Blask godności. O etyce Karola Wojtyły i nie tylko

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fundamenta. Studia z historii filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-89637-29-4
godność
filozofia i etyka
poznanianka

Moje poszukiwania filozoficzne zmierzają od wielu lat do adekwatnego opisu i interpretacji doświadczenia etycznego. Przygotowując się do urzeczywistnienia tego zamiaru, staram się przemyśleć przede wszystkim cztery stanowiska etyczne: fenomenologiczną etykę wartości, myśl etyczną Karola Wojtyły, etykę dialogiczną oraz etykę odpowiedzialności. (…) Dwa są centra tematyczne Blasku godności: myśl...

(…) Dwa są centra tematyczne Blasku godności: myśl etyczna Karola Wojtyły – Jana Pawła II, oraz moje własne próby analizy doświadczenia etycznego.
Prezentację stanowiska etycznego Karola Wojtyły – Jana Pawła II poprzedzam dwoma blokami tematycznymi: w pierwszym nawiązuję do fenomenologicznej etyki wartości, natomiast drugi stanowi coś w rodzaju tła dla etyki Karola Wojtyły – referuję w nim najważniejsze kierunki katolickiej myśli etycznej w Polsce.

źródło opisu: ze Wstępu autora

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=158

poznanianka | 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

W świetle niedawnej beatyfikacji wydaje mi się przydatna. Warto wiedzieć co tak naprawdę mówił, uważał i głosił człowiek uznawany za żywy drogowskaz dla ludzkości i sumienie świata, którego wizerunek nosi się na koszulkach, breloczkach, medalikach itp.
Początek książki może trochę zniechęcać, jest przepełniony informacjami i trudnymi słowami. Ale potem wszystko się rozjaśnia, autor tłumaczy większość niezrozumiałych terminów. W zapamiętaniu informacji pomaga to, że niektóre tematy są poruszane wielokrotnie, pewne fragmenty co jakiś czas się powtarzają.
I co najważniejsze książka nie jest tylko o etyce Karola Wojtyły, oprócz omówienie jego poglądów przedstawione zostały poglądy Schelera (fenomenologiczna etyka wartości) Dietricha von Hildebranda (jego wersja fenomenologicznej etyki wartości, poszerzona o kontekst katolicyzmu) oraz polskich etyków, z których twórczości czerpał Wojtyła lub tych, którzy jego myśl kontynuują.
Autor rozpoczyna analizę polskiej katolickiej myśli etycznej...

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, Teologia