5 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Entgleisung
powieść niemiecka

Wykoleja się ostatni wagon pociągu. Wypadają zeń książki ku uciesze bawiących się w pobliżu dzieci. Piękne książki z obrazkami dostają się w ręce rodziców. Wybucha istne pandemonium w którym bierze udział cała społeczność małego turyńskiego miasteczka. Okazuje się że książki te to literatura szczególnego rodzaju: miała pomóc oziębłym Szwedom w urozmaiceniu ich życia intymnego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krzysiek | 2016-05-15
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Zarysuję może na początek trochę fabuły (UWAGA! będzie trochę spoilerów):

Gross-Naschhausen to mała niemiecka miejscowość, leżąca pośrodku niewielkich gór. Spokojna, położona na uboczu, cicha i trochę zapomniana przez wielką cywilizację. Życie płynie tu miarowo i spokojnie. Okolica jest sielska a widoki ładne. Za Kochanowskim można by powiedzieć :"wsi spokojna, wsi wesoła...". Wszyscy się tu znają. Ludzie żyją mniej więcej na tym samym poziomie. Jednymi łącznikami tej urokliwej miejscowości z resztą świata są szosa i linia kolejowa (łącząca Rzym i Sztokholm). Raz na dobę, późną nocą, przejeżdża przez stację Gross-Naschhausen ekspres tranzytowy relacji Rzym - Sztokholm. Pewnej ciepłej wrześniowej nocy przez stację przejeżdża również lokalny pociąg towarowy. W wyniku splotu nieszczęśliwych okoliczności o kilka sekund za wcześnie zostaje przestawiona zwrotnica, wskutek czego wykolejeniu ulega ostatni wagon pociągu towarowego. Zdarzenie to nie zwraca w chwili katastrofy niczyjej...

dymek | 2016-09-16
Toriauke | 2015-06-23