Dziecko na niebie

Wydawnictwo: Rebis
A Child Across the Sky
dziecko, na, niebie, carroll
tajus

"Dziecko na niebie" to przyprawiająca o dreszcz opowieść o miłości i okrucieństwie, o zachwycie nad światem i życiem i o strachu przed nimi. Weber i Philip - przyjaciele i filmowcy, ludzie sukcesu i sławy. Dlaczego więc Philip popełnia samobójstwo? Weber próbuje rozwiązać tę zagadkę. Wgłębiając się w sprawę, odkrywa coraz bardziej zdumiewające fakty z życia przyjaciela i natyka się na...

Weber i Philip - przyjaciele i filmowcy, ludzie sukcesu i sławy. Dlaczego więc Philip popełnia samobójstwo? Weber próbuje rozwiązać tę zagadkę. Wgłębiając się w sprawę, odkrywa coraz bardziej zdumiewające fakty z życia przyjaciela i natyka się na przerażające zjawiska.
Dobro i zło okazują się nierozerwalnie ze sobą związane.

źródło opisu: okładka

utracjusz | 2017-05-09

Wyobraźnia to dar cokolwiek niebezpieczny. Posiadana w nadmiarze, może przywieść właściciela na skraj szaleństwa i do myśli - a w konsekwencji czynów – które nie będą mieściły się w żadnych kategoriach, jakimi operuje człowiek normalny. Może w końcu przywieść do tworzenia takich dziwacznych i pokręconych fabuł, jakie serwuje swoim czytelnikom Jonathan Carroll.
Jest więc „Dziecko na niebie” poniekąd powieścią autotematyczną, której sporą część poświęcił autor bliskim z konieczności swemu sercu zagadnieniom: jaką cenę płaci artysta za swój talent, jaka jest odpowiedzialność twórcy wobec jego odbiorców, co by wreszcie było, gdyby zasłona między rzeczywistością a fikcją okazała się przenikalna i wybitnie silna wyobraźnia potrafiła materializować swe wytwory – nie tylko na kartce papieru czy taśmie filmowej.
Tak właśnie dzieje się w dziele Carrolla, co stanowi przyczynek do szerszych rozważań o naturze zła, jego komplementarności i nie-zawsze-rozróżnialności z dobrem, czy jego...

| 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Weber Gregston - genialny, skromny reżyser, który zdobył wszystkie najważniejsze nagrody filmowe. W prywatnym życiu społecznik i gość, który jest zażenowany swoim wielkim sukcesem.
Phil Strayhorn - reżyser, aktor, autor serii horrorów, które przynoszą mu sławę po mozolnej pracy w branży filmowej.
Dwaj przyjaciele, z których ten drugi popełnia samobójstwo, a ten pierwszy stara się wyjaśnić przyczyny tej decyzji.
Książka pełna magii, nadprzyrodzonych istot, dziwnych zjawisk, ciekawych i splatających się ze sobą zdarzeń i wątków. Czy istnieją anioły? Kim są dzieci na niebie? Jak wygląda kontakt z tamtym światem? Jak uleczyć chorych przyjaciół? Jak zawsze Jonathan Carroll czaruje nas swoją magią. Ale białą czy czarną?

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Recenzowalem jego "Krainę Chichów" (7 gwiazdek) i wtedy pisałem:

"...Popularność twórczości Carrolla w Polsce przypomina przypadek Williama Whartona, a jemu dałem dwukrotnie 9 gwiazdek. Obaj cieszą się wyjątkową sympatią i uznaniem TYLKO u nas. Toteż żywię nadzieję, że i ja przyłączę do licznego grona jego wielbicieli, tym bardziej, że rekomendował go "mój" Stanisław Lem.
Amerykański Żyd, Jonathan Samuel Carroll /ur.1949/ został w 1973 r, nauczycielem angielskiego w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu, a jednym z jego uczniów był syn Lema - Tomasz. Omawiana książka została wydana w 1980 r., a jego twórczość zaliczono do realizmu magicznego, cokolwiek on znaczy...."

Ta jest z 1989 i ma na LC 6,72 (1487 ocen i 66 opinii), a ja też mam, ale kłopot z napisaniem recenzji o "magicznym" świecie bohaterów, bo ledwie przetrawiłem piękne opowiadanie Phila o wyimaginowanym panu Fiddlehead, który jest antidotum na samotność (s. 39 -...

Roland | 2015-05-15
Przeczytana: 14 maja 2015

Metaforyczna, magiczna, irracjonalna. Tymi słowami można określić kolejną powieść Jonathana Carrolla. „Dziecko na niebie” bynajmniej nie należy do grona łatwych w odbiorze powieści Jonathana Carrolla (o ile możemy mówić, że takowe istnieją). Autor jak zawsze serwuje swym czytelnikom porywającą historię pełną niewytłumaczalnych zdarzeń. W przypadku tej powieści Carroll wplótł więcej przemyśleń filozoficzno-teologicznych niż czynił do tej pory. Miłym ukłonem ze strony autora są nawiązania do jego innych powieści. Natomiast w przypadku zakończenia nie tylko pozwala na odmienne spojrzenie na całą powieść, ale ma również charakter otwarty, przez co każdy czytelnik sam musi wysnuć dalsze losy.

Weber i Philip – przyjaciele, filmowcy, ludzie sukcesu i sławy. Dlaczego więc Philip popełnia samobójstwo? Weber próbuje rozwiązać tę zagadkę. Wgłębiając się w sprawę, odkrywa coraz bardziej zdumiewające fakty z życia przyjaciela i natyka się na przerażające zjawiska. Dobro i zło okazują się...

wiejskifilozof | 2014-07-17

Historia mnie nie wciągnęła,mimo że zapowiadała się nawet całkiem dobrze.
A potem już było coś takiego,że wcale mnie nie wciągnęło.
Chyba nie nazwę Carrolla swym ulubionym autorem.
A może tylko trafiłem na nie na swój typ książki.

Luiza | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Mieszanka wybuchowa? Niby kryminał, ale z wątkiem Boga i szatana, magii i iluzji. Na początku niesamowicie wciąga, ale potem jakoś się rozłazi i to zaskakujące zakończenie, które miało czytelnika wbić w fotel... gdzie niby ono jest? Jak dla mnie to taki niewypał. Może dlatego, że nie jestem zagorzałą fanką kina, ale wydaje mi się, że dobry pomysł został zmarnowany.
Chyba nastąpiło zmęczenie materiału jeśli chodzi o Carrolla.

Dariusz Karbowiak | 2012-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Dla mnie ta książka ma szczególne znaczenie. Główne przesłanie jakie z niej odebrałem to: uważaj co lub kogo sobie wyobrażasz. Kiedyś u prof. Janion w "Żyjąc tracimy życie" przeczytałem o demonach losu, na które trzeba uważać, bo nas podsłuchują i czasem zachowują się na przekór naszym zamiarom. Czasem tez wyobrażamy sobie naszego przyjaciela z którym rozmawiamy w chwilach samotności, ale on też potrafi się zmaterializować i wtedy co? Może nawet przejąć kontrole nad nami, bo w każdym wyobrażeniu może znajdować się także zło, którego nie dostrzegamy. Przewaga naszą jednak nad wszelkim złem jest to, że my możemy pozwolić sobie na luksus nie myślenia o nim a ono może tylko istnieć obok nas, na moment nie może przestać o nas myśleć.
Typowy Carroll zawsze z nutką niesamowitych zjawisk, z ciekawymi puentami, starający się zarazić światem swoich wyobrażeń nas czytelników i robi to z powodzeniem

Monika | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 marca 2013

Biorąc tę książkę do ręki nie miałam pojęcia o czym ona tak naprawdę jest. Początek zwiastował kolejną powieść z wątkiem kryminalnym, jednak kiedy w fabułę zostały wplecione taśmy filmowe na których samoistnie pojawiały się nowe nagrania i tajemnicza ośmiolatka... Cóż, szczerze mówiąc wypadłam z rytmu czytania i po kilkakroć wracałam do niektórych fragmentów, jakby nie mogąc pojąć o co chodzi autorowi. Z czasem książka stawała się tylko coraz dziwniejsza, w dodatku pełno w niej niedopowiedzeń, przez co nie jest czytadełkiem które można szybko skończyć bez wczytywania się w kolejne zdania z uwagą. Nazwałabym ją raczej kawałem dobrej literatury, poruszającej jakże częsty problem - dobra i zła - w naprawdę oryginalny sposób. W dodatku pełno w niej fragmentów i cytatów, które są godne zapamiętania,trafnie opisują życie bohaterów i które można przenieść do własnego(nie to, co cukierkowaty i egzaltowany Coelho...).
Podsumowując - książka z kategorii ambitniejszych, pozostawiająca pewien...

Patrycja Perzyna | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Pierwsza pozycja tego autora, na dzień dzisiejszy nie jestem zdecydowana czy uznać za dobrą czy nie. Może i jest bardzo dobra, bo zwitki opowieści,i zmiany narracji są czytelne i jasne, choć miałam momenty zgubienia, kto teraz i dlaczego, to szybko wracałam do wątku i rozumiałam całość.Ale nie mój klimat, nierealny, magiczny.. Mimo że nie zachwyciła mnie, mam zamiar kiedyś sięgnąć po inną jego książke, bo może wczuje się w klimat w którym podobno Carroll utrzymuje swoje książki.Jedynie czym jestem zachwycona to ilością dobrych cytatów jakie wyłapałam z tekstu, życiowe, prawdziwe coś przeciwnego niż cała ta historia.

Eveline | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Kolejna niesamowita pozycja Carrolla. Kolejne wspaniałe i nieuchwytne połączenie świata realnego z tym, co nierealne.
Wciągnięta w fabułę i zachwycona piórem autora czekałam na element, tą jedyną perełkę, z której wziął się tytuł.
Jak mogłam przypuszczać - bardzo zaskakujący, dopełniający całość z najwyższą klasą.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.