Pałac Północy

Cykl: Trylogia mgły (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
1 089
1 995
1 596
Darmowe dodatki Edytuj książkę
El Palacio de la Medianoche
zafon, tajemnica
olina

Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa - to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać… Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: www.esensja.pl

Monika | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

Książkę z koszmarnym pociągiem w roli głównej czytałam...w pociągu oczywiście. Na szczęście nie tak koszmarnym, naszym rodzimym, powolnym i bezpiecznym.

"Pałac Północy" nie zachwycił mnie tak bardzo, jak "Marina". Jednak z całą pewnością jest to pozycja warta polecenia.

Zafon tworzy świat, któremu nie potrafię się oprzeć.

"Pałac Północy" to druga książka Zafóna skierowana głównie do młodzieży, jednak inne grupy wiekowe również chętnie po nią sięgają. „Pałac Północy” myślę, iż jest spełnieniem dziecięcej fantazji i wyobraźni. Bo kto z nas nie marzył się znaleźć w tajnym stowarzyszeniu, rozwiązywać zagadki i na końcu stać się bohaterem. „Pałac Północy” to eksplozja tajemniczości, sekretów, magii, a język i prowadzona narracja to czysty majstersztyk.
Carlos Ruiz Zafón ur. W 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia jest dziennikarzem, lecz to pisaniu podporządkował swoje życie. Swoje pierwsze powieści kierował głównie do młodzieży jednak zyskał sobie zwolenników także wśród starszych grup wiekowych.

Akcja powieści toczy się w Kalkucie na początku XX wieku. Do portu przybija łódka z której wychodzi mężczyzna z zawiniątkiem. Okazuje się, że ma ze sobą bliźnięta: chłopczyka i dziewczynkę. Mężczyzna jest ścigany, a niemowlęta musi rozdzielić. Dziewczynka trafia do starszej kobiety, a chłopiec do sierocińca....

hanterkaa | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

"Pałac Północy" to druga powieść w literackim dorobku Carlosa Ruiza Zafona,która jest nieco lepsza od poprzedniczki.Już od pierwszych stron autor czaruje czytelnika niezwykłą atmosferą–tajemniczą,mroczną,nieco nierealną,pobudzającą wyobraźnię.To właśnie klimat,jaki potrafi stworzyć, stanowi największą zaletę jego książek.Bardzo polubiłam styl prozy Hiszpana tak jak dramatyczne zwroty akcji,świetnie nakreślonych bohaterów oraz metaforyczny język."Pałac Północy" to wyjątkowa i magiczna książka,którą zapamiętam na bardzo długo.

Gosia | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 września 2013

Kolejna powieść Zafona z serii "młodzieżowej". Opowieść pełna przygód i magii, ale nie jest to tylko książka przygodowa, która wciąga i nie pozwala się oderwać aż do jej skończenia. To piękna opowieść o przyjaźni, poświęceniu i miłości. Powieść z momentami zaskakującą akcją, pełną tajemnic i magii historią. Nasza wyobraźnia działa cały czas, a strach przeżywany przez dzieci, staje się także naszym udziałem. Każda z postaci jest świetnie scharakteryzowana i umiejscowiona w akcji. Plastyczne opisy i narracja to także atuty tej powieści. Początkowo przeszkadzało mi podobieństwo schematu do Księcia mgły", ale wciągając się w historię, wkrótce o nim zapomniałam, bo ta historia jest jednak inna. Tłem akcji jest Kalkuta - miasto pełne tajemnic i zagadek, gdzie swoje przygody pełne zasadzek , tajemnic i sekretów. Całość niesamowita, nastrojowa, na długo zapadająca w pamięć.

Pola | 2016-05-09
Przeczytana: 2016 rok

Wydarzenia opisane w tej powieści dzieją się w Kalkucie w 1932 roku. Młody Ben wychowuje się w sierocińcu. Niedługo skończy 16 lat i będzie musiał go opuścić. W dniu pożegnania poznaje Sheere i zaprowadza ją do Pałacu Północy. Jest to tajne stowarzyszenie które założyli przyjaciele z sierocińca. Gdy nowa koleżanka opowiada im swoja smutną historię, oni obiecują jej pomóc odnaleźć pewny dom i wplątują się w jedną z najgorszych tajemnic Kalkuty.
Zafon cudownie łączy w swoich książkach tajemnicę z kryminałem z dramatem i miłością.
Wartka akcja, wielowątkowość bardzo zaciekawia i niesamowicie wciąga.
Polecam

deana | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 lipca 2016

Podczas lektury ,,Pałacu Północy" poczułam się jakbym znowu miała naście lat. Jako nastolatka zaczytywała się w przygodach Tomka Wilmowskiego i opowieściach, które łączyły w sobie przygodę, tajemnicę i szczyptę orientu. A właśnie przykładem takiego zestawienia jest taka króciutka powieść Zafona.

Głównym bohaterem jest szesnastoletni Ben. Chłopak nie zna swojego pochodzenia, wychowuje się w sierocińcu w sercu Kalkuty. Wyróżnia go ogromne pragnienie przeżycia czegoś niezwykłego, ciekawość świata i szaleńcza odwaga. Razem z przyjaciółmi zakłada tajne stowarzyszenie, którego siedziba znajduje się w opuszczonym budynku, który nazwali ,,Pałacem Północy". W życiu Bena i jego przyjaciół nastąpi gwałtowny przełom w dniu gdy będą musieli opuścić mury sierocińca. Przyjdzie im zmierzyć się z przerażającymi siłami oraz odkryć prawdziwe pochodzenie chłopaka.

,,Pałac Północy" przenosi nas w świat szaleńczych, młodzieńczych przygód. Do czasów gdy wydawało się, że istnieje na świecie prosty...

SeVIIen | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

D.:

"Diabeł stworzył po to młodość, byśmy popełniali błędy, a Bóg wymyślił dojrzałość i starość, byśmy mogli za te błędy zapłacić.”

Po skonsumowaniu debiutu Zafona, czułem lekki niedosyt. Książę Mgły był szkicem mrocznym, tajemniczym, przestępnie zaserwowanym. Mimo wszystko pozostawił mojej wyobraźni spory niedosyt (ach te otwarte zakończenia). Szybko się wziąłem za kolejny tom, chociaż szybko się domyśliłem, że Książę Mgły został na stałe wysłany na emeryturę. Ja zaś, cofnąłem się w czasie o sto lat i udałem się do kolonialnej Kalkuty.

Akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Ben, szesnastoletni wychowanek sierocińca St.Patrick’s, zgodnie z zasadami przygotowuje się wraz z przyjaciółmi do dorosłego życia. Nie wie, że na ulicach miasta czyha na niego Cień, którym jest napiętnowany od dnia swoich narodzin i życie jego siostry i przyjaciół jest zagrożone, a jego lojalność wystawiona na próbę. Charakter pisma Zafona nie uległ zmianie. Jak sam zaznacza, jego dzieła są adresowane...

To moja trzecia przeczytana książka tego autora. Po raz pierwszy akcja nie dzieje się nad morzem.

Początek nie był najlepszy. Trochę mnie nudził, jednak później zaczęła toczyć się akcja, która wynagrodziła mi trud przebrnięcia przez niezbyt ciekawy początek.

Ben i jego przyjaciele z domu dziecka muszą się usamodzielnić i każdy iść w swoją stronę. I muszą rozwiązać tajne stowarzyszenie ze swoją siedzibą w Pałacu Północy, który pamięta lepsze czasy. Na ostatnie spotkanie zaproszona zostaje dziewczyna Sheere, która opowiada niesamowitą historię domu. Przyjaciele postanawiają go odnaleźć...

Jak teraz myślę o tej książce, to dreszcz przechodzi mi po plecach. Po dość niewinnym początku, rodem z jakiejś obyczajówki, rozpoczyna się akcja rodem z horroru. Ja się bałam. A najgorsze było to, że czytałam ją w nocy, siedząc sama w pustym domu, którego ceglane mury próbowała sforsować burza. Nie mogłam po niej zasnąć ze zgaszonym światłem przez następny tydzień. Książka zrobiła na mnie...

darkangel | 2012-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Kolejna dobra książka Zafona, choć jak poprzednie 3 pierwsze nie licząc"Cienia wiatru" i " Wieźnia nieba" zawiera elementy fantastyczne. Jednakże czyta się ją dobrze i szybko wręcz pochłania się ją całą duszą i zatraca w treści. Przeczytałam juz wszystkie książki Zafona i czekam z niecierpliwością aż zaszczyci nas kolejną interesującą powieścią.

"Pałac Północy" nie okazała się lepszy od "Księcia Mgły", ale ta powieść również bardzo mi się podobała, pomimo tego, że styl autora nie jest dopracowany. Niewątpliwą zaletą "Pałacu Północy" jest mroczny klimat. Po za tym jest to opowieść o lojalnej przyjaźni, dorastaniu, tajemnicach i przygodach pełnych niebezpieczeństw. Polecam serdecznie :)