Tajemnica świętego Wormiusa

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
978-83-612-9771-0
Wormius, kult, tajemnica, szpieg
Dorota_1988

Wormius już za życia został uznany przez mieszkańców Wenecji świętym. Na moment całe Włochy wydały się opromienione płomieniem chwały. Lecz był mu od początku pisany inny los. Odtrącenie, męczeńska śmierć, usunięcie z ołtarzy i wreszcie zapomnienie, stały się jego udziałem. W blisko 150 latach po zagubieniu relikwiarza, zawierającego szczątki świętego, śladem starej tajemnicy wyrusza papieski szpieg, Alfred Ostenwald. Dociera do małej wioski na Kujawach, gdzie kult Wormiusa odżywa z nową siłą. W tym samym czasie w mieście Bydgoszcz, przestępca zwany Węgliszkiem przypadkiem natrafia na ukryte w kryptach klasztoru skrzynie, a w nich kości, które w cudowny sposób rosną….

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl

zuzankawes | 2011-12-29

Kość niezgody – recenzja książki Jarosława Klonowskiego „Tajemnica świętego Wormiusa”

„Tajemnica świętego Wormiusa”, to powieść napisana przez Jarosława Klonowskiego z wykształcenia historyka, na co dzień pracownika banku, gdzie zajmuje się doradztwem. Wspominam o jego pracy zawodowej nie bez powodu, bo jeśli Jarosław Klonowski doradza klientom tak, jak pisze powieści, jestem pewna, że klienci jedzą mu z ręki! Fakt zaś, że jest historykiem, który dużą część swoich zainteresowań i poszukiwań naukowych poświęcił świętym, również miał ogromny wpływ na powstanie jego powieści.
„Tajemnica…” to powieść historyczno-przygodowa. Akcja osadzona została na przełomie dwóch epok – średniowiecza i renesansu, w czasach papieża Aleksandra VI (Rodrigo de Borgia), walki papiestwa i Państwa Kościelnego o dominację w sferze nie tylko duchowej, ale i politycznej. To czasy, w których Kościół i jego najwyższe władze cieszą się niepochlebną opinią na swój temat z uwagi na szerzący się nepotyzm, handel...

malineczka74 | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Lubię powieści historyczne, które dzieją się kilka wieków temu . To były tak inne czasy od współczesnych .Nie było zdobyczy techniki , ale natura ludzka była jednak w pewnym sensie niezmienna - żyli też ludzi chciwi , mający pęd do władzy i nie zawsze uczciwi . Średniowiecze będące epoką dominacji religii i wiary paradkosalnie przyczyniło się też do rozwoju dewocji i wypaczyło wiele prawd wiary . No a wzrost znaczenia relikwii miał chyba w tym okresie apogeum. Jak słusznie pada stwierdzenie w książce Klonowskiego z relikwii krzyża dostępnych na całym świecie złożono by ich nie jeden a kilkanaście .No i przypomina mi się scena z filmu ,gdzie od przygodnego handlarza można było kupić .... kopytko osiołka na którym uciekała św. Rodzina - uroczo naiwne nie ?

Akcja powieści "Tajemnica Świętego Wormiusa " rozpoczyna się w roku 1492. Na Lateranie urzęduje Aleksander VI i to właśnie on chce być w posiadaniu kości tego świętego . A kim był Wormius ? To postać bardzo oryginalna - żyła w...

Ewa | 2013-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2013

Naprawdę nie oczekiwałam wiele. Zgodnie z opisem na ostatniej stronie okładki miało być dużo akcji, przemierzanie konnych szlaków z tajemniczymi szczątkami w tle. Liczyłam więc na przyjemną lekturę na jeden wieczór. Niestety, było bardzo nudno głównie z powodu rwącej się akcji. Bohaterów nie jestem w stanie zliczyć, co rozdział pojawia się ktoś nowy tylko po to by za chwilę zniknąć w mroku dziejów. No i język. Jeżeli w książce, której akcja rozgrywa się podczas pobytu Zakonu Krzyżackiego w Polsce bohater ma "nagrane" spotkanie, to ja tę książkę odkładam z niesmakiem. Nie polecam.

małgosia | 2013-02-19
Przeczytana: 23 lutego 2013

Dostałam na imieniny cudowny prezent …. książkę. Muszę powiedzieć, że przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Weszłam dzięki niej w magiczny świat końca XV wieku i zdecydowanie warto było.
,, Tajemnica Świętego Wormiusa” została napisana przez Jarosława Klonowskiego. Jest to młody pisarz, jeszcze z niewielkim dorobkiem literackim a to daje nadzieję, że każda z jego książek będzie rewelacyjna. Jest on absolwentem Wydziału Historii bydgoskiego UKW i myślę, że dzięki temu a dokładniej swojej historycznej wiedzy tak dobrze osadził wszystko w tamtejszych realiach.
Akcja powieści rozpoczyna się w rzymskim Lateranie, jednak to tylko wstęp. Wszystko co najciekawsze rozgrywa się na ziemiach kujawskich, a dokładniej Inowrocław, Strzelno, Bydgoszcz. Miło było czytać o terenach tak mi znanych.
Główny bohater nie jest kryształowym charakterem i wzbudza mieszane uczucia. W krótkim czasie dołącza do niego dwoje kompanów,...

poczytanie | 2011-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Recenzje

Alfred Ostenwald jako wysłannik papieża Aleksandra VI wyrusza do Polski na poszukiwanie relikwii świętego Wormiusa. Zadanie nie jest łatwe, gdyż z poszukiwanymi szczątkami wiąże się wiele niepotwierdzonych, zawiłych historii. Ponadto interesuje się nimi i poszukuje ich więcej osób, między innymi zakon krzyżacki.

We wszystko zamieszany jest też Zakon Kanoników Regularnych Najświętszej Panny, który również wysyła do Polski Litwina zwanego Piołunem oraz Żydówkę imieniem Miriam. Mają oni za zadanie zdobyć relikwie dla Zakonu, żerując na osiągnięciach wysłannika z Watykanu.

W momencie spotkania się tej trójki bohaterów, sprawy zaczynają się toczyć nieco inaczej niż by chcieli tego ich wysłannicy. Wszyscy troje zaczynają ze sobą współpracować, licząc że wyciągną z tego jak najwięcej korzyści dla siebie.

Książka, zaczyna się prologiem, w którym dowiadujemy się jakie zadanie dostaje główny bohater. Czytając ten fragment książki nie sądziłem, że wciągnie mnie ona aż tak bardzo. Ciężko...

dpczajkowscy | 2011-09-05

Początek był bardzo ciężki do przebrnięcia, przyznam, że przeczytałam kilka kartek po czym odstawiałam książkę na bok, aby za chwilkę znów do niej wrócić. Po przyzwyczajeniu się do stylu, w jakim piszę autor było już znacznie lepiej.

Bogate opisy, łatwo przenoszą czytelnika w tamtejsze czasy, dlatego to uważam za zdecydowany plus książki. Akcja jest dość zagmatwana, ale wszystko da się ogarnąć już po połowie książki.

Jeżeli ktoś lubi książki z wątkiem religijnym to myślę, że będzie zadowolony.

agusia66 | 2013-02-15
Przeczytana: luty 2013

Miało być ciekawie, trochę historycznie, trochę kryminalnie. Wyszło co najmniej średnio. Tak dużo opisów przepychanek na korytarzach, ulicach itede, że zgubiłam główny wątek i do teraz zachodzę w głowę, o co z tym Wormiusem w końcu chodziło. Można przeczytać, ale wielkich wrażeń nie należy się spodziewać.

CatBat | 2013-03-11
Przeczytana: 10 marca 2013

Totalnie rozczarowała mnie ta książka. Super wydana, ciekawa okładka, zachęcający opis a treść okazała się klapą. W skrócie, bo szkoda mi klawiatury, chaotyczna, nudna, monotonna, kiepski finał. Może ciekawa dla Bydgoszczan z racji miejsca rozgrywania akcji książki. Reszcie nie polecam, szkoda czasu.

Jagula | 2013-04-01

Bardzo ciekawe połączenie wątków historycznych z fantastycznymi. Warto przeczytać. Posiadam egzemplarz z dedykacją od samego autora.

cariad | 2016-11-07