Wierna rzeka

Wydawnictwo: Greg
Powstanie styczniowe
klasyka
Krzysiek W

Powstanie styczniowe. Młoda szlachcianka, Salomea Brynicka, ratuje życie jednemu z powstańców. Okazuje się nim być sam książę Józef Odrowąż. Bohaterowie przeżywają krótki romans, zakończony rozstaniem. Prosta i uboga mieszkanka dworku w Niezdołach nie nadaje się przecież na żonę arystokraty... Świadkiem rozpaczy i wielkiego poczucia krzywdy Salomei jest wierna rzeka, ona jedna rozumie „męczarnię serca” dziewczyny, która dla swojego ukochanego ryzykowała życiem i której zapłacono za to sakiewką pełną złota i dotkliwym upokorzeniem.

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/9,520_Wierna-rzeka.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,520_Wierna-rzeka.html

GochaZet | 2019-06-16
Przeczytana: czerwiec 2019

Przeczytana kiedyś dawno, teraz wysłuchana w formie audiobooka i przyznaje, że interpretacja Jacka Rozenka bardzo mi się podoba(dostępne na wolnelektury.pl) Archaiczny język, piękny i miejscami zabawny, chociaż rok 1963 Polaków do śmiechu nie nastrajał, budzi tęsknotę za tym, co przeminęło i poszło w niepamięć. Warto zrobić sobie wycieczkę w czasie, bo i namiętności i akcji w Wiernej rzece nie brakuje, a że w starym stylu ... swój niepowtarzalny urok ma ...

Tristero | 2019-06-09

On to bardzo ciężko ranny powstaniec, uczestnik bitwy pod Małogoszczem, z której ledwo uchodzi z życiem – książę Józef Odrowąż. Ona to Salomea Brynicka, uboga szlachcianka mieszkająca w dworze w Niezdołach u swojego wujostwa. Ślepy los krzyżuje ich losy, w konsekwencji czego Salomea, niejednokrotnie narażając własne życie, ratuje Józefa. Łatwo się domyślić, czym to się skończy. I, jak to zazwyczaj u Żeromskiego bywa, raczej nie będzie to happy end.

„Wierna rzeka” to melodramat. Jednak to nie sztampowa fabuła jest największą zaletą tej książki – bo i dlaczego miałaby być – a świetnie zarysowane tło społeczne w czasach powstania styczniowego. Kwestia chłopów, którzy pod butem polskich panów cierpieli w zasadzie bardziej, niż pod butem rosyjskim. Żydzi i stosunek polskiej szlachty do nich. Uprzedzenia klasowe wśród samych Polaków, niemożliwe do zignorowania. I to, co moim zdaniem Żeromskiemu wyszło najlepiej, nie wiem, czy celowo – przedstawienie Polaków jako ludzi, którzy doskonale...

Chudi_X | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

"Wierna rzeka" zmęczyła mnie bardzo. Najciekawsze z tego wszystkiego były sceny ukazujące Józefa kryjącego się wśród zwłok, krzaków i zarośli (świetne, szczegółowe opisy) oraz późniejsze próby uchronienia go przed żołnierzami wroga.

W dalszej części opowieść Żeromskiego przeradza się w tanie, nudne i przewidywalne romansidło bez polotu - Salomea kocha Józefa, on ją niby też, ale jednak nie do końca, bo są sprawy, do których mu pilniej, a przecież nie ma to jak z mamą.

Mam wrażenie, że Salomea jest też trochę sama sobie winna, mogła powiedzieć, co myśli i zdradzić swoją tajemnicę, jednak wybrała milczenie.

Kris | 2019-04-16
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Autor nie owija w bawełnę. Pokazuje świat jaki był naprawdę.
Po tej powieści czuję niedosyt. Czegoś mi w niej brakuje. Zakończenie daje wiele do myślenia i do obmyślania co mogło się zdarzyć potem. Jest to prosta ale bardzo głęboka historia o miłości i o Polsce. Czytało się ją szybko i z pewnym zniecierpliwieniem. Zdecydowanie polecam.

Zbigniew_Malinowski | 2019-03-03
Przeczytana: 01 marca 2019

Stefan Żeromski ma bardzo poetycki, bogaty sposób prowadzenia narracji. Ale za to akcja mogłaby być płynniejsza i bardziej interesująca.
Najciekawsze jest tło obyczajowe, czyli relacje pomiędzy chłopami a szlachtą w trakcie Powstania Styczniowego. No i motyw "spławiania" kobiety pochodzącej ze zbyt niskiej sfery, żeby mogła zostać żoną księcia.

Lektor - świetny!

Wspierajcie Wolne Lektury!

[Audiobook, czyta Jacek Rozenek, ponad 5 godzin]

misscherry | 2019-02-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2019
Przeczytana: 17 lutego 2019

Nie jestem w stanie czytać, a tym bardziej ocenić książki, ponieważ sceny w niej przedstawione są dla mnie zbyt drastyczne

Anna | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 15 marca 2018

Zdecydowanie wzruszająca, poruszająca między innymi trudny temat nierówności klasowych książka. Niewielka rozmiarem, ale zdecydowanie wielka treścią. Zawarte w niej zostały watki Powstania Styczniowego, życia ludzi w II połowie XIX wieku, głębokiego patriotyzmu, miłości, nierówności klasowych, niesprawiedliwości.
Dla mnie, przeczytanie tej książki było niezwykłym doświadczeniem.

Betsey Trotwood | 2018-11-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony zawsze uwielbiałam Żeromskiego, choć z jego poglądami politycznymi raczej się nie zgadzam. Z drugiej jednak, ta powieść nie do końca trafia w mój gust. Mam wrażenie, że w porównaniu z twórczością Żeromskiego, z którą spotkałam się wcześniej, ta jest nieco zbyt infantylna. Wszystko się udaje, w zasadzie długi pobyt powstańca w domu Salomei nie przynosi jej większych problemów. Rozczarowujące zakończenie.

| 2018-10-25
Przeczytana: 23 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Żeromskiego za sprawą "Ludzi bezdomnych". Nie dokończyłem czytania tej powieści, bowiem mocno mnie wynudziła. Do "Wiernej rzeki" zaś podszedłem dość entuzjastycznie, gdyż zaciekawił mnie motyw miłości między księciem, a zajmującą się nim ubogą szlachcianką. Książka okazała się dobra, ale nie rewelacyjna. Spodobał mi się wyjątkowy klimat historii, uzyskany dzięki zimowej atmosferze i umieszczeniu akcji w zrujnowanym w wyniku podpaleń dworku szlacheckim. Co się zaś tyczy bohaterów, to polubiłem Salomeę, natomiast postać Odrowąża zapamiętałem jedynie z powodu jego ciągłych jęków i bólów. Matka księcia z kolei pojawiła się trochę nie wiadomo skąd, jakby tylko po to, aby nie było szczęśliwego zakończenia, jak również motyw ducha zmarłego mieszkańca domostwa troszkę mi tu nie pasował. Mimo wszystko warto poświęcić czas tej lekturze, zwłaszcza, iż nie zalicza się ona do zbyt długich i czasochłonnych.

Belbo | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Zeromski musial byc w zlym humorze piszac zakonczenie tej ksiazki.
Czego sie mozna spodziewac po dwojgu kochankow ktorzy sie po raz pierwszy spotykaja z pierwsza miloscia? Czulosci, poswiecenia, ciekawosci, radosci a na pewno nie tego co im zgotowal Zeromski. Piekny przyklad tego jak nie powinien wygladac zachwyt nad Polska. Moze i czasy byly ciezkie, moze byla bieda i ubostwo, moze Rosjanie szlachtowali polska inteligencje, lecz autor mogl w tej ksiazeczce zachowac sie calkiem inaczej wobec dwojga glowych bohaterow. nie polecam romantycznym duszom. Amen