Tęsknota atomów

Okładka książki Tęsknota atomów Linus Reichlin
Okładka książki Tęsknota atomów
Linus Reichlin Wydawnictwo: Niebieska Studnia Cykl: Hannes Jensen (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Hannes Jensen (tom 1)
Die Sehnsucht der Atome
Niebieska Studnia
2011-03-09
2011-03-09
Anna Taraska-Pietrzak
literatura szwajcarska

Autor "umie w słowa", ale chyba z konceptem tej historii zszedł na manowce. Początek jest obiecujący: Brugia, tajemnicza śmierć, zaginięcie dzieci... Ale potem akcja przenosi się do Ameryki i fabuła staje się cokolwiek surrealistyczna. Z kryminału Tęsknota atomów zmienia się w powieść drogi, coś pomiędzy Mexican a Twin Peaks, a towarzyszka głównego bohatera irytuje na maxa. Zakończenie zupełnie odbiega od meritum sprawy, a wstawki o fizyce zupełnie nie wiem po co są, bo nic nie wnoszą... Podsumowując: czytało się dobrze, ale pod koniec człowiek sobie myśli WTF...
PS. Oczywiście dalszych części przygód belgijskiego policjanta się nie doczekaliśmy...

Wątek około kryminalny polany sosem kwantowo-religijnym. Brnęłam w lekturę ciekawa na ile realistycznie autor zamierza rozwiązać zagadkę. Wyjaśnienie jest niezłe, pozostawia trochę niedopowiedzeń dla tych, którzy lubią nieoczywiste rozwiązania, ale całość nie jest wciągająca, chyba jednak zawiodło wykonanie. Nagrody dla tej książki budzą moje zdziwienie.

"Najlepsza niemieckojęzyczna powieść kryminalna"? Aż strach pomyśleć, jakie są te gorsze. Nie podobała mi się i nie mam z nią dobrych wspomnień. Mam wrażenie, że kwantowość wsadzona jest tu na siłę, "romans" również. Znudziła mnie, jest pełna sztywności i zniechęciła do niemieckiego kryminału. Brakowało tu celu i pozostawiła po sobie niewyjaśnienia, w czym też celu nie zauważam.

'' Fizyka potrafi opisać tory gwiazd, powstanie słońc, wyjaśnić, jak powstało życie i jakie są jego najmniejsze cząstki składowe, ale kiedy człowiek szuka przebaczenia i pocieszenia, nie położy mu dłoni na czole.''

Linus Reichlin - szwajcarski pisarz i dziennikarz, laureat nagrody tygodnika " Die Zeit ",to autor, jak do tej pory zupełnie mi nieznany. Przyznaję iż jego '' Tęsknotę atomów '' przeczytałam z prawdziwą ciekawością i przyjemnością. Nie jest to pozycja na miarę książkowego Oskara, zwłaszcza że kilka kwestii, w moim odczuciu pozostało nie wyjaśnionych. Jak chociażby historia z wilkiem , którą ja uważam za zupełnie zbędną i mocno odrealnioną . Jednak całość czyta się bardzo dobrze .

Mamy oto Hammesa Jensena, belgijskiego policjanta któremu zostało pięć dni do wcześniejszej emerytury . Jednak Hammes w niczym nie przypomina detektywa z powieści Agathy Christie, Herkulesa Poirota, zwanego '' małym Belgiem ''. Jensen nie jest lubiany przez kolegów z pracy, ani przez szefa . Nie ma przyjaciół i znajomych . Po śmierci żony , mieszka sam w zapuszczonym mieszkaniu . Do pracy też się raczej nie przykłada i właściwie odlicza już, jakże wolno płynące dni do upragnionej emerytury, kiedy to w końcu zajmie się tym co naprawdę lubi , doświadczeniem z fizyki kwantowej. Niestety, jak to często w życiu bywa, pewne zdarzenie całkowicie pokrzyżuje mu plany , a jeszcze bardziej je zagmatwa pojawienie się pięknej chociaż opryskliwej i wyniosłej ,niewidomej kobiety .

Książkę właściwie ciężko jest jednoznacznie zaklasyfikować do konkretnego gatunku. Mamy tu sprawę kryminalną, ale mamy i fizykę kwantową , oraz fanatyczną wręcz wiarę w moc uzdrawiania modlitwą i nie tylko modlitwą, ale też specjalnymi rytuałami . Swoją drogą, nikt wcześniej bardziej , lepiej i dokładniej nie potrafił mi wytłumaczyć '' tęsknoty atomów '', o co w tym wszystkim chodzi, co i w jaki sposób się wtedy odbywa . O rzeczywistym , o możliwym i o tym co się stało w punkcie zero. Jestem całkowitą ignorantką , jeśli chodzi o fizykę , tę kwantową również, a w tej książce fragmenty mówiące o niej (fizyce) były bardzo ciekawe i takie proste do pojęcia nawet dla mnie . Mamy tutaj też i coś na kształt rodzącego się romansu, ale w jakich bólach się rodzącego . Uważam że postacie niewidomej kobiety o imieniu i nazwisku Annick O'Hara , oraz detektywa Hammesa Jensena są bardzo dobrze nakreślone .

Jak już wspomniałam wyżej, kilka kwestii zostało nie wyjaśnionych , co pozostawia spory niedosyt w czytelniku. Stało się tak pewnie dlatego iż '' Tęsknota atomów '' była pierwszą powieścią tego autora i miała rozpocząć cykl historii z Hannesem Jensenem. Jednak, mimo iż wydana w roku 2011 , pozostała jak dotąd jedyną powieścią z tym bohaterem , przetłumaczoną na nasz rodzimy język .Czego ja osobiście bardzo żałuję . Książkę jak najbardziej polecam .

Książka jest bardzo dobra. Podobają mi się nawiązania do fizyki kwantowej. Akcja ciekawa, trzymająca w napięciu aż do końca, ale no właśnie... zakończenie troszkę mnie rozczarowało, bo takie jakieś nijakie... Chętnie sięgnęłabym po kolejny tom, może nawiązuje do wydarzeń z pierwszej części.

Książka bardzo dobra. Trzyma w napięciu, do końca nie wiadomo jaki będzie finał historii. Jednak czuję niedosyt, gdyż zbyt wiele kwestii właśnie pozostało bez wyjaśnienia. Jeszcze rozumiem gdyby rzeczywiście były kolejne tomy, w których kontynuowana była historia głównych bohaterów.
No cóż, mimo wszystko książka rewelacja, polecam gorąco. Bardzo podobały mi się nawiązania do fizyki/chemii kwantowej, jeszcze nigdy nie słyszałam tak uroczych porównań o tęsknocie atomów itp. :)

Hannes Jensen, belgijski policjant parę dni przed odejściem na emeryturę stawia czoła wyzwaniu, jakim jest tajemnicza śmierć pana Rittera - ojca bliźniąt Ricka i Olivera. Gdzie zaprowadzi go poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Ritter umarł ?

Linus Reichlin stworzył oryginalną powieść, mieszankę kryminału, sił nadprzyrodzonych i fizyki kwantowej. Czyta się to całkiem przyjemnie i szybko, aczkolwiek fabuła nie jest bardzo wymagająca i nadzwyczaj ciekawa.

Podobała mi się kreacja Annik O'Hary - niewidomej kobiety, która razem z głównym bohaterem wyrusza w podróż.

Plusem jest sposób w jaki jest wydana książka. Bardzo podoba mi się okładka.
Ogólnie, książka do przeczytania w jesienny wieczór.

Ciekawe nawiązania do fizyki i całkiem nieźle się czyta, jednak trochę za mało kryminału w kryminale, a główna bohaterka irytująca do granic możliwości - zabrakło mi jakiegoś wyjaśnienia jej zachowania i problemów zdrowotnych.

Bardzo dobrze się czytało. Fabuła nieco nierealna, ale... Tylko "nieco".

Bardzo dobrze się czytało. Fabuła nieco nierealna, ale... Tylko "nieco".

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

• Powieści
  • Xyz