Kot w mokrej trawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska, opowiadania
Róża_Bzowa

Nowelistyka Kornela Filipowicza zajmuje we współczesnych dokonaniach literackich miejsce szczególne. Tworzy jednolitą epicką księgę, w której znajdują odbicie najżywotniejsze problemy naszej epoki, a co w niej z pozoru przeciętne i pospolite, nabiera uniwersalnego sensu. Problematyka utworów Filipowicza zogniskowana jest wokół doświadczeń lat wojny i okupacji oraz zagadnień, jakie niesie nasza teraźniejszość. Wojna i okupacja, ukazana przez pryzmat losów jednostkowych, jawi się w jego twórczości jako jedno z najbardziej negatywnych ogólnoludzkich doświadczeń, które wymagało zweryfikowania całego systemu wartości. Pisząc natomiast o naszym dniu powszednim, ukazując jego pozorną nieefektywność i bezbarwność, Filipowicz uświadamia potrzebę angażowania wszystkich duchowych wartości do walki o kształt i sens przyszłego życia. Szacunek dla konkretu, powaga, z jaką traktuje najbardziej wydawać by się mogło błahe sprawy codzienności, nieustanna czujność moralna – sprawiają, że pisarstwo Filipowicza przekazując prawdę o człowieku potrafi zarazem pokazać prawdę o naszej epoce.

źródło opisu: Z okładki

Róża_Bzowa | 2011-04-01
Przeczytana: 29 marca 2011

Książka wymagająca wyłączenia kilka godzin wcześniej wszystkich urządzeń nadawczo-odbiorczych (w tym karuzeli myśli). Niespieszna, delikatna, ulotna, pełna zwykłych z pozoru detali. Powolne refleksje snute przy stoliku, ignorujące oszalały pęd życia dokoła. Czułe, uważne przyglądanie się ludziom, zwierzętom, rzeczom.

Widać ogromne podobieństwo emocjonalne i czułość w patrzeniu na świat do Wisławy Szymborskiej, z którą autor był w związku ponad 20 lat.

Rewelacyjne jest opowiadanie tytułowe, ukazujące osobowość kota Murdera. Wciąż mi siedzi w głowie.

Najsmutniejsze opowiadanie ostatnie "W dniu urodzin".

Dawidja78 | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017