The Annotated Alice. The Definitive Edition. Alice’s Adventures in Wonderland and Through the Looking-Glass

Wydawnictwo: Penguin Books
angielski
Róża_Bzowa

Inne wydania

Where did the Cheshire Cat get its grin? Why was the Dormouse put in a teapot? What made the Mock Turtle cry? Martin Gardner’s classic, hugely entertaining edition of ALICE”S ADVENTURES IN WONDERLAND and THROUGH THE LOOKING GLASS explains all these curious puzzles, as well as the contless jokes, rhymes, word games and other delights in Lewis Carroll’s extraordinary dreamworld. This definitve...

Martin Gardner’s classic, hugely entertaining edition of ALICE”S ADVENTURES IN WONDERLAND and THROUGH THE LOOKING GLASS explains all these curious puzzles, as well as the contless jokes, rhymes, word games and other delights in Lewis Carroll’s extraordinary dreamworld. This definitve volume includes John Tenniel’s wonderful Victorian illustrations, the notes from MORE ANNOTEDED ALICE and many even newer discoveries.

Original Illustrations by John Tenniel.
With an Introduction and Notes by Martin Gardner.

źródło opisu: Z okładki

czytający | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Nie bójmy się śnić, bo przecież tylko w snach możemy przeżyć przygody na których spełnienie moglibyśmy czekać całe życie. Nie lękajmy się za każdym razem nowego istnienia zatopionego w naszych nierealnych majakach. Przecież to nic innego jak tylko marzenia o życiu, którego nie zrealizujemy na jawie. Bierzmy przykład z dziewczynki o imieniu Alicja, która próbując wielokrotnie uwierzyć w to, co niemożliwe, świetnie się przy tym bawiła. Stańmy się chociaż na kilka godzin dziećmi aby pomóc wznieść się naszej fantazji tak wysoko, jak tylko jest to możliwe gdy się ma kilka lat. A kiedy już się nam to uda, to z pewnością łatwiej zrozumiemy wiele niesamowitych rzeczy i baśniowych rojeń. Ponieważ wtedy nadejdzie odpowiedni moment aby uwierzyć w to, co na własne oczy zobaczymy w "Alicji w Krainie Czarów".

Polubiłem ten ekstrawagancki świat pełen ironii i nonsensu. Lewis Carroll zaprowadził mnie do miejsc, w których bzdurny żart i logiczne myślenie wzajemnie się mieszają a szalone postacie...

książek: 2040

Chyba każdy kojarzy historię dziewczynki, która przez króliczą norę dostała się do Krainy Czarów. Ale kto to przeczytał?

To będzie raczej krótka notka dotycząca Alicji niż pełnoprawna recenzja, jako że ocenić "normalnie" jej nie potrafię. Ale tę stertę luźnych odczuć łapcie.

Wszystkich rzeczy, które "należy przeczytać w dzieciństwie" przeczytać w dzieciństwie po prostu się nie da. Prawdę mówiąc, niedawno odkryłam, że Alicji nie posiadam nawet w domu (a to spory wyczyn). Więc zabrałam młodszej siostrze przyjaciółki.

I teraz właściwie cieszę się, że nie czytałam tego, gdy byłam mała, że ograniczyłam się do bajki, a potem filmu [Johny Deep, Helena Bonham Carter <3]. Bo chyba mi by się to nie spodobało i zwyczajnie bym się zraziła. Teraz to również była lektura dosyć dziwna. Ktoś nazwał ją oniryczną i faktycznie czasem zdarza mi się śnić na takim poziomie odjechania, ale... to i tak rzadko....

witcherrie | 2015-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Druga część ''Alicji w Krainie Czarów'' nie podobała mi się AŻ tak bardzo jak poprzednia. Mimo to warto ją przeczytać chociażby dla wiedzy! Wiedzy o tym jak powinno się poruszać w lustrzanym świecie, wiedzy o tym jak się zostaje królową i wiedzy o poematach różnych. Aby poznać Tweedledee i Tweedleduma, Humpty Dumpty i wiele innych jakże ważnych postaci. Na końcu książki trochę mnie przeraził gadający jagnięcy udziec i chyba za to odjęłam aż dwie gwiazdki.
Mimo to polecam

Kocham tę opowieść! Pokochałam ją jak byłam mała i do tej pory jest jedną z moich ulubionych pozycji. Mam szczęście być posiadaczką wydania z 1972 r. z fantastycznymi szkicami Johna Tenniel`a. Dlatego zostało przeze mnie oprawione w czerwoną skórę i opatrzone złotymi literami (oryginalną miękką okładkę zostawiłam w środku). Jest starsze ode mnie, ale nigdy nie miałam w ręku tłumaczenia lepszego od tego. Maciej Słomczyński to niewątpliwie jeden z najlepszych tłumaczy (nic dziwnego, że jako syn amerykańskiego reżysera i Angielki miał takie świetne wyczucie językowe), a możecie mi wierzyć, że tłumaczenie w przypadku tej książki jest bardzo ważne. Ta opowieść jest marzeniem sennym, a Pan Słomczyński bardzo zadbał, żeby to wrażenie nie zostało utracone. Herbatka u Kapelusznika nie może być "głupia", ona musi być "obłąkana", bo takiego niezwykłego słownictwa wymaga przyjęta przez autora konwencja. Tim Burton zrobił bardzo ładny i plastyczny film, ale wątek z prawdziwego życia na początku...

Danway | 2011-12-07
Przeczytana: 1993 rok

Nieśmiertelna i ponadczasowa znana praktycznie przez wszystkich powieść Lewis'a Carolla o dziewczynce imieniem Alicja, która ścigając białego królika trafia do Krainy Czarów...

Jest to utwór ciekawy i zapadający w pamięć i mający wpływ na literaturę i popkulturę, bo któż nie kojarzy "Follow the white rabbit" z Matriksa właśnie z Alicją...

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Baśniowa kontynuacja przygód tytułowej Alicji. Opowieść ta pomimo upływu lat wciąż niezmiennie bawi, wzrusza oraz zachwyca. Pod bajkowym płaszczykiem niesie również ze sobą wiele mądrości.
Zdecydowanie jest to jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa!

kinga | 2011-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2011

"Wydaje się to bardzo ładne - powiedziała [Alicja], skończywszy - tylko, że dość trudne do zrozumienia!"

Oj, czego my tu nie mamy! Autor zabiera nas w magiczną podróż, naszą przewodniczką jest mała Alicja - dziewczę trochę głupiutkie, naiwne, ale również bardzo otwarte, poznające świat, ciekawe jego zakamarków. Uderzyło mnie to, jak doskonale Carroll oddał tok rozumowania kilkuletniego dziecka. Wraz z Alicją spotykamy tu między innymi gadające, zajmujące się swoimi małymi sprawami figury szachowe, szalonego konduktora, człowieka, który jest jajkiem, ale nim nie jest, za to ma piękny krawat, wysłuchamy wielotytułowej pieśni rycerza, poznamy stworki o dziwacznych imionach itd...

Zastanawiam się, czy Carroll czytał jakieś interpretacje "Alicji", na które wiele osób się porywa... Ciekawi mnie, czy go to bawiło... Dla mnie to książka, której zinterpretować się nie da, to pokręcony sen, w którym należy jedynie się pogrążyć. Powstały teorie, nie wiem, czy słuszne, że Carroll pod różnymi...

Głównym walorem tej książki jest jej wielopoziomowość. Ośmielę się nawet porównać ją do ‘Imienia róży’ Umberto Eco, który także napisał książkę dla każdego, bowiem każdy znajdzie i
zobaczy w niej coś dla siebie. Dla czytelników ‘Imię róży’ jest niczym prawdziwa róża, która rozkwita coraz bardziej podlewana ludzką inteligencją.
„Alicja w Krainie Czarów” także chowa w sobie wiele wątków i czytać ją może każdy, niezależnie od wieku. Dzieci widzą w niej dziwną i zabawnie zakręconą bajkę, dorośli dostrzegają reguły matematyczne, filozofię, fakty historyczne i nawet elementy mitów o stworzeniu świata.
W zdaniach, zdawałoby się nie mających sensu, można odnaleźć genialność bądź prawdziwe rady życiowe.

Katarina | 2016-08-26
Przeczytana: sierpień 2016

Wiem,wiem. Moja ocena to hańba dla tej klasyki bajek dla dzieci,ale nie czuję do niej tego co czułam piętnaście albo szesnaście lat temu.
Dorosłam,a dziecięca wyobraźnia została zagrzebana dwa metry pod ziemią.
Sięgając ponownie po "Przygody Alicji..." chciałam znowu poczuć zafascynowanie Krainą Czarów,spijać szalone przygody Alicji i być zachwyconą postaciami. No,ale nie udało się. Czułam tylko kompletne zdezorientowanie i złość na główną bohaterkę. I nie zrozumienie Krainy Czarów.
Nie zrozumcie mnie źle. Dalej twierdzę i będę twierdzić,że to najlepsza bajka dla dzieci,że Alicja ukształtowała moją wyobraźnię gdy byłam mniejsza,lecz co niektórzy, starsi czytelnicy już nie widzą tej magii. Bardzo żałuję,że nie odnajduję już radości z tej książki,ale uczuć nie da się oszukać. Tak jak pisałam wcześniej. Dorosłam,a Kraina Czarów jest poza zasięgiem mojej wyobraźni. Mimo wszystko jest to pozycja obowiązkowa dla mniejszych czytelników. :)

Mikosek17 | 2014-02-16

We fragmencie "Od Tłumacza" Maciej Słomczyński zaznacza, że jest to zarówno wspaniała bajka dla dzieci, jak również arcydzieło działa ludzkiej podświadomości i opis tworzenia się snu. Osobiście podszedłem do tego na oba wymienione sposoby i przyznam, że czytało mi się przygody Alicji z wielką przyjemnością. Lewis Carroll w wybitnym sposób bawi się konwencją, słowem, a nawet estetyką zapisu tekstu. Naprawdę pewne gry językowe wywołują uśmiech i podziw dla autora za to w jaki sposób potrafi manipulować różnymi wyrazami. Poza tym wielki ukłon za niesamowitą wyobraźnie. Prawie 150 lat od powstania tego dzieła, a wciąż świat wykreowany przez autora imponuje fantazją.

Perypetie z przekładem Alicji

Obchodzone w 2015 roku 150. urodziny Alice’s Adventures in Wonderland jeszcze się nie zakończyły – wydawcy wciąż zasypują rynek księgarski kolejnymi, coraz piękniejszymi i bardziej niesamowitymi publikacjami: różnymi wydaniami oryginalnego tekstu książki oraz jej licznymi adaptacjami i wariacjami (z kolorowankami włącznie), nie wspominając o kalendarzach i notesach z cytatami i kanonicznymi ilustracjami Johna Tenniela.

150. urodziny małej dziewczynki

Alicja w Krainie Czarów kończy już 150 lat! Dokładnie 4 lipca minęło półtora wieku od premiery książki „Alice’s Adventures in Wonderland” („Przygody Alicji w Krainie Czarów”)  pióra Lewisa Carrolla. Mimo iż to wiek bardziej odpowiedni dla czarownicy niż dla niepokornej wiktoriańskiej dziewczynki przyznać trzeba, że zupełnie się ona nie zestarzała, a jej przygody fascynują nas z upływem czasu coraz bardziej.