Tęsknota atomów

Tłumaczenie: Anna Taraska-Pietrzak
Cykl: Hannes Jensen (tom 1)
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Die Sehnsucht der Atome
literatura szwajcarska
Dorota_1988

Tylko pięć dni dzieli inspektora Hannesa Jensena od zakończenia służby. Na upragnionej emeryturze policjant planuje całkowicie poświęcić się swojmu hobby – doświadczeniom z fizyki. Tego deszczowego, leniwego dnia na komisariacie nieoczekiwanie pojawia się pijany Amerykanin, by pokazać list z pogróżkami, jaki właśnie otrzymał. Jensen lekceważy obawy swojego klienta. Po jego tajemniczej śmierci, zawieszony w obowiązkach za niezłożenie zawiadomienia w tej sprawie, rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
Powieść Linusa Reichlina otrzymała prestiżową nagrodę za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną (Deutscher Krimipreis 2009).

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

atimere | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Niezbyt często mi się zdarza żebym nie wiedziała co myśleć o książce. Ta to dla mnie zagadka. Niewątpliwie nie jest zła, ale nie potrafię jej zaszeregować do jakiejś konkretnej kategorii. Dość dziwna i pokrętna historia emerytowanego belgijskiego policjanta, który razem z niewidomą kobietą podróżuje... tylko po co. Każde z nich ma swój własny cel, a koniec końców okazuje się, że może sama podróż jest istotniejsza od celu, a może tylko cel okazuje się inny od zamierzonego???

Agnesja | 2011-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

„Tęsknota atomów” przyniosła Linusowi Reichlinowi, szwajcarskiemu pisarzowi i dziennikarzowi, wielki sukces. Debiut uznany został za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną 2009 roku. Jednak czy naprawdę powieść tę można zakwalifikować do wspomnianego gatunku literatury? Wprawdzie rozpoczyna się jak klasyczny kryminał, ale z czasem przemienia się w pasjonującą podróż do świata cudów i miejsca poza horyzontem ludzkiego umysłu.

Dla Hannesa Jensena, pasjonującego się fizyką kwantową belgijskiego policjanta, ostatnie dni pracy miały być spokojne. Wszystko zakłóca wizyta Briana Rittera, podminowanego alkoholika uważającego, że ktoś czyha na jego życie. Jensen ignoruje sprawę, bo w końcu kto przejmowałby się bełkotaniem człowieka, który modli się do Pio i z pasją obserwuje lot mew wskazujący przyszłość? Za jakiś czas Ritter umiera. Na ciele denata nie można znaleźć ani jeden rany, śladu wypadku, morderstwa czy samobójstwa. W końcu analiza zwłok wykazuje, iż przyczyną śmierci było...

Agata | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Ta książka jest kryminałem smacznym, mocno nieprzewidywalnym (poza wątkiem z wredną, niewidomą kobietą, której mam ochotę skopać tyłek) w porównaniu z innymi kryminałami, jakie ostatnio wpadły mi w ręce i na jakie moda panuje obecnie za sprawą Skandynawii. Nie czytuję niemieckich książek, bo nie znam żadnych dobrych. Tę poleciła mi przyjaciółka - i jestem zadowolona. Wątek czarownicy, wycieczka do Meksyku, przetaczanie krwi, to wszystko, choć niesamowite i mało realne, ubrane jest w ciekawą narracyjnie postać. Dodatkowym walorem jest pełno odniesień do ukochanej mej fizyki kwantowej. Polecam.

julia-orzech | 2012-09-11
Przeczytana: wrzesień 2012

Tęsknota atomów to debiut prozatorski Linusa Reichlina, szwajcarskiego pisarza i dziennikarza. Debiut zresztą bardzo udany, za który autor otrzymał prestiżową nagrodę Deutscher Krimipreis za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną w 2009 roku.
Powieść kryminalna to bardzo nietypowa. Oczywiście znajdziemy w niej podstawowe elementy świadczące o gatunku. Jest trup, który notabene ginie w niewyjaśnionych okolicznościach i jest też belgijski policjant, który próbuje tę sprawę rozwiązać. Na tym związek z kryminałem się jednak kończy. Tęsknota atomów bowiem, jest powieścią, w której zbrodnia posłużyła autorowi jedynie jako szkielet i moim zdaniem nie jest najważniejsza.
Istotna jest droga, którą przebywają bohaterowie: emerytowany policjant i jego niewidoma towarzyszka. Droga w znaczeniu dosłownym i metafizycznym. Oboje muszą uporać się dręczącymi ich od lat koszmarami, załatwić swoje prywatne sprawy, znaleźć odpowiedzi na trudne pytania. Dla tej dwójki podróż jest zamknięciem...

Ewe25 | 2013-08-05
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Historia belgijskiego policjanta, Hannesa Jensena, wydaje się wręcz nieprawdopodobna w swej zawiłości. Parę dni przed zasłużoną i oczekiwaną emeryturą, Jensen dostaje ostatnie zadanie. Przez głupi zbieg okoliczności musi odpowiedzieć na ostatnie wezwanie. Poszkodowanym okazuje się być Brian Ritter z Arizony, który pokazuje dzieciom pięć kontynentów. Przechadzając się po mieście, poczuł, że jest w niebezpieczeństwie. Z początku Jensen nie wierzy mężczyźnie, bo kto by wierzył pijakowi? Policjant od razu pomyślał o halucynacjach, ale jego sumienność kazała dotrzeć do hotelu, w którym przebywały dzieciaki Rittera, Oliver i Rick. Po doprawdy przedziwnej rozmowie z chłopcami, Hannes nie był już niczego pewien. Po raz pierwszy zwątpił w realność świata, a podświadomość podsuwała coraz to bardziej nadnaturalne wyjaśnienia. Tym bardziej że dowiedział się o pewnej Meksykance, Esperanzie, która modlitwą leczyła ludzi.
Kiedy Jensen prawie całkiem zapomniał o sprawie, nagle okazało się, że pan...

anaszko | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Hannes Jensen, belgijski policjant parę dni przed odejściem na emeryturę stawia czoła wyzwaniu, jakim jest tajemnicza śmierć pana Rittera - ojca bliźniąt Ricka i Olivera. Gdzie zaprowadzi go poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Ritter umarł ?

Linus Reichlin stworzył oryginalną powieść, mieszankę kryminału, sił nadprzyrodzonych i fizyki kwantowej. Czyta się to całkiem przyjemnie i szybko, aczkolwiek fabuła nie jest bardzo wymagająca i nadzwyczaj ciekawa.

Podobała mi się kreacja Annik O'Hary - niewidomej kobiety, która razem z głównym bohaterem wyrusza w podróż.

Plusem jest sposób w jaki jest wydana książka. Bardzo podoba mi się okładka.
Ogólnie, książka do przeczytania w jesienny wieczór.

AleXandra | 2016-03-27
Na półkach: 52/2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

"Tęsknota atomów" mocno mnie rozczarowała - ani to dobry kryminał, ani to dobry romans. Kiedy pojawiła się główna żeńska bohaterka, pojawiła się w mojej głowie iskierka nadziei, że połączy ją jakaś niezwykła więź ze stęsknionym mężczyzną. Niestety, wszelkie nadzieje były złudne... W czasie czytania tej książki nie poczułam właściwie żadnych głębszych emocji, zastąpiły je opisy z fizyki kwantowej, która nijak się ma do głównego wątku (albo tylko wydaje się, że jest jakieś powiązanie pod koniec historii). Zakończenie totalnie banalne.
Dla mnie sucho i powściągliwie, bez polotu. Znacznie lepsze byłoby wykorzystanie tej fabuły jako wątku fantastycznego.

Zbyszek Kwiatkowski | 2012-11-24

"Tęsknota atomów" - Linus Reichlin

"Im dokładniej przyglądamy się światu, tym bardziej rozmyty staje się jego obraz" [s.278]

Pisałem już kiedyś na blogu, że lubię kryminały, ale tylko takie, które oferują coś więcej niż tylko rozwiązanie zagadki kryminalnej. Najbliższe zaś memu sercu są kryminały niebędące właściwie kryminałami. Taka właśnie jest "Tęsknota atomów" Linusa Reichlina. Ta wyjątkowa książka to trochę nietypowy romans, trochę powieść drogi, wykład z fizyki kwantowej, filozoficzny esej o potędze ludzkiej myśli i czynieniu cudów.

Powieść zaczyna się jak typowy kryminał policyjny jakich dotąd napisano już wiele. Mnie przyszły do głowy skojarzenia z Henningiem Mankellem i bohaterem jego kryminałów policyjnych, Kurtem Wallanderem. Na kilka dni przed odejściem na emeryturę, Hannes Jensen, belgijski policjant, prywatnie pasjonat fizyki kwantowej, staje przed niecodziennym wyzwaniem. Musi rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci amerykańskiego turysty. Po kolei eliminowane są...

Alex_new | 2016-09-11
Przeczytana: wrzesień 2016

średnie, nawet bardzo. dużo kwantów pomieszanych z modlitwą. ostatecznie - wszystko można sobie wytłumaczyć, przynajmniej na dwa sposoby.. ;)

iwt27 | 2012-10-26
Przeczytana: 2012 rok