Krzycz, kiedy milczą Anioły

Tłumaczenie: Krzysztof Schreyer
Wydawnictwo: G+J
The things they carried
Agg

Mocna proza, oryginalna, pełna pasji i głębokich refleksji, została włączona przez Johna Updike’a do zbioru najlepszych opowiadań stulecia. Młodzi żołnierze amerykańscy przemierzają dżunglę i pola ryżowe Wietnamu, niosąc na barkach sprzęt, a także swoją przeszłość, marzenia i lęki. Muszą przetrwać tę przerażającą wojnę w obcym i niezrozumiałym pod każdym względem kraju. Czują się samotni,...

Młodzi żołnierze amerykańscy przemierzają dżunglę i pola ryżowe Wietnamu, niosąc na barkach sprzęt, a także swoją przeszłość, marzenia i lęki. Muszą przetrwać tę przerażającą wojnę w obcym i niezrozumiałym pod każdym względem kraju. Czują się samotni, tęsknią za rodzinami, dziewczynami, przyjaciółmi. Wściekłość i okrucieństwo miesza się ze strachem i współczuciem. Czasem żartują ze śmierci, a czasem się załamują i robią niepojęte rzeczy.
Krzycz kiedy milczą anioły jest ważną pozycją nie tylko dla czytelnika zainteresowanego Wietnamem, ale dla wszystkich interesujących się sztuką pisania. Stanowi głęboką refleksję na temat potwornego ciężaru rzeczy, który ludzie muszą nieść przez życie. To mocna, oryginalna i pełna pasji proza charakteryzująca się fenomenalną narracją.

Książka wydana wcześniej w Polsce pod tytułem "Rzeczy, które nieśli".

źródło opisu: http://empik.com

źródło okładki: http://empik.com

Isadora | 2011-09-02
Przeczytana: 02 września 2011

"The things they carried", "Rzeczy, które nieśli" - tak brzmi oryginalny tytuł książki; zupełnie niezrozumiała jest dla mnie kwestia jego zmiany, gdyż nie tylko stanowi on integralną część opowiadań, lecz także oddaje ich sedno, rzeczywisty i metaforyczny sens ich przesłania. Polski tytuł to kompletne nieporozumienie.

Autor tego wstrząsającego w swej wymowie zbioru opowiadań miał zaledwie 21 lat, kiedy w 1969 roku został powołany do wojska i przerzucony do Wietnamu. Opowiadania stały się dla niego rodzajem katharsis, sposobem na radzenie sobie z dawnymi, ale wciąż żywymi emocjami i wspomnieniami, które odcisnęły niezatarte, traumatyczne piętno na jego psychice, osobowości i sposobie postrzegania świata; które zmieniły go na zawsze.
Opisując wojenną rzeczywistość swojego plutonu Tim O'Brien nie koncentruje się jednak na wydarzeniach składających się na codzienność; przeżycia i doświadczenia traktuje raczej jak tło do snucia bardzo osobistych, bolesnych, pełnych tragizmu i głębi...

Nemeni | 2011-07-07
Przeczytana: lipiec 2011

Tim O'Brien w roku 1969 dostał powołanie do wojska. Jako szeregowiec brał udział w wojnie wietnamskiej, której bilans dla Stanów Zjednoczonych wyniósł blisko sześćdziesiąt tysięcy zabitych, trzysta tysięcy rannych. Swoje doświadczenia z tych dni opisał potem w kilku książkach. Jedną z nich jest właśnie „Krzycz kiedy milczą anioły”.

Książka prezentuje nam mieszankę wspomnień autora z wojny wietnamskiej oraz elementy autobiograficzne wplecione w akcję – dzięki temu, że akcja nie jest linearna a autor łączy i przeplata czas wojny z wydarzeniami wcześniejszymi i późniejszymi możemy doskonale poznać naszego bohatera - alter ego samego Tima O’Briena.

Co niesie żołnierz idący na wojnę, niebezpieczną, zagrażającą życiu misję - oczywiście niezbędny ekwipunek – od całej drobiazgowej gamy wyposażenia osobistego po broń, pociski, lunety, noktowizory itd. itp. Niesie także listy od ukochanej, zdjęcia, talizmany ( jeden z członków plutonu Tima owijał sobie wokół szyi rajstopy swojej...

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 30 kwietnia 2012