Ukraina. Narodziny nowoczesnego narodu

Ukraine: Birth of a Modern Nation
Ukraina, państwo, naród
literatura faktu
gall21

W latach 2004 i 2005 świat obiegły przykuwające uwagę obrazy Ukrainy, a wśród nich widok rozentuzjazmowanych pomarańczowych tłumów, protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów, i wizerunki kandydata opozycji z twarzą oszpeconą wskutek próby otrucia. Jako drugi pod względem wielkości kraj Europy, ale nadal niedojrzałe, od niedawna dopiero niezależne państwo, Ukraina stała się sprawdzianem postkomunistycznej demokracji, gdy miliony ludzi poza jej granicami świętowały wywalczone wreszcie zwycięstwo protestujących.

Każdą próbę zrozumienia aktualnych wydarzeń w tym pełnym żywiołowej energii i niespokojnym kraju trzeba jednak zacząć od poznania dramatycznych dziejów Ukrainy. Jej strategiczne położenie pomiędzy Rosją a Zachodem, wyraźna regionalna odrębność kulturowa oraz ponure oblicze postkomunistycznej polityki są głęboko zakotwiczone w złożonej przeszłości tego kraju.

Pierwsza w Polsce historia Ukrainy obejmująca wydarzenia pomarańczowej rewolucji i późniejsze opowiada o celowym budowaniu nowoczesnego ukraińskiego narodu, odwołując się do nowych odkryć ukraińskich uczonych i badań archiwalnych z okresu postkomunistycznego. Jest to historia kraju, w którym od dawna ścierały się strategiczne interesy Rosji i Zachodu, co do dzisiaj odbija się szerokim echem.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl