra | 2011-05-21
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2011

CZY ZAFON ODRABIA PRACĘ DOMOWĄ?
czyli pytanie o poziom literacki.

W "Pałacu Północy" C.R. Zafon funduje czytelnikowi prawdziwą podróż w głąb upadku literackiego.
Pytanie:
jak można tak upaść?
Czemu mamy do czynienia z powieścią gorszą stylistycznie niż poprzedzający PP "Książe "Mgły" i późniejsza "Marina"?

W "Pałacu Północy" czytamy między innymi o "trzewiach przeklętego miejsca", "pustelni mego gabinetu" i "trujących kałużach w których dzieci grzęzły jak osadzone na mieliźnie statki". Widać, że Carlos dopiero buduje swój styl, ale nie da się uniknąć stwierdzenia, że trochę przesadził budując 5 wersowe zdania (no dodatek pisane w utartym schemacie) pełne nieudanych porównań- "topiące się żelazo jak kostka masła na patelni" i"ciemniejsze niż najciemniejsza noc" (dalej już pozwolę sobie nie przytaczać).
Nie jestem pewna też czy tworzenie tak dużej ilości bohaterów w tak krótkiej powieści było dobrym pomysłem. Zafon nie rozwija wielu wątków, nie przedstawia dogłębniej członków...

Edith | 2011-05-20
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2011

„Pałac Północy” to trzecia książka w dorobku Zafóna skierowana do młodzieży. Jednak podobnie jak przy „Księciu Mgły”, lektura z pewnością zadowoli także starszych czytelników. Po raz kolejny otrzymujemy powieść z niesamowitą akcją, pełną tajemnic i magii historią oraz narracją, tak wciągającą, że książki nie chce odłożyć się nawet na chwilę. Żałuję, że tych książek Zafóna nie wydawano, gdy ja mogłam spokojnie zaliczyć siebie do młodzieży, choć także i teraz bawiłam się świetnie wchodząc na jakiś czas w świat, stworzony przez niego.

W Kalkucie w 1916 roku pewien mężczyzna ucieka nocą ze spalonego dworca Jheeter’s Gate, mając ze sobą w łodzi dwa noworodki. Ścigają go tajemnicze postacie, a spotkanie z nimi może skończyć się tylko śmiercią. Mężczyzna jednak chce zadbać o bezpieczeństwo dzieci i ostatkiem sił odnosi je do domu pewnej kobiety, która ma się nimi zająć. Tej nocy dzieci zostają rozdzielone, gdy jedno z nich trafia do domu dziecka…

Szesnaście lat później wychowankowie...

Degamisz | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

W przypadku tej książki śmiało mogę się podpisać pod słowami autora, że chciał napisać książkę dla młodzieży, ale przy okazji też taką, która spodoba się czytelnikowi w każdym wieku. W tym przypadku mu się udało.
Przepaść jaka dzieli pierwszego z cyklu "Księcia Mgły" ( czyli debiut literacki Zafona) a "Pałac Północy" jest ogromna. Nie da się zauważyć, że autor udoskonalił warsztat, wyraźniej naznaczył swój styl tak bardzo widoczny w serii "Cmentarza zapomnianych książek" a przede wszystkim zdecydowanie duże lepiej, ciekawiej i w dużo bardziej spójny i konsekwentny sposób buduje napięcie, tworzy fabułę i postaci. I to w przeciągu roku od napisania poprzedniej powieści. Imponujące.
O ile "Książę Mgły" wydawał się dla mnie niedpracowanym szkicem pewnej historii tak już o "Pałacu Północy" nie mogę tak napisać. Słusznie nie zrażałem się do dalszego czytania po tej klapie za jaką uważam "Księcia Mgły", bo Zafon w tej książce osiągnął taki efekt jaki osiągnął poprzez "Cień...

Na półkach